471. Hogyan viselkedik a tengerimalac velünk és társaival?
A tengerimalacok alapvetően barátságos, kedves, nyugodt állatok. Emellett kommunikatívak is nemcsak társaikkal, hanem velünk, gazdikkal szemben is.
A tengerimalacok alapvetően barátságos, kedves, nyugodt állatok. Emellett kommunikatívak is nemcsak társaikkal, hanem velünk, gazdikkal szemben is.
Az árvák szerencsére nem maradnak mindig gondozó nélkül. Igaz, nem mindenkinek jut a saját fajtársai közül pótmama, de ez nem is probléma. Egy nyuszigyereket például egy macskamama vett pártfogásába. Nézd csak!
Egy hideg, havas novemberi estén találkoztunk először kis történetem főszereplőjével, Sutyival. Házunk szomszédságában, a fal tövében kuporgott...
A növényevő fajokat szinte mindenféle gyümölccsel és zöldséggel etethetjük, míg a rovarevőket tücsökkel és lárvákkal kínálhatjuk.
Célszerű és javasolt is, hogy tenyésztőnél vásároljunk, mert a vásárlás alkalmával saját magunk is megtekinthetjük, hogy milyen körülmények között tartható és tenyészthető az általunk kiválasztott madár.
A leírt tünetek alapján ízületgyulladás is szóba jöhet, ezért mindenképpen meg kellene mutatni állatorvosnak, mielőtt súlyosbodnának a tünetek.
Mivel ez humán-egészségügyi probléma (zoonózis), javasolnám, hogy orvosával beszélje meg a kérdést!
Az említett eset tipikus a kandúr macskák között. A párzássál és a territoriális küzdelemmel összefüggésben alakulnak ki a sebesülések. Ezek a leírt tályogok veszélyesek az állat egészségére nézve, de higiéniai szempontból sem előnyös egy állandóan gennyes sebekkel teli állattal együtt élni. Javaslatom a macska kezeltetését, majd a gyógyulás után az ivartalanítását. Ez végérvényesen megoldhatja a problémát. Különben előbb-utóbb súlyos betegséget szed össze az állat.
A macskák esetében is van szimpátia vagy antipátia lányok és fiúk között. Ha ez áll fenn, akkor nehéz a helyzet, esetleg kell egy másik kandúrt választani. Lehetséges azonban, hogy a kandúr nem eléggé rámenős, hiszen ő idegenben van. Ezért javaslom, hogy a kislányt tessék panzióztatni a kandúr otthonában a legkívánósabb napokon. Remélem, sikerül nekik!
A guppik általában 4, esetleg 5 hétig vemhesek! Ezeknek a csodálatos halaknak a "szaporítása" még egy kezdőnek is könnyen megoldható feladat. A következők alapján tenyésztem a szivárványos guppikat: erre a célra vettem egy 10 literes akváriumot. Ehhez a medencéhez beszerzek egy légpumpát, és ezzel összekombinálok egy szivacsszűrőt. Teleültetem növényekkel a tenyészakváriumot, de olyan mennyiségben, hogy a nőstény guppim szinte mozdulni se tudhasson. Amikor úgy látom, hogy a nőstény már az "utolsó stádiumban" van (ezt úgy lehetséges észrevenni, hogy a nőstények hasi tájékán található egy fekete folt, (ebben vannak a kishalak), és ilyenkor az anyaállat egy kicsit "kocka alakú lesz"), akkor átrakom a tartóakváriumból a tenyészmedencébe, és megvárom míg el kezd ívni, majd amikor befejeződik a "szülés", akkor visszarakom az anyát! A kis ivadékok rögtön úsznak, és sórákocskákkal, illetve poreleséggel egyből etethetők. Tapasztalataim szerint a második hónap után kezdenek el színesedni, és 6-8 hónap alatt elérik el a hímek a 3 centiméteres testnagyságot.