5 testrész, ahol a kutya nem szereti, ha simogatják

Értékelve: 1x
(5.0 pont)

Kellemetlen érzést, akár szorongást is kiválthat, ha olyan helyeken simogatod a kutyát, ahol nem szereti.

Bár sok kutya imádja, ha megsimogatják, vannak olyan testrészeik, amelyekhez jobb, ha nem nyúlunk – különösen, ha nem a saját kedvencünkről van szó. A simogatás jó szándékkal történik, mégis kiválthat kellemetlenséget, sőt, szorongást is a kutyában. Az alábbi öt érzékeny pontnál érdemes figyelmesnek lenni!

Fej és arc

Bár sokan elsőként a kutya fejét simogatnák meg, valójában az ebek által ez az egyik által legkevésbé kedvelt terület. A felülről közelítő kéz a kutya számára fenyegető lehet – különösen idegenektől. A legtöbb kutya ösztönösen hátrahúzódik, ha valaki a feje fölé nyúl.

Fülek

Vannak kutyák, akik szeretik, ha a fülüket finoman masszírozzák, de sokuk számára ez kellemetlen vagy zavaró érzés. A fül nagyon érzékeny terület, könnyen irritálódhat, ráadásul bizonyos betegségek (pl. fülgyulladás) még fájdalmassá is tehetik az érintést. Ne téveszd ezt össze a fültő vakarásával, amelyért viszont sok kutya rajong!

Mancsok

A mancs a kutyák egyik legérzékenyebb testrésze. Tele van idegvégződésekkel, ezért az érintése gyakran visszautasításra talál. Sok kutya reflexszerűen elhúzza a lábát, ha valaki hozzáér – még akkor is, ha ismerős személyről van szó.

Farok töve

Ez a terület némelyik kutyánál érzékeny, másoknál kifejezetten kellemetlen érzést vált ki, ha hozzáérnek. A farok tövénél vagy a fenekénél történő simogatás egyes ebeknél kellemetlen reflexeket válthat ki, de félre is értelmezhetik, akár támadásnak is vélhetik, ha itt akarunk hozzájuk érni.

Has

Bár a has simogatása a teljes bizalom jele lehet, nem minden kutya örül neki. Ha egy eb hanyatt fekszik, az nem feltétlenül a simogatásra való felkérés – lehet, hogy csak alárendeltséget jelez. A has érintése különösen idegenek esetében válthat ki kellemetlen érzést vagy stresszt.

Figyeld a jeleket!

A kutyák testbeszéde árulkodó: ha elfordítja a fejét, elhúzódik, nagyokat nyel, pislog vagy a füleit hátracsapja, azt jelzi, hogy nem érzi jól magát. A „simogatás – szünet – simogatás” módszerrel könnyen ellenőrizhetjük, hogy az állat valóban élvezi-e az érintést.