Leopárdgekkó, az ideális terráriumi állat
A leopárdgekkók kis méretük mellett is nagyon mutatósak egy szépen berendezett terráriumban. RÉSZLETEK
A Boston terrier egy szeretetteljes, agresszív, barátságos, kedves, intelligens, élénk és játékos fajta.
A leggyakoribb színek: fekete, barna, fehér.
Ahhoz hogy egészségét megőrizzük rendszeres testmozgásra van szüksége.
Használhatósága: engedelmességi versenyek, családi kutya.
A fajta kialakulása az 1800-as évekre tehető, amikor is kereszteztek egy angol bulldogot és egy angol fehér terriert.
Ezután folyamatosan keresztezték a fajtát majd 1893 környékén ismét használták angol Bull Terrier, Boxer, Pit Bul Terrier és más terrierek keresztezésében.
A fajtát 1891-ban keresztelték át hivatalosan Boston terrierré, hogy tisztázzák a félreértéseket, s új klubot is alapítottak Boston Terrier Club of America-t, melynek taglétszáma egyre gyarapodott, pedig 10 dollár volt a tagdíj, ami akkoriban nagy összegnek számított. 1893-ban végre az AKC is elismerte a fajtát és felvette törzskönyvébe.
Eredetileg azzal a céllal tenyésztették, hogy kutyaviadalokon vegyen részt, ám sem természete, sem pedig a súlya miatt nem vált be. Kezdetben a kutya súlya 20kg volt, de a sok keresztezésnek köszönhetően egyre kisebb és kisebb lett míg el nem érte a méretét, amit most is ismerünk.
Mára már ritka fajtának számít, és főleg lakásban tartott házikedvenc lett belőle.
380 - 430 cm | |
380 - 430 cm |
7 - 11 kg | |
7 - 11 kg |
A Boston terrier az egyik legkisebb kutyafajta. Nemétől függetlenül három súlycsoportba sorolhatjuk őket:
A teste rövid és feszes, háta egyenes. A far kissé görbül, farka rövid, puha, a farok vége felé keskenyedik és általában vizszintesen tartja.
Lábai egyenesek, párhuzamosan állnak, rövidek. A mellkasa mély, jó széles. Koponyája négyzetes, füle vékony, felfelé áll, és a koponya felső szélén helyezkedik el, szeme domború, sötétbarna színű.
A fajtára jellemző, hogy híres társasági kutyák. Izmos testfelépítése, méltóságteljes járása és fehér jegyeinek köszönhetően méltón nevezik őket amerikai gentleman-nek.
Neked megfelelő fajta?
egyenes, sima, puha tapintású
Értelmes, kiegyensúlyozott kis kutya, éppen ezért néha nagyon határozott és makacs tud lenni. Intelligenciájáról híres fajta.
Élénk, szeretetteljes természete rendkívül szerethetővé teszi, bár néha makacs természetű vagy éppen hiperaktív. A magatartásukkal kapcsolatos minden szörnyűség azonban hamar eltűnik, amikor felnéz rád a hatalmas, kerek szemeivel, amelyekkel szerelmesen néz rád.
Kevésbé szeretnek játszani, inkább csak szemlélik a környezetet. Ha mégis játszunk velük, nagyon figyeljünk rá, mert méretéből adódóan nagyon sérülékenyek.
Szelíd, barátságos, sohasem agresszív, viselkedése kiszámítható. Nagyon szeretik az ember társaságát, éppen ezért szeretnek mindenhol ott lenni, ahol a gazdi. Kicsi, élénk és szeretetteljes természete miatt nagyszerű társa idősebb embereknek illetve gyerekek minden korosztályának.
Mint társasági kutya igen alkalmazkodó. Élénk, intelligens, gyors felfogású, könnyen tanítható. Eredete ellenére egyáltalán nem verekedős.
Legfőbb tulajdonságai: Élénk, intelligens, kiegyensúlyozott, szelíd, barátságos, nem verekedős.
Alkalmazása: Eredetileg kutyaviadalok céljaira tenyésztették ki, de erre a feladatra egyáltalán nem vált be, így kedvtelésből tartott eb lett belőle. Ritka fajta.
Profil: kedvenc.
Nagyon lényeges ennél a fajtánál is a korai szocializáció megkezdése. Már 4-16 hetes korában hozzá kell szoktatni a kölyköt más emberi lényekhez, a zajhoz, az autóhoz. Ha ez nem történik meg, viselkedési problémák rögzülhetnek nála.
Gyermekszeretőnek születő kutya nem létezik, ezért mindig kellő fokozatossággal és megfelelő körültekintéssel kezeljük a kutya-gyermek interakciókat!
Oktatásában a pozitív motivációs technikák működnek igazán jól, amely segítségével erős kötődés tud kialakulni a gazdi és kutyája között. A lényeg, hogy az edzések rövidek és szórakoztatóak legyenek, amely segít abban, hogy a kutya ne veszítse el érdeklődését. A gorombaságot, durvaságot nem viseli jól.
Közel minden második kutyatulajdonos találkozik a szeparációs szorongással, ki hosszabb ki hosszabb ideig, ezért javasoljuk ismerd meg a tüneteit és első naptól kezeld a kutyád megfelelő módon.
Lakásban és házban egyaránt lehet tartani. Nem vágyik hosszú sétára, mozgásigénye kicsi. Beltérben viszonylag inaktív, és jól illeszkedik olyan lakásokba, amelyek nem rendelkeznek udvarral. Örömmel sétál és játszik az udvaron, de mindenképp beltéri kutya, és soha nem szabad őt lakáson kívül tartani. Mindig tartsd észben, hogy a Boston Terrier nem tudja jól kezelni sem a magas, sem az alacsony hőmérsékletet. A boston érzékeny a gazdi hangjára, a büntetés leállíthatja őt. Így a képzés során is csak a pozitív motivációs technikák lehetnek célravezetők. Ilyen például az élelmiszer-jutalmak, a dicséret és a játék.
Minden nap fésüljük át a szőrét egy fésűvel, vagy egy kefével. Télen elég 20-30 naponta, nyáron 3-5 naponta javasolt fürdetni. Mivel szemük nagy és kiemelkedő, ezért minden nap javasolt megmosni az arcukat, és ellenőrizni kell a szemüket a bőrpír vagy irritáció jelei miatt. A karmait pedig röviden kell tartani. Fogait hetente legalább kétszer-háromszor fogkefével javasolt megtisztítani, hogy megelőzzük a fogkő felhalmozódását és a benne rejlő baktériumok megtelepedését. Hetente egyszer javasolt a kutya gondos átnézése (fül, bunda, karom és közei). Rendkívül fontos a rendszeresség, mert fájdalmas fertőzések megelőzésére szolgál. A megelőzés pedig sokkal könnyebb, mint a már kialakult betegségek kezelése.
A fajtára jellemző, hogy mindent megesznek, nem válogatósak, viszont a mennyiségre figyelni kell, mert falánk jószágok. Táplálása naponta kétszer javasolt. Friss víz mindig álljon előtte. Súlygyarapodás esetén elkerülhetetlenné válik a napi kalóriabevitel módosítása, illetve a mozgás mennyiségének növelése. Egyeztessen állatorvosával! Az idősebb kutyák is hajlamosabbak a súlygyarapodásra, ezért szintén elengedhetetlen, hogy koruknak megfelelően táplálják és mozogjanak velük. Az elhízás sajnos több évvel megrövidítheti kutyánk élettartamát.
Fokozottan figyelni kell rájuk. Vásárlás előtt gondosan kell eljárni, mert sok veleszületett és örökletes betegsége lehet. Csontfejlődési problémák, Cushing-kór, tályog, fonálféreg, daganat. Séta közben a Boston Terrier-nek légzési problémái lehetnek, ezért el kell kerülni a kutya nyakörvének húzását. A Boston Terrier hajlamos a szaruhártya-fekélyre, mert a szemei nagyok és kiemelkedőek. Rövid orruk miatt a Boston Terrierek gyakran horkolnak.
Legyünk elővigyázatosak, és lelkiismeretes tenyésztőtől vásároljunk! Olyat keressünk, akinek nincs túl sok kutyája, meg tudja mutatni a kicsik anyját, és családi környezetben neveli a kis kölyköket! Ne döntsünk automatikusan az alacsonyabb vételárat kínáló tenyésztő javára! Lehet, hogy az egyszeri többletköltséggel borsos állatorvosi kiadásokat spórolunk meg, arról nem is beszélve, hogy jó idegrendszerű, kiegyensúlyozott kutyához jutunk. A felelősségteljes tenyésztés ugyanis nemcsak több időráfordítással, de több kiadással is jár - pl. jó minőségű táppal eteti a kutyákat, vitaminokat kapnak, egészségügyi szűrővizsgálatokon vesznek részