Afrikai oroszlánkutya

Afrikai oroszlánkutya (Rhodesian Ridgeback)
Eredeti nevem
Afrikai oroszlánkutya
Így is ismerhetsz
African Lion Hound, Afrikai oroszlánkutya, Afrikai oroszlán kopó, African Lion Dog, Afrikanischer Löwenhund

A fajtáról röviden

A Rhodesian Ridgeback Afrika déli részéről származik, az FCI által elismert fajta. 
Korábban vadászatra valamint őrkutyának használták ezt a fajtát. Ezért úgy kellett vadászniuk mint az oroszlánnak, és úgy kellett védi a nagy ültetvényeket mint egy vadmacska. 
Ezért ez a fajta nagyon bátor és kemény, rendkívül intelligens és komoly. Nem hisz az idegeneknek. 
A Rhodesian Ridgeback nagyon független gondolkodású kutya, amely kezdőknek nem javasolt. 
Manapság ezt a fajtát vadászatra, mentő-, vagy keresőkutyának használják. 
Egyre elterjedtebb fajta a kutyatulajdonosok körében is.

Fajta jellemzők
Alkalmazkodás
Meleget elviseli
Lakásban tartható
Érzékenység
Kezdő gazdiknak
Hideget elviseli
Egyedül hagyható
Ápolás, gondozás
Hízásra hajlamos
Egészség
Vedlés
Szőrápolás
Nyáladzás
Könnyen ápolható
Barátságos
Családbarát
Gyerekeket szereti
Kutyákat szereti
Idegenekkel barátságos
Mozgásigény
Energia szint
Mozgásigény
Játékosság
Intenzív
Taníthatóság
Hajlamos elvándorolni
Ugatás
Vadászösztön
Tanítható
Intelligens
Afrikai oroszlánkutya eredete
származás: Dél-Afrika

Egyesek szerint a vadonban kóborolt, vadászott, amikor a dél-afrikai telepesek rátaláltak és háziasították. 

A feljegyzések szerint ezt az ősi kutyafajtát valamikor a 15. században tenyésztették vadászatra és nyomkövetésre. Arra használták, hogy a nagyvadakat (oroszlánt és krokodilt) ejtsenek "fogságba" és addig maradjanak, amíg a vadászok meg nem érkeznek. 

Majd 1800-ban az európai telepesek találkoztak a khoikhoi néppel és a kutyával, és arra jutottak, hogy kitenyésztenek egy olyan kutyát, ami kitűnő vadász, jó őrző, családcentrikus és ellenáll a zord dél-afrikai időjárásnak, ezért elkezdték a saját kutyáikkal, masztifokkal, agarakkal és más fajtákkal keresztezni. Így alakult ki a ma is ismeretes fajta. 

Az Amerikai Kennel Club 1955-ben ismert el. Az afrikai oroszlánkutya jelenleg az egyetlen bejegyzett Dél-Afrikából, pontosabban Zimbabwe állam területéről származó kutyafajta. 

Manapság már kevesen használják az eredeti - vadászati - céljára, inkább az őrző-védő területeken alkalmazzák őket.

Afrikai oroszlánkutya megjelenése
Mérete: Nagytermetű
640 - 670 cm
610 - 660 cm
30 - 39 kg
30 - 35 kg

Feje kissé vizslaszerű, koponyája lapos, fülei között meglehetősen széles. Pofája hosszú, mély, hatalmas. A stop kifejezett, állkapcsa erős, fogai ollós harapásúak.

Szeme kerek, barna, egymástól mérsékelten távol van. Füle csavarodott, lelógó, magasan tűzött. Orrtükre fekete. Nyaka közepesen hosszú, izmos, henger alakú.

Mellkasa rendkívül mély, háta egyenes, erős, ágyéka ugyancsak izmos, enyhén ívelő. Mellső végtagjai egyenesek, párhuzamosak, a hátulsó végtagok izmosak, a csánk kissé nyílt szögellésű.

Farka hosszú, legalább a csánkig ér, fokozatosan elvékonyodik, enyhén hajlított. Szőrzete az egész testén rövid, sűrű, fényes, sohasem gyapjas vagy selymes, a boxeréhez hasonlít. Színe az őzvörös különböző árnyalatai, némi fehér folttal.

Különlegessége, hogy a vállrésznél kezdődő és a csípőig futó vékony kis sávban, a hátán lévő szőrcsík Mohawk (felfelé álló szőr) formában áll, és pontosan az alapszőrével elletétes irányban fut. 

Megfelelő fajta Önnek?

