Berni pásztorkutya

Fotó: HockeyholicAZ
Eredeti nevem
Berni pásztorkutya
Így is ismerhetsz
Berner Sennenhund, Berner, Bernese Mountain Dog, Dürrbächler, Bernese Cattle Dog

A fajtáról röviden

A négy ma is létező svájci pásztorkutyák közü a legnépszerűbb. A berni pásztor bundája az egyik leggyönyörűbb a kutyák között, de igazán jelleme teszi ellenállhatatlanná. A berni pásztor egy gyengéd, kedves, intelligens és hűséges fajta. 
A leggyakoribb színek: fekete és fehér. 
Ahhoz hogy egészségét megőrizzük rendszeres testmozgásra van szüksége. 
Használhatósága: őrző-védő, terelés, keresési és mentési feladatok.

Fajta jellemzők
Alkalmazkodás
Meleget elviseli
Lakásban tartható
Érzékenység
Kezdő gazdiknak
Hideget elviseli
Egyedül hagyható
Ápolás, gondozás
Hízásra hajlamos
Egészség
Vedlés
Szőrápolás
Nyáladzás
Könnyen ápolható
Barátságos
Családbarát
Gyerekeket szereti
Kutyákat szereti
Idegenekkel barátságos
Mozgásigény
Energia szint
Mozgásigény
Játékosság
Intenzív
Taníthatóság
Hajlamos elvándorolni
Ugatás
Vadászösztön
Tanítható
Intelligens
Berni pásztorkutya eredete
származás: Svájc

A berni pásztorkutya legalább 2000 éves fajta. Feltehetőleg a rómaiakkal érkeztek Svájcba és így az őse a római légiókkal érkező őrzőkutyák, melyek keveredtek a helyi juhászkutyákkal. Így jöhetett létre a svájci pásztorkutyák négy fajtája. A nagy svájci pásztorkutya, a berni pásztorkutya, appenzeli és entlebuchi pásztorkutya. 

A berni pásztorkutyaősi múltra visszatekintő parasztkutya, melyet az Alpok alacsonyabb részein és a hegység lábánál elterülő síkságon, Bern környékén őr-, kocsi húzó és hajtókutyaként használtak. A Riggisberg melletti Dürrbach fogadó után, ahol különösen gyakran előfordult, kapta eredeti nevét: "dürrbachi kutya". 

Az 1900-as évek kezdetén majdnem kihalt, de egy lelkes tenyésztőnek köszönhetően a fajta fennmaradt és sikerült népszerűsítenie a fajtát. Nevét a svájci Alpok-beli Bern helységről kapta. 

Miután 1902-ben, 1904-ben és 1907-ben már bemutattak ilyen kutyákat kiállításokon, 1907 novemberében, burgdorfban néhány tenyésztő elhatározta, hogy fajtatisztán kívánják tenyészteni ezeket a kutyákat, és megalapították a Svájci Dürrbach-klubot és meghatározták a fajta jellemzőit. 
1910-ben, egy burgdorfi kiállításra számos környékbeli paraszt elhozta a kutyáját, így összesen 107 példányt vezettek fel. Ettől kezdve, a többi svájci parasztkutya nevének mintájára, berni pásztorkutyának nevezték a fajtát, mely gyorsan népszerűvé vált egész Svájcban és hamarosan a szomszédos Németországban is. Manapság a berni pásztorkutya attraktív, háromszínű külsejének és alkalmazkodóképességének köszönhetően világszerte ismert és kedvelt családi kutya. 

FCI által elismert fajta.

Berni pásztorkutya megjelenése
Mérete: Nagytermetű
600 - 672 cm
550 - 620 cm
45 - 60 kg
35 - 50 kg

A berni pásztorkutya egy nagytermetű, masszív kutya. Feje hatalmas, a bernáthegyiéhez hasonlít.

Feje testével arányos, erőteljes, mandulavágású szemei sötétbarnák, füle háromszög alakú, magasan tűzött, közepes nagyságú, felső fogsora szorasan fedi az alsót, harapása ollós.

Nyaka közepesen hosszú, izmos, háta egyenes, mellkasa mély és széles, bordái jól íveltek, ágyéka izmos, kissé szélesebb, kint mellkasa, farka közepesen hosszú, bozontos, ha figyel akkor felemeli.

Mellső végtagjai egyenesek, a hátsók izmosak, mancsa kerek és rövid, ujjai zártak.

Bundája hosszú, selymes, puha, élénk és enyhén hullámos.

Neked megfelelő fajta?

