Mit kell tudni a diómérgezésről és hogyan óvjuk meg a kutyánkat tőle?
Egyre több kutya kerül állatorvoshoz diómérgezés miatt. Miről ismerjük fel és mit tehetünk ellene? RÉSZLETEK
Az Alopekis egy éber, játékos, tanulékony, bátor, barátságos, intelligens, élénk, szeretetteljes, hűséges, és védelmező fajta.
A leggyakoribb színek: fekete, fekete-fehér, kék, barna, krém, őz, arany és fehér.
Egészsége megőrzéséhez rendszeres testmozgásra van szüksége.
Használhatósága: őrző-védő, terelés.
Legrégebbi ábrázolása ie. 3000 nyúlik vissza, egy Theszáliából származó terrakotta edényen ábrázolták, ami jelenleg az athéni Régészeti Múzeumban található.
Az ősi írók, mint például Aristophanes és Ariszthotelész is említette ezt a fajtát, valamint számos régészeti lelet is megtalálható a fajtáról. Szobrok, sírok, faragványok is reprezentálják ennek a kis róka-szerű kutyának a létezését.
Ezt a kutyát a görögök háziasították a 7. évezredben.
Valószínű ez az egyik legelső háziasított kutyafajta. Az Alopekisz kutyák nagyon gyakoriak voltak Görögországban. A kis kártevők elpusztításában volt kulcsszerepük.
2005 óta Spyros Chleiounakis professzor által vezetett kutatócsoport tanulmányozza az Észak-görögországban élő Alopekist.
Kutatásuknak köszönhető, hogy a Görög Kennelklub együtt dolgozik a csoporttal, hogy mentse a fajtát a kihalástól.
25 - 32 cm | |
23 - 30 cm |
4 - 8 kg | |
3 - 7 kg |
Enyhén ék alakú feje, hosszú elvékonyodó szája hasonlít egy rókához, fülei háromszőg alakúak és felállnak.
Álkapcsa erős, ollószerű harapása van. Szemei nagyok és különböző színűek lehetnek. Testük erős, hosszú, mellkasuk széles, lábaik egyenesek, vastagon párnázott, térdük erős.
Hosszú, elegánsan ívelt farka van sűrű alsó szörzettel. Minden színben előfordulhat, de leggyakoribb a fekete, bézs, fehér vagy ezek kombinációja.
Neked megfelelő fajta?
Három különböző szőrrel fordul elő, ezek mindegyike kétrétegű. 1. rövid, erős 2. félhosszú, dús 3. félhosszú, drótszőrű. Az alsó bunda mindig dús és puha.
Az alopekisz nagyon hűséges és odaadó, mindig készen áll a gazdi kérésének teljesítésére. Nagyon okos, ezért könnyen kiképezhető és kezelhető, gyorsan alkalmazkodik és emellett barátságos és játékos.
Bátor, leleményes és gyorsak a reflexei, atletikus, jó házőrző kutya. De ha lakásban tartjuk akkor hosszú sétákat igényel. Kiváló ösztöneinek köszönhetően jó patkányozó kutya is.
Barátságos más kutyákkal és a többi háziállattal is ha együtt nevelkedtek. Szeretetteljes, barátságos és kellemes személyiségű és a városi lakosok számára is kiváló társ. De terelésre és vadászatokon is alkalmazható. Gondoskodó és játékos típus, csodás társa lehet a gyerekeknek. Kiváló megfigyelő.
Nagyon lényeges ennél a fajtánál is a korai szocializáció megkezdése. Már 3-4 hetes korában hozzá kell szoktatni a kölyköt más emberi lényekhez, a zajhoz, az autóhoz. Ha ez nem történik meg, viselkedési problémák rögzülhetnek nála.
Oktatásában a pozitív motivációs technikák működnek igazán jól, amely segítségével erős kötődés tud kialakulni a gazdi és kutyája között. A lényeg, hogy az edzések rövidek és szórakoztatóak legyenek, amely segít abban, hogy a kutya ne veszítse el érdeklődését. A gorombaságot, durvaságot nem viseli jól.
Könnyen alkalmazkodik minden környezethez. Ennek a sportos kutyáknak rendszeres fizikai aktivitásra van szüksége. Ide tartozik a rendszeres játék és a napi hosszú séták. Bár kis háztartásokhoz is képesek alkalmazkodni, nagyon fontos számukra a gyakori séták bevezetése a frusztráció és az unalom megelőzése érdekében. Amennyiben unatkozni kezd, az rossz magatartásformák felvételéhez vezethet. Érzékenyek a hideg időjárásra.
Könnyen ápolható, könnyű tisztán tartani, nem igényel nagy odafigyelést. A rövidebb szőrű kutyánál puhább kefével való átsimítás ajánlott, hogy a vedlést csökkentsük. a hosszabb szőrű fajtánál hetente érdemes átfésülni és az összegubancolódott szőrt kifésülni. Fürdetés ritkán ajánlott. Fogait hetente legalább kétszer-háromszor fogkefével javasolt megtisztítani, hogy megelőzzük a fogkő felhalmozódását és a benne rejlő baktériumok megtelepedését. Hetente egyszer javasolt a kutya gondos átnézése (bőr, fül, orr, száj, bunda, karom és közei). Rendkívül fontos a rendszeresség, mert fájdalmas fertőzések megelőzésére szolgál. A megelőzés pedig sokkal könnyebb, mint a már kialakult betegségek kezelése.
Oda kell figyelni a mértékletes táplálására mert hízásra hajlamos. Naponta kétszer javasolt etetni. Friss, tiszta vizet pedig mindig kell neki biztosítani. A helyes táplálás segít az egészségi állapot valamint a szőr és bőr állapotának optimális szinten tartásában. Súlygyarapodás esetén elkerülhetetlenné válhat a napi kalóriabevitel módosítása, illetve a mozgás mennyiségének növelése. Ebben az esetben egyeztessen állatorvosával! Az idősebb kutyák is hajlamosabbak a súlygyarapodásra, ezért szintén elengedhetetlen, hogy koruknak megfelelően táplálják és mozogjanak velük. Az elhízás sajnos több évvel megrövidítheti kutyánk élettartamát.
Nincs ismert genetikai problémája. Hosszú életű kutya, akár 18 évig is élhet.
Legyünk elővigyázatosak, és lelkiismeretes tenyésztőtől vásároljunk! Olyat keressünk, akinek nincs túl sok kutyája, meg tudja mutatni a kicsik anyját, és családi környezetben neveli a kis kölyköket! Ne döntsünk automatikusan az alacsonyabb vételárat kínáló tenyésztő javára! Lehet, hogy az egyszeri többletköltséggel borsos állatorvosi kiadásokat spórolunk meg, arról nem is beszélve, hogy jó idegrendszerű, kiegyensúlyozott kutyához jutunk. A felelősségteljes tenyésztés ugyanis nemcsak több időráfordítással, de több kiadással is jár - pl. jó minőségű táppal eteti a kutyákat, vitaminokat kapnak, egészségügyi szűrővizsgálatokon vesznek részt és igazolásokat kapnak azokról amely biztosíték számunkra, a szülők kiállításokon vesznek részt stb. - mint az úgynevezett szaporítás, ezért a kölyök ára is magasabb, de cserébe jobb minőséget és egészségesebb lelkületű, jól szocializált kedvencet kaphatunk. Ezt mindig mérlegeljük egy vásárlás előtt, mi az ami számunkra igazán fontos!