  • Alacsony szőrzetápolási igényű fajta
  • Minimálisan vedlenek: olyan kutyatulajdonosoknak ajánlott, akik nem szeretnek feleslegesen a kihulott kutyaszőr eltávolításával foglalkozni.
  • Mérsékelten tréningigényes fajta: a képzés nem igényel túl sok figyelmet és energiát, de ez nem lesz könnyebb, mint más fajtáknál. a befektetett munka eredménye fokozatosan jönni fog.
  • Nagy ugatási képességgel rendelkezik: ez a kutya ugat és hangos ha kell. Figyelmezteti a tulajdonosokat, ha ismeretlen személy érkezik a házhoz. Viselkedése védelmező és rettenthetetlen. Legfőbb célja a család és a ház megóvása.
  • Közepesen alkalmazkodóképes: teste képes kezelni a hideg és meleg időjárást. ( szélsőségeket nem)
  • Meglehetősen aktív: Szüksége van a rendszeres testmozgásra, hogy megőrizze fittségét.
  • Gyerekeknek is ajánlott: megfelelő fajta gyerekeknek is.Játékos, energikus, és szeretetteljes.
Afrikai oroszlánkutya szőrzete
Szőrzet mérete: Rövid
sárgásvörös minden árnyalata

Szőrzete rövid, hátán sajátos szőrbarázda van, amely a testszőrzettel ellentétes irányú, s a faroktól a fej felé húzódik. Színe sárgásvörös.

Afrikai oroszlánkutya természete
éber
hűséges
védelmező
bátor
független
élénk
makacs

Családcentrikus, magabiztos és nagyon intelligens fajta. Rendkívül jó futó és az állóképessége is kitűnő.

Temperamentumát a higgadtság jellemzi,  gyors, kitartó, ravasz, mozgékony és a látó- és szaglóképessége meglepően kiváló. Mérete és felépítése ellenére NEM agresszív fajta. Erejét sohasem támadásra hanem kizárólag védekezésre  használja.

Későn érő és kifejlődő kutya, amely ténylegesen 2-3 éves korában fejlődik ki teljesen úgy testileg, mint lelkileg. A ridgeback könnyen kiképezhető nyugodt következetességgel, gyakorlással és kitartással. A nem megfelelő kapcsolat és értelmetlen erőszakosság, a türelmetlenség és túlfeszítettség éppen ellenkező hatásokat válthat ki ennél a rugalmas kutyánál. A családban a hűség és szeretet az amivel kitűnik. Elvárja hogy a gazdája viszonozza ezt nála.

Fontos, hogy gazdája magabiztos és határozott fellépésű legyen, kiskorától már képezni kell. Rengeteg energia kell hozzá, mert makacs, de megéri a sok belefektetett munkát.

Elsőkutyás gazdiknak nem ajánlott fajta. Fontos, hogy korán szocializáljuk, mert az idegenekkel szemben nagyon zárkózottak. Szóbeli megrovást kerülni kell, mert árthatunk vele a kutyának.

Nem agresszív fajta, de harcos típus, őrző-védő ösztöne nagyon erős, ezért egy ilyen szituációban veszélyes lehet.

A rhodéziai ridgeback nem őrző-védő munkakutya!

Házőrzőként, és nem személyi testőrként használatos fajta! A rhodéziai kemény körülmények között edződött, sokoldalú munkakutya, mely karakán, magabiztos jelleménél és családcentrikus falkaállat mivoltánál fogva határozottan védi területét és szeretteit.

Alaphelyzetben a rhodéziai felnőtt korában az idegenekkel ösztönösen tartózkodó módon, gazdája jelenléte nélkül bizalmatlanul viselkedik. Ha erre az alapviselkedésre még ráerősítenek, sőt elhitetik a kutyával, hogy az idegenek ellenségesek és veszélyesek, akkor teljesen kifordítják természetes jelleméből, és a fajtára abszolút nem jellemző, deviáns, agresszív magatartásba kergetik. Mindez nemcsak hogy ellenkezik a rhodéziai mentalitásával, de kifejezett veszélyt jelent a környezet számára. Aki tehát az őrző-védő kiképzéssel szeretne komolyabban foglalkozni, mindenképpen válasszon más fajtát!

Olyan vadászkutya, amely szemével és szimatával vadászik. Több vadászkutyafajtával ellentétben azonban rendkívül engedelmes, nyugodt, kiegyensúlyozott és megbízható.

 

Legfőbb tulajdonságai: Hűséges, megbízható, könnyen képezhető, jó természetű.

Alkalmazása: Településeket, sátortábort őrzött, de vadásztak is vele. Néhány rhodesiai ridgeback még egy oroszlánt is sakkban tartott. Manapság mint őrző-védő eb szerzett magának félelmetes hírnevet.

Profil: vadászkutya, házőrző kutya

Nagyon lényeges ennél a fajtánál is a korai szocializáció megkezdése. Már 4-16 hetes korában hozzá kell szoktatni a kölyköt más emberi lényekhez, a zajhoz, az autóhoz. Ha ez nem történik meg, viselkedési problémák rögzülhetnek nála.

