4321. Az állatok veszélyeztetett világa
Veszélyeztetettnek nevezzük azokat az élőlényfajokat, amelyek kihalási esélye természetes élőhelyén nagy, beavatkozás nélkül nagy valószínűséggel súlyosan veszélyeztetetté válik.
Veszélyeztetettnek nevezzük azokat az élőlényfajokat, amelyek kihalási esélye természetes élőhelyén nagy, beavatkozás nélkül nagy valószínűséggel súlyosan veszélyeztetetté válik.
Százmillió évvel ezelőtt, a krétakor közepén robbanásszerű növekedésnek indultak a virágosnövény-fajok, ami a táplálékforrás bővülésével előidézhette volna az ősemlősök hasonló evolúciós fejlődését is, ám egy új kutatás szerint épp ellenkező előjelű folyamat zajlott le: a korai emlősök faji sokfélesége meglepő módon zsugorodott abban az időszakban.
Szerencsés az a fogyatékkal élő vagy tartósan beteg ember, akinek van segítőkutyája, hiszen nagyságrendekkel kevesebb van belőlük Magyarországon, mint amennyire szükség lenne.
Új, igen ritka bagolyfajt fedeztek fel Ománban holland kutatók. Sikerült lefotózniuk, a hangját is felvették, már csak a genetikai vizsgálat van hátra.
Az állattartás felelősséggel jár. Nemcsak az ennivalóról, a fekhelyről és a játékokról kell gondoskodnod, azt is fontos észben tartanod, hogy egy állatnak rendszeres egészségügyi ellátásra és védőoltásokra van szüksége.
Óvom attól, hogy alapos állatorvosi kivizsgálás nélkül kezdjen a szőrtüszőgyulladás kezeléséhez. Az azonban biztos, hogy kedvence immunműködésének támogatására is szükség lesz. Ehhez pl. a Minera cseppeket, vagy a gyógynövényboltokban kapható Echinacea (kasvirág) kivonatot javasolhatom. Azonban mindkettő esetében óvakodjon a túladagolástól! Az Echinacea tinktúrából pl. testtömegkilogrammonként 2 cseppet javaslok, ételben vagy az ívóvízben beadva; 8 nap adagolás után minden esetben 8 nap szünetet tartva. Az Echinacea tinktúrát külső kezelésként is alkalmazhatja, alaposan áttörölve vele az érintett területeket.
Nyugodtan fürdesse meg a kiscicáit. A fürdetéshez a Gaby babashampont javaslom. A fürdetés után a shampont langyos vízzel alaposan öblítse ki a cicák szőréből, majd egy törülközővel gyengéden átdörzsölve törölje őket szárazra.
A pollenek teljes kiküszöbölésére sajnos nincs lehetőség. Sem magunkat, sem az állatainkat nem tarthatjuk búra alatt és ez nem is kívánatos. Allergiavizsgálatot például a Szent István Egyetem Állatorvos-tudományi Karán (1078 Budapest, István u. 2. Tel.: 478-4100) végeztethet. Javaslatom, hogy kutyájával keressen fel egy homeopata állatorvost. Címlistát a www.homeopata.hu oldalon talál.
Ahogy leveléből kiveszem, az új cicának is lehetősége lesz kijárni. Remélhetőleg ez esetben benn nem fog jelölgetni. A szőrzete ápolására fokozottan ügyeljen. Azt, hogy régi cicája az új kiscicát hogy fogadja majd, nehéz megjósolni. A szív útjai, mint az embereknél, a cicák esetében is kifürkészhetetlenek. Van akit szeretünk és van akit nem. Mindenesetre a régi cicával előbb az új jövevény szagát ismertesse meg.
A nyulak ivarzása esetén semmilyen tennivaló nincs, és különleges illattal sem jár ez az időszak. (Ellentétben a kan nyulakkal!)