  • Mérsékelt szőrzetápolási igényű fajta: rendszeres kefélés, alkalmankénti vágás szükséges lehet.
  • Állandó vedlés jellemzi: a bunda rendszeres ápolása csökkenti az elhullott szőrszálak mennyiségét.
  • Könnyen tréningezhető fajta: a képzése élvezhető, nem igényel sok figyelmet. Könnyen tanul. Hallgat a gazdira.
  • Ugat, ha őrizni kell a házat : figyelmezteti a tulajdonosokat ha ismeretlen személy érkezik a házhoz, sőt ha kell meg is védi a családját az idegenekkel szemben.
  • Alacsony alkalmazkodóképesség jellemzi: nem alkalmas lakásban tartásra Teste megfelelően kezeli a hideg időjárást, de a meleget nehezen viseli.
  • Meglehetősen aktív: Szüksége van a rendszeres testmozgásra, hogy megőrizze fittségét. Javasolt nagy sétákat tartani a parkban vagy az utcákban, hogy mozgásigényét kielégíthesse.
  • Gyerekeknek is ajánlott: megfelelő fajta gyerekeknek is. Játékos, energikus, és szeretetteljes.
Berni pásztorkutya szőrzete
Szőrzet mérete: Hosszú
fekete fehér és barna foltokkal

Farka lelóg, dús szőrzet borítja. Szőre lágy, sima, meglehetősen hosszú, kissé hullámos is lehet, de soha nem göndör; színe fekete-vörös-fehér (háromszínű), füle, nyakának felső része, törzse, farka szurokfekete, a lábakon, a pofák hátulsó részén és a szemek felett sárgás-vörös jegyekkel, ezenkívül jókora arányos fehér foltok teszik érdekessé egész megjelenését: mancsa fehér, a fején fehér orrcsík, a mellkasán pedig hatalmas fehér csillag található.

Berni pásztorkutya természete
hűséges
gyengéd
vidám
kedves
intelligens
tanulékony
védelmező
bátor

Egy magabiztos, vidám állat, sokoldalú munkakutya. Kiegyensúlyozott, bátor és nagyon engedelmes. Könnyen kezelhető és gyorsan tanul.

Csendes, nem ugatós, de ugyanakkor nagyon éber. Jól kijön más kutyákkal és egyéb háziállatokkal. Idegenekkel szemben magabiztos és higgadt, gazdája mindig számíthat rá.

A Berni pásztor szereti családját. Hűséges hozzá, és kiváló játszópajtása a gyerekeknek, akiket védelmez is. Nem agresszív.

Nagy valószínűséggel bosszantó viselkedési formákat vesz fel, ha az emberektől és tevékenységüktől elzártan tartják. Ilyen viselkedés például a nem kívánt ugatás, ásás vagy a rágás.

Nagy mérete miatt fontos a korai képzése, hogy megtanulja, hogyan kell megfelelően viselkednie a házban és az emberekkel. Felnőtt méretét jóval hamarabb éri el, mint mentális érettségét.

Nem verekedős, ám nem ismeri a félelmet.

Ennek a kutyának van lelke, és a kutyagazda kapcsolat akkor lesz igazán harmonikus, ha berninket nem mint "csak egy kutyát" kezeljük, hanem rá mint társra, családtagra tekintünk.

 

Legfőbb tulajdonságai: Kiegyensúlyozott, vidám természetű, szelíd, de félelmet nem ismerő, engedelmes.

Alkalmazása: ősei valamikor a római légiók ellátó vonalait és raktárait őrizték. Később fogathúzó kutya volt, s nyájakat őrzött a berni kantonban. Manapság őrző-védő eb, házőrző, vakvezető kutya.

Profil: mindenes munkakutya.

Nagyon lényeges ennél a fajtánál is a korai szocializáció megkezdése. Már 4-16 hetes korában hozzá kell szoktatni a kölyköt más emberi lényekhez, a zajhoz, az autóhoz. Ha ez nem történik meg, viselkedési problémák rögzülhetnek nála.

Gyermekszeretőnek születő kutya nem létezik, ezért mindig kellő fokozatossággal és megfelelő körültekintéssel kezeljük a kutya-gyermek interakciókat!

Oktatásában a pozitív motivációs technikák működnek igazán jól, amely segítségével erős kötődés tud kialakulni a gazdi és kutyája között. A lényeg, hogy az edzések rövidek és szórakoztatóak legyenek, amely segít abban, hogy a kutya ne veszítse el érdeklődését. A gorombaságot, durvaságot nem viseli jól.

Közel minden második kutyatulajdonos találkozik a szeparációs szorongással,  ki hosszabb ki hosszabb ideig, ezért javasoljuk ismerd meg a tüneteit és első naptól kezeld a kutyád megfelelő módon.

Gyerekeket szereti
Berni pásztorkutya tartása, életkörülmények

Nagyon jó katonai kutya, őrkutya és pásztorkutya. Mozgásigénye nagy, ezért rendszeresen kell sétáltatni póráz nélkül futtatni. Nem hajlamos rá, hogy elcsavarogjon, mindig a gazdája mellett marad. Ha eleget mozgott, akkor nyugodtan viselkedik a lakásban, de egy nagy udvaron érzi igazán jól magát. Nagy mozgásigénye miatt nem ajánlott lakásban tartani. A legjobb választás számára egy nagy, biztonságosan bekerített udvarral rendelkező otthon. Munkakutya révén sok energiája van. Az udvari játék mellett naponta legalább 30 perc erőteljes edzésre van szüksége. A Berni pásztor vastag, szép bundája kiváló védelmet nyújt hideg időjárás idején. Szeretnek a hóban játszani. Ezzel szemben a fekete szőrzetével és nagy méretével hajlamos a hőgutára. Nyáron ne tartson napközben edzéseket. Korlátozni kell a gyakorlatokat kora reggelre vagy késő estére, amikor hűvösebb van. Nyári időszakban hűvös helyen ajánlott tartani.

Berni pásztorkutya ápolása, tisztántartása

Hetente egyszer ajánlott átfésülni, vedlési időszakban ajánlott naponta, kétnaponta eltávolítani az elhalt szőrszálakat. Lábujjai közül a szőrt ki kell vágni, karmait röviden kell tartani. Ha körmei kopognak a padlón, akkor le kell vágni azokat. Hetente érdemes átnézni a bundáját valamint füleit, hogy megtaláljuk az esetlegesen megbúvó élősködőket vagy időben észrevegyünk esetleges elváltozásokat. Rendkívül fontos számára a rendszeres ápolás, mert fájdalmas fertőzések megelőzésére szolgál. A megelőzés pedig sokkal könnyebb, mint a betegségek kezelése.

Berni pásztorkutya táplálása

Ajánlott naponta több kisebb étkezés számára, mint egy nagy, mert képes túlenni magát. Naponta 2x javasolt etetni. Friss víz mindig álljon előtte. Súlygyarapodás esetén elkerülhetetlenné válhat a napi kalóriabevitel módosítása, illetve a mozgás mennyiségének növelése. Ilyen esetben egyeztessen állatorvosával! Az idősebb kutyák is hajlamosabbak a súlygyarapodásra, ezért szintén elengedhetetlen, hogy koruknak megfelelően táplálják és mozogjanak velük. Az elhízás sajnos több évvel megrövidítheti kutyánk élettartamát.

Berni pásztorkutya egészsége
Gyomorcsavarodás

A Berni pásztorra sajnos számos egészségügyi probléma jellemző. Élettartama meglehetősen rövid, körülbelül 6-8 év. Bár az elmúlt években a várható élettartam tíz évre nőtt. Ennek oka lehet a felelősségteljes tenyésztés és a genetikai feltételek figyelembevétele. Hajlamos szemhéjbetegségre, különböző rákbetegségekre, csípő és könyökdiszpláziára, Von Willebrand-betegség, bélcsavarodás, PRA, panosteitis, Portosystemic Shunt (PSS).

Berni pásztorkutya tenyésztése
Várható élettartam
7 - 9 év
Átlagos alomszám
1 - 14 db

Legyünk elővigyázatosak, és lelkiismeretes tenyésztőtől vásároljunk! Olyat keressünk, akinek nincs túl sok kutyája, meg tudja mutatni a kicsik anyját, és családi környezetben neveli a kis kölyköket! Ne döntsünk automatikusan az alacsonyabb vételárat kínáló tenyésztő javára! Lehet, hogy az egyszeri többletköltséggel borsos állatorvosi kiadásokat spórolunk meg, arról nem is beszélve, hogy jó idegrendszerű, kiegyensúlyozott kutyához jutunk. A felelősségteljes tenyésztés ugyanis nemcsak több időráfordítással, de több kiadással is jár - pl. jó minőségű táppal eteti a kutyákat, vitaminokat kapnak, egészségügyi szűrővizsgálatokon vesznek részt és igazolásokat kapnak azokról amely biztosíték számunkra, a szülők kiállításokon vesznek részt stb. - mint az úgynevezett szaporítás, ezért a kölyök ára is magasabb, de cserébe jobb minőséget és egészségesebb lelkületű, jól szocializált kedvencet kaphatunk. Ezt mindig mérlegeljük egy vásárlás előtt, mi az ami számunkra igazán fontos!