Úgy tűnik, a kutyád diktálja a tempót? Megcáfoljuk a dominancia mítoszt, és megmutatjuk, hogyan építhetsz vele erős köteléket.

Sokan úgy vélik, a kutyák versengenek a gazdájukkal a falkavezéri pozícióért. De tényleg a négylábúd irányítja az életed, vagy inkább félreértésről van szó?

Nézzük meg a leggyakoribb tévhiteket

Ha a kutyád a szemedbe néz, az teljesen természetes. A szemkontaktus a kötődés jele. Ha elsőként rohan ki az ajtón, nem hatalmi játék. Egyszerűen gyorsabb lábakkal rendelkezik, és alig várja a sétát. Ha te adsz neki először enni, az a te döntésed, nem pedig dominancia.

Ha a pórázon rángat vagy ugrál rád, az sem arról szól, hogy főnök akar lenni. Ilyenkor több gyakorlásra és következetességre van szükség.

Ha a kutyád elcseni a pizzát, és az ágy alá bújik vele, az már erőforrás-védés. Ilyenkor próbáld meg egy kis jutalomfalattal bevonni. Kérj szakértő segítséget, hogy megtanítsd neki a “hozd ide” parancsot.

A kutyák nem akarnak rosszat. Egyszerűen ismétlik azt a viselkedést, ami jutalomhoz vezet. Ha ugrálásért vagy ugatásért minden alkalommal figyelmet kap, megtanulja, hogy ezzel elér bármit. Ugyanez igaz a labdázásra: ha csak akkor dobod vissza neki a labdát, amikor már nyaggat, ő megtanulja, hogy ez működik.

Legyél következetes és kiszámítható. Jutalmazd csak a kívánatos viselkedést. Alakíts ki világos szabályokat, és mindig tartsd magad hozzájuk. Így nem a dominanciádra, hanem a megbízhatóságra és a bizalomra építesz.

Összefoglalva: a kutyád csak megtanulja, mi működik nála. Ha bizonytalan vagy, fordulj tapasztalt, tudományos módszereket alkalmazó trénerhez. Építsetek kapcsolatot kölcsönös tiszteleten alapulva!