4321. Az állatok veszélyeztetett világa
Veszélyeztetettnek nevezzük azokat az élőlényfajokat, amelyek kihalási esélye természetes élőhelyén nagy, beavatkozás nélkül nagy valószínűséggel súlyosan veszélyeztetetté válik.
Veszélyeztetettnek nevezzük azokat az élőlényfajokat, amelyek kihalási esélye természetes élőhelyén nagy, beavatkozás nélkül nagy valószínűséggel súlyosan veszélyeztetetté válik.
Százmillió évvel ezelőtt, a krétakor közepén robbanásszerű növekedésnek indultak a virágosnövény-fajok, ami a táplálékforrás bővülésével előidézhette volna az ősemlősök hasonló evolúciós fejlődését is, ám egy új kutatás szerint épp ellenkező előjelű folyamat zajlott le: a korai emlősök faji sokfélesége meglepő módon zsugorodott abban az időszakban.
Szerencsés az a fogyatékkal élő vagy tartósan beteg ember, akinek van segítőkutyája, hiszen nagyságrendekkel kevesebb van belőlük Magyarországon, mint amennyire szükség lenne.
Új, igen ritka bagolyfajt fedeztek fel Ománban holland kutatók. Sikerült lefotózniuk, a hangját is felvették, már csak a genetikai vizsgálat van hátra.
Az állattartás felelősséggel jár. Nemcsak az ennivalóról, a fekhelyről és a játékokról kell gondoskodnod, azt is fontos észben tartanod, hogy egy állatnak rendszeres egészségügyi ellátásra és védőoltásokra van szüksége.
A szukák nagyjából félévente tüzelnek, amitől kisebb eltérések elég gyakran előfordulnak. Az, hogy a második tüzelése óta már több mint 1 év telt el, mindenképpen gyanús. Lehet, hogy valóban tüzelt, csak annyira enyhe tünetekkel járt, hogy nem vették észre, de az is lehetséges, hogy valóban nem volt petefészek aktivitása. Ezt kideríteni azonban látatlanban nem lehet, ehhez a kutya nagyon alapos szaporodásbiológiai vizsgálata szükséges (vérvétel, petefészek ultrahang vizsgálat). Azt ajánlom, keressenek olyan állatorvosi rendelőt, ahol ezeket el tudják végezni, és akkor válasz kaphatnak a kérdésekre.
Egy alapos állatorvosi vizsgálat valószínűleg segítene a tünetek okának felderítésében. Nagy a valószínűsége, hogy húgyúti gyulladásos folyamatról van szó, de persze más ok is lehet a háttérben. Ilyenkor szokták mondani: irány az állatorvos!
Irány a doki! Üdv: Dr Fekete Balázs
Érdemes pároztatás előtt megnézni a nőstény nyuszi péráját. Ha sötétvörös, bordó színű és kicsit duzzadt, akkor érdemes elvinni a bakhoz. Mindenképp a nőstényt kell a bak ketrecébe betenni. Általában pár perc alatt lezajlik a párzás. Sikeres együttlét után a bak lefordul a nőstényről és esetleg dobbant is egyet. Persze ezt sem lehet 100%-os sikernek mondani, de ilyenkor nagy valószínűséggel meg is termékenyül a nőstény.
Tisztelt Kérdező! Kérdéseire az állat (klinikai, esetleg rtg vagy ultrahangos) vizsgálata nélkül lehetetlen választ adni, ezért mielőbb vigye kedvencét állatorvoshoz! A daganatos háttér a tünetek alapján elképzelhető, de lehet kloáka-előesés is. A kórjóslat pedig erősen diagnózis függő. Tisztelettel: dr.Keleti Zoltán - Állategészségház, Vértesszőlős