4321. Az állatok veszélyeztetett világa
Veszélyeztetettnek nevezzük azokat az élőlényfajokat, amelyek kihalási esélye természetes élőhelyén nagy, beavatkozás nélkül nagy valószínűséggel súlyosan veszélyeztetetté válik.
Veszélyeztetettnek nevezzük azokat az élőlényfajokat, amelyek kihalási esélye természetes élőhelyén nagy, beavatkozás nélkül nagy valószínűséggel súlyosan veszélyeztetetté válik.
Százmillió évvel ezelőtt, a krétakor közepén robbanásszerű növekedésnek indultak a virágosnövény-fajok, ami a táplálékforrás bővülésével előidézhette volna az ősemlősök hasonló evolúciós fejlődését is, ám egy új kutatás szerint épp ellenkező előjelű folyamat zajlott le: a korai emlősök faji sokfélesége meglepő módon zsugorodott abban az időszakban.
Szerencsés az a fogyatékkal élő vagy tartósan beteg ember, akinek van segítőkutyája, hiszen nagyságrendekkel kevesebb van belőlük Magyarországon, mint amennyire szükség lenne.
Új, igen ritka bagolyfajt fedeztek fel Ománban holland kutatók. Sikerült lefotózniuk, a hangját is felvették, már csak a genetikai vizsgálat van hátra.
Az állattartás felelősséggel jár. Nemcsak az ennivalóról, a fekhelyről és a játékokról kell gondoskodnod, azt is fontos észben tartanod, hogy egy állatnak rendszeres egészségügyi ellátásra és védőoltásokra van szüksége.
Egy tartósan fennálló hasmenésnek számtalan oka lehet. A szóba jöhető lehetőségeket egyenként végig kell nézni, ki kell zárni, vagy meg kell próbálni bizonyítani. Ez persze nem egyszerű folyamat, és sajnos nem is olcsó, de az ok megtalálása nélkül ne várjanak eredményt. Azt javaslom, sürgősen keressenek egy olyan állatorvosi rendelőt, ahol meg vannak a feltételek a kivizsgálásra, tudnak mintákat venni, vizsgálatokat elvégezni. Megfelelő hozzáállással előbb-utóbb biztosan meg fogják találni a baj okát.
Ha oly módon akadályozzuk madaraink szaporodását, hogy nem veszünk tudomást a természetes folyamatok bekövetkeztéről, az könnyen az egészségük rovására mehet. Amennyiben megfelelő mennyiségű ásványianyag és vitaminkiegészítést kapnak, akkor sokkal ritkábban jelentkezik tojásképzési, visszatartási zavar. A tojó hasfalát kitapintva dudort észlel, akkor biztos lehet benne, hogy a tojás(ok) bizony bennszorult. Kloákába csepegtetett paraffinolaj, masszirozás elősegítheti a világrajövetelét. Végső esetben számításba jöhet a tojás összeroppantása is, de ennek veszélye, hogy a visszamaradt részek fertőzést okozhatnak. Legjobb lenne állatorvost felkeresni a szakszerű vizsgálat, tojáseltávolítás céljából.
A macska-leukózis és a macska-AIDS vírus-fertőzés vérvételből egyértelműen kimutatható. A bőrprobléma leírása azonban nem elegendő a diagnózishoz. Javasolt lenne mintát venni az elváltozásból (bakter- és gombatenyésztés, bőrkaparék).
Kedves Katalin! Az írásából látszik a kutyájának sokkal több odafigyelésre van szüksége, hogy ne történhessen baj. A fokhagymás féregtelenítést honnan veszi? :-(
Kedves Renáta! A kullancsok súlyos betegségek kórokozóit terjeszthetik, így minél hamarabb indokolt felkeresnie állatorvosát! Figyelje meg, hogy a kutyus vizelete a megszokott színű-e, vagy valamilyen elváltozás tapasztalható és erről informálja állatorvosát a vizitkor. Üdvözlettel, dr. Puskás Gábor Mályi Állatorvosi Rendelő