4321. Az állatok veszélyeztetett világa
Veszélyeztetettnek nevezzük azokat az élőlényfajokat, amelyek kihalási esélye természetes élőhelyén nagy, beavatkozás nélkül nagy valószínűséggel súlyosan veszélyeztetetté válik.
Veszélyeztetettnek nevezzük azokat az élőlényfajokat, amelyek kihalási esélye természetes élőhelyén nagy, beavatkozás nélkül nagy valószínűséggel súlyosan veszélyeztetetté válik.
Százmillió évvel ezelőtt, a krétakor közepén robbanásszerű növekedésnek indultak a virágosnövény-fajok, ami a táplálékforrás bővülésével előidézhette volna az ősemlősök hasonló evolúciós fejlődését is, ám egy új kutatás szerint épp ellenkező előjelű folyamat zajlott le: a korai emlősök faji sokfélesége meglepő módon zsugorodott abban az időszakban.
Szerencsés az a fogyatékkal élő vagy tartósan beteg ember, akinek van segítőkutyája, hiszen nagyságrendekkel kevesebb van belőlük Magyarországon, mint amennyire szükség lenne.
Új, igen ritka bagolyfajt fedeztek fel Ománban holland kutatók. Sikerült lefotózniuk, a hangját is felvették, már csak a genetikai vizsgálat van hátra.
Az állattartás felelősséggel jár. Nemcsak az ennivalóról, a fekhelyről és a játékokról kell gondoskodnod, azt is fontos észben tartanod, hogy egy állatnak rendszeres egészségügyi ellátásra és védőoltásokra van szüksége.
Szabadban semmiképp nem tartanám, mert már négy éves és nincs hozzászokva a nagy hidegekhez, akár meg is fázhat, megbetegedhet. Ha mindenképp kint kell tartani, akkor is széltől, esőtől és fagytól védett kuckót kell neki csinálni! Ha megy a hasa, az komoly gond is lehet (bélgyulladás!), ezért mindenképpen állatorvoshoz kell vinni!
A rákok köztudottan ragadozó állatok, ezért így állítsuk be étrendjét is: a tubifex, illetve a vörösszúnyoglárva tökéletesen megfelel az állatok etetésére.
Én mindig a békés együttélés híve vagyok! Ha a szomszédomban ugatna egy kutya, soha nem kezdeném el azzal fenyegetni, hogy elaltattatom, stb. Ahol az emberek a természet közelében szeretnének élni, ott tudniuk kell elviselni is a természet (benne állatok (kutyák-macskák), növények) közelségét! Az elektromos nyakörv és a műtét pedig nem kulturált megoldás a problémára és könnyen kimeríti az állatkínzás fogalmát annak minden következményével! Főleg gyermekek közelségében tartóztatnám magam az ilyen gondolatoktól, hisz ők tőlünk tanulnak állat- és emberszeretetet!
A tünetek leírása nem elég precíz, így két alternatívát próbálok felállítani és megválaszolni a kérdését. A szemtünetek biztos, hogy általános betegség tünetei, ha a pupilla nem egyforma tág akkor központ idegrendszeri folyamatról van szó és ez általában súlyos, végzetes macskánál, ha csak a szemhéjakat az egyik szemén jobban összezárja az kötőhártya-gyulladásnak a jele, és ez macskánál általában a Clamydiosis tünete. Forduljon orvoshoz. Az állandó hasmenés is vírusfertőzésnek, vagy parazitózisnak és/vagy Canpylobacteriosisnak, Salmonellosisnak lehet a tünete. Igaz, hogy ez utóbbiak esetében inkább a vissza-visszatérő hasmenés a gyakori. Ha mindezt kizárták, még ott van a takarmány intolerancia jelensége, amit diétás tápokkal lehet kezelni. Szóval ezért szép ez a szakma. Csak ennyi betegségből legalább választhatunk. Röviden: SÜRGŐSEN VIGYE ÁLLATORVOSHOZ!!!
A myxomatosis vírus okozta betegség. A vírust különféle ízeltlábúak, főként szúnyogfélék terjesztik. A fertőzött ízeltlábúak zöldtakarmánnyal is bekerülhetnek a szúnyoghálóval védett ólakba. Az egyes állományokon belül bolhák és szúrólegyek is terjeszthetik, ezért a betegség télen is előfordulhat. (A bolhák legalább 3 hónapig vírushordozók lehetnek.) A betegség lappangási ideje 7-10 nap. A fogékony nyulakban többnyire megduzzadnak a fülek, a szemhéjak és az orr bőre, nyálkás-gennyes kötőhártyagyulladás és orrhurut alakul ki. Később az egész fejet ödémás duzzanatok burkolják, ún. "oroszlánfej" mutatkozik, a füleket a hatalmas kocsonyás duzzanatok lehúzzák. A végbélnyílás, a nemi szervek nyílásai környékén, esetleg a test egyéb területein is hasonló, kocsonyás duzzanatok jelenhetnek meg. Előfordulhat az ún. noduláris/csomós alak is, amikor az előbb felsorolt helyeken csak kisebb, tömöttebb duzzanatok figyelhetők meg. Néha a megbetegedett nyulaknál csupán kötőhártyagyulladást, orrfolyást és tüsszögést figyelhetünk meg. A Magyarországon használt vakcina 3 hónapnál idősebb nyulakban legalább 1 évig tartó védettséget ad. A vakcinát csak állatorvos adhatja be.