4321. Az állatok veszélyeztetett világa
Veszélyeztetettnek nevezzük azokat az élőlényfajokat, amelyek kihalási esélye természetes élőhelyén nagy, beavatkozás nélkül nagy valószínűséggel súlyosan veszélyeztetetté válik.
Veszélyeztetettnek nevezzük azokat az élőlényfajokat, amelyek kihalási esélye természetes élőhelyén nagy, beavatkozás nélkül nagy valószínűséggel súlyosan veszélyeztetetté válik.
Százmillió évvel ezelőtt, a krétakor közepén robbanásszerű növekedésnek indultak a virágosnövény-fajok, ami a táplálékforrás bővülésével előidézhette volna az ősemlősök hasonló evolúciós fejlődését is, ám egy új kutatás szerint épp ellenkező előjelű folyamat zajlott le: a korai emlősök faji sokfélesége meglepő módon zsugorodott abban az időszakban.
Szerencsés az a fogyatékkal élő vagy tartósan beteg ember, akinek van segítőkutyája, hiszen nagyságrendekkel kevesebb van belőlük Magyarországon, mint amennyire szükség lenne.
Új, igen ritka bagolyfajt fedeztek fel Ománban holland kutatók. Sikerült lefotózniuk, a hangját is felvették, már csak a genetikai vizsgálat van hátra.
Az állattartás felelősséggel jár. Nemcsak az ennivalóról, a fekhelyről és a játékokról kell gondoskodnod, azt is fontos észben tartanod, hogy egy állatnak rendszeres egészségügyi ellátásra és védőoltásokra van szüksége.
Fontos volna tudni, hogy állatorvos felügyelete alatt kúrálta ki a kutyát, vagy saját "receptje" szerint. A tünetek hátterében állhat betegség, de ugyanúgy lehetnek az öregedés jelei is egy ilyen korú kutyánál. Hogy mindketten megnyugodjunk, vigye el egy állatorvos kollégához, aki egy alapos vizsgálat után többet tud mondani.
Legvalószínűbb az élősködő fertőzés, ami a téli istállózás alatt felszaporodik. De lehet vírus, vagy baktériumfertőzés is az okozó. Utóbbi esetek általában megemelkedett mennyiségű vízfogyasztással is párosulnak. Elsőként egy féregtelenítést javallok, majd, ha nem látható javulás pár napon belül, úgy mindenképp ajánlott kihívni az állatorvost.
Az ilyen típusú baromfiknál a gyors csontnövekedés miatt jellemzően előjöhet a kalciumhiány. A leírt eleségek, kiegészítők etetése ellenére is úgy vélem, erről lehet szó. Javaslom állatorvos felkeresését, aki eldönti, kalciuminjekcióval, vagy antibiotikummal kezelendő a probléma.
A térdszalag műtét manapság már probléma mentes szokott lenni (csontsebészek számára rutin műtét). A kockázatok idős állatok esetében inkább az altatással kapcsolatosak. A kockázati tényezők kiszűrését szolgálja pl. a műtétet megelőző vérvizsgálat ill. klinikai vizsgálat. Kedvező eredményű vizsgálatok esetén nincs miért aggódniuk.
Fel kell állítani egy új rendszert, a kutya a figyelmet ne akkor kapja meg, amikor felugrál, hanem akkor, amikor számunkra kívánatos viselkedést produkál, például mind a négy lába a földön van. A teljes választ a cikkben találja!