Gyermekszeretőnek születő kutya nem létezik, ezért mindig kellő fokozatossággal és megfelelő körültekintéssel kezeljük a kutya-gyermek interakciókat!

Oktatásában a pozitív motivációs technikák működnek igazán jól, amely segítségével erős kötődés tud kialakulni a gazdi és kutyája között. A lényeg, hogy az edzések rövidek és szórakoztatóak legyenek, amely segít abban, hogy a kutya ne veszítse el érdeklődését. A gorombaságot, durvaságot nem viseli jól.

Közel minden második kutyatulajdonos találkozik a szeparációs szorongással,  ki hosszabb ki hosszabb ideig, ezért javasoljuk ismerd meg a tüneteit és első naptól kezeld a kutyád megfelelő módon.

 

Gyerekeket szereti
Afrikai oroszlánkutya tartása, életkörülmények

Nagy mozgásigénye miatt inkább kertes házban tartsuk. Amennyiben mégis lakásban szeretnénk tartani, biztosítsuk részére a napi többszöri sétát / futást. Kiváló alkalmazkodóképesség jellemzi. Ha lehetősége van rá, pillanatok alatt megtalálja a fotelt vagy a megvetett ágyat, ahol gyorsan igyekszik úgy elhelyezkedni, hogy valamelyik testrésze érintkezzen imádott gazdájával. Magas aktivitási szinttel rendelkező kutya. Napi 60 perc aktív mozgásra van szüksége, éppen ezért aktív családok részére ajánlott fajta.

Afrikai oroszlánkutya ápolása, tisztántartása

Nem igényel nagy törődést, hetente egyszer elég átfésülni, illetve vedlési időszakban egy gumis kefével vagy kopókesztyűvel eltávolítani az elhalt szőrszálakat. Füleiket rendszeresen javasolt ellenőrizni és körmüket rövidre kell vágni. Fogait hetente legalább kétszer-háromszor fogkefével javasolt megtisztítani, hogy megelőzzük a fogkő felhalmozódását és a benne rejlő baktériumok megtelepedését. Hetente egyszer javasolt a kutya gondos átnézése (fül, bunda, karom és közei). Rendkívül fontos a rendszeresség, mert fájdalmas fertőzések megelőzésére szolgál. A megelőzés pedig sokkal könnyebb, mint a már kialakult betegségek kezelése.

Afrikai oroszlánkutya táplálása

A helyes táplálás segít az egészségi állapot valamint a szőr és bőr állapotának optimális szinten tartásában. Naponta 2x javasolt etetni. Friss víz mindig álljon előtte. Súlygyarapodás esetén elkerülhetetlenné válhat a napi kalóriabevitel módosítása, illetve a mozgás mennyiségének növelése. Egyeztessen állatorvosával! Az idősebb kutyák is hajlamosabbak a súlygyarapodásra, ezért szintén elengedhetetlen, hogy koruknak megfelelően táplálják és mozogjanak velük. Az elhízás sajnos több évvel megrövidítheti kutyánk élettartamát.

Afrikai oroszlánkutya egészsége
Entrópium
Szürkehályog
Ektrópium

Általában egészséges fajta, de előfordulhat nála: diszplázia, szembetegségek, süketség, hypothyreosis és gyomorcsavarodás.

Afrikai oroszlánkutya tenyésztése
Várható élettartam
10 - 13 év
Átlagos alomszám
7 - 8 db

Legyünk elővigyázatosak, és lelkiismeretes tenyésztőtől vásároljunk! Olyat keressünk, akinek nincs túl sok kutyája, meg tudja mutatni a kicsik anyját, és családi környezetben neveli a kis kölyköket! Ne döntsünk automatikusan az alacsonyabb vételárat kínáló tenyésztő javára! Lehet, hogy az egyszeri többletköltséggel borsos állatorvosi kiadásokat spórolunk meg, arról nem is beszélve, hogy jó idegrendszerű, kiegyensúlyozott kutyához jutunk. A felelősségteljes tenyésztés ugyanis nemcsak több időráfordítással, de több kiadással is jár - pl. jó minőségű táppal eteti a kutyákat, vitaminokat kapnak, egészségügyi szűrővizsgálatokon vesznek részt és igazolásokat kapnak azokról amely biztosíték számunkra, a szülők kiállításokon vesznek részt stb. - mint az úgynevezett szaporítás, ezért a kölyök ára is magasabb, de cserébe jobb minőséget és egészségesebb lelkületű, jól szocializált kedvencet kaphatunk. Ezt mindig mérlegeljük egy vásárlás előtt, mi az ami számunkra igazán fontos!