456. Mivel etesd a törpepapagájodat?
A törpepapagájt a legtöbben csak papagájként emlegetik. Ez egyike a legkedveltebb házi díszmadárfajtáknak, és speciális eledellel kell táplálni.
A törpepapagájt a legtöbben csak papagájként emlegetik. Ez egyike a legkedveltebb házi díszmadárfajtáknak, és speciális eledellel kell táplálni.
Mire figyeljünk, ha betonon sétáltatjuk a kutyánkat, és miért fontos, hogy állatorvossal is beszéljünk egy nagyobb séta előtt?
Amikor az eutanáziára kerül a sor, vagyis, hogy a szeretett kutyánkat elaltassuk, akkor figyelembe kell vennünk az állat állapotát, a kutya-gazda kapcsolat milyenségét és a gazdi szükségleteit.
Ha a pH túl magas, vagy alacsony, akkor be kell állítanod a szintet. Csupán néhány hét leforgása alatt az akváriumban a pH-szint 7.0-ról 5.0-ra, vagy még annál is alacsonyabbra csökkenhet. Ezért is olyan fontos hetente leteszteli az akvárium vizének pH-szintjét.
Amikor az emberek hazavisznek egy vadászgörényt házikedvencnek, tisztában kell lenniük néhány, a görényt érintő bőrproblémával. A gazdi felelőssége megérteni, kivizsgálni és megfelelő ellátásban részesíteni az állatot!
A vakarózást tengerimalacodnál több, a bőr mélyebb rétegeiben vagy felszínén élő, külső élősködő is előidézheti (pl. atkák a bőr mély rétegéből Trixacarus caviae (bőratka), Demodex caviae (szőrtűszőatka), atkák a bőr felszínén élősködve Cheyletiella parasitivorax (szőratka), Chirodiscoides caviae (szőratka), tetvek közül a Gliricola porcelli és a Gyropus ovalis, gombák közül a Trichophyton mentagrophytes és a Microsporum canis). A felsorolt élősködök közül leírásod alapján tengerimalacod esetében a Trixacarus caviae bőratka a legvalőszínűbb, de ezt csak a bőrkaparék vizsgálati eredményének ismeretében lehet egyértelműen kijelenteni. Ha ez az élősködő okozta a tüneteket, akkor a megfelelő injekciós kezeléseket követően (a viszketés már az első kezelést követő napokban mérséklődik, majd teljesen megszűnik, a második kezelést követő héten a szőrnövekedés is megindul) két hét múlva a tengerimalac tünetmentesen gyógyul. Amennyiben mégsem ez a kórokozó okozta a tüneteket, úgy a bőrkaparék vizsgálati eredménye ismeretében kell a kezelést és az otthoni terráriumi fertőtlenítést elvégezni. Ha gomba okozta a tüneteket, tudnod kell, hogy ez emberre is veszélyes lehet.
Sajnos az általad küldött kép alapján nem tudom beazonosítani, hogy milyen élőlényről van szó, de biztos segítséget kaphatsz a Szent István Egyetem Állatorvos-tudományi Karának Parazitológiai Tanszékén.
Szuka vagy kan a kutyus? Ha szuka, akkor álvemhesség lehet... De mindenképpen meg kellene mutatni állatorvosnak, hogy alaposan megvizsgálja, mert az evés melletti fogyás is aggasztó (daganatos betegség?), és nem fiatal már...
A kérdés első részére válaszom (asszisztencicám szavait idézve:)): "Násztáncot jár!" A nyuszival valószínűleg továbbra is próbálkozni fog, de természetesen eredménytelenül, azaz "szaporodásra képes utód" nem fog születni, hiszen ez csak azonos fajú állatok párzása esetén történhet meg. Ha nem alakul ki a "békés" egymás mellett élés a t. malackák és a nyuszi között, akkor jobb lenne mindenkinek, ha külön ketrecbe, esetleg látó- és szaglótávolságba helyezné át őket. A nyuszi ivarát a pénisz jelenléte vagy hiánya esetén lehet megállapítani, ami nem egyszerű feladat és némi szakértelmet igényel. Pl. egy állatorvos valószínűleg meg tudná állapítani.
A tengerimalac 9-12 hetes korában válik ivaréretté és kb. 60-72 nap a vemhességi ideje. A tengerimalacod 3 hónaposan már ivarérett volt, amikor megkaptad. Ha vemhesen kaptad, akkor a napokban kellene szülnie, ha nálad lett vemhes (feltételezve, hogy fiú tengerimalacaid is vannak), akkor csak állatorvosi vizsgálat után lehet megjósolni a szülés várható idejét. Mindenképpen vidd el állatorvosodhoz, ő megállapítja, hogy tényleg vemhes-e.