4716. Egy kutya négy élete
Az EGY KUTYA NÉGY ÉLETE igazi, családi film, amely egy kutya szemszögéből mesél az élet örömeiről, a mindennapi nehézségeiről, és az emberi kapcsolatokról.
Az EGY KUTYA NÉGY ÉLETE igazi, családi film, amely egy kutya szemszögéből mesél az élet örömeiről, a mindennapi nehézségeiről, és az emberi kapcsolatokról.
Az elkövetkező napokra különösen durva téli időjárás lesz jellemző. Az extrém hideg az emberek mellett a szabadban tartott gazdasági állatokra és a házi kedvencekre is veszélyt jelenthet. Az Orpheus Állatvédő Egyesület tanácsaival és egy kis odafigyeléssel elkerülhető a környezetünkben tartott állatok szenvedése, fagyása.
Afrikai sertéspestis (ASP) vírusát mutatták ki Magyarországhoz közel, a kárpátaljai Nagyszőlősön. A betegség az emberre nézve nem, ugyanakkor a sertésekre, vaddisznókra rendkívül veszélyes, nem gyógyítható. Hazánkban eddig még sohasem jelent meg a vírus, ezért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) felhívja az állattartók, a vadászok és a lakosság figyelmét a megelőzés fontosságára.
Tartós, több napig tartó erős fagyok idején nem csak a táplálék, de a folyadék pótlása is kritikus tényezővé válik a madarak számára. Folyékony halmazállapotú vizet találni télen gyakran sokkal nehezebb, mint élelemhez jutni.
A zord téli időjárásban, ha utcán kóborló, fagyoskodó kutyát látsz, ne légy közönyös, ne sétálj el mellette, mintha ott sem lenne. Ő az életben maradásért küzd. Segíts neki átvészelni ezeket a nehéz napokat!
Szteroid és szteroid között nagy különbségek vannak. Nem mindegy, hogy gyorsan kiürülő készítményt kapott, vagy olyat, aminek a hatása is tartósabb. A Diprophos ez utóbbi csoportba tartozik. Hosszú hetek is eltelhetnek, amire kiürül a szervezetéből, úgyhogy türelem!
Csontot valóban ne adjon ilyen előzmények mellett. Amikor táppal kínálja, ne hagyja előtte: ha nem eszi meg, el kell venni a tálat, és fél nap múlva ismét megkínálni. Ha pár próbálkozás után "megsajnálja", és ismét a májat adja, a kutya hamar rájön, hogy az történik, amit ő akar. Javaslom esetleg kutyaiskola felkeresését is nevelési tanácsadás céljából.
A Magyar Állatorvosi Kamarát tudja megkeresni kérdésével, ők fogják tudni tájékoztatni a lehetőségeiről.
A tanács valóban helytálló és jó: a szemkontaktus felvételét én is minden első kutyaiskolai foglalkozás alklamával magam is oktatom, magyarázom a gazdiknak. A szemkontaktus felvételéánek tréningelésre különféle technikák vannak, a tanácsadónak ezeket illene ismerni és megmutatni. Általánosságban elmondható hogy vagy a túl félős kutyák vagy a domináns kutyák nem szívesen néznek az ember szemébe. Az egyik is más módszert kíván és a másik is. Nem írta melyik kutyaiskoláról van szó, - ezért ez ügyben nem tudok nyilatkozni.
Legvalószínűbb, hogy a "tünet" az ivarérettség előjele. Ha az "öklendezés" fejbólogatás" jellegű, akkor ez szinte bizonyosra vehető. Természetesen nem zárható ki valamely betegség sem, de vizsgálat nélkül legfeljebb szélesspektrumú antibiotikum itatását ajánlanám, emelt dózisú multivitamin kiegészítéssel. Az esetleges torokatka diagnosztizálásához mégiscsak érdemes lenne "futni néhány kört" a madarakhoz valamelyest értő állatorvos felkeresése céljából. Miskolc számomra az ország túlvége, ahol kevés ismerősöm él, így nem tudok állatorvost javasolni. de van állatkert, aminek működéséhez elengedhetetlen az egzotikus fajokhoz értő állatorvos felügyelete. A torokatka prevenciós kezelését nem javaslom, főként, ha a leírt "tünetekhez" nem társul tüsszögés, étvágytalanság, jelentős fogyás. A spot on élősködő elleni készítmények (pl. Ivermectin) erre az élősködőre nézve nem túl hatékonyak előírás szerint használva. Csőrbe cseppentve, vagy az atkákra hatékony piretrin csőrbe juttatva, viszont elég drasztikus megoldás. Ez diagnosztizált fertőzés esetén elkerülhetetlen, de erősen károsodhatnak a belső szervek, elsősorban a máj. Ha a kezelés mégis szükséges, a máj regenerálására legjobb a máriatövis mag az eleséghez keverve. Az esetleges egyéb károsodások további kezeléseket tesznek szükségessé. Kezdeti stádiumban két viszonylag könnyen beszerezhető gyógynövény alapú készítmény is jó hatású lehet az élősködők ellen. Egyik az oregánó tartalmú Ekodiár, a másik a Garlex elnevezésű fokhagyma kivonat. Fertőzés gyanú esetén 2-3 hét folyamatos, emelt dózisú itatásukkal tünetmentesíthetők a madarak. A káros mellékhatásukra nincs példa, megelőzésre, előírt hígítási arányban folyamatosan itathatók, élettani hatásuk, különösen a fokhagyma készítményeké, igen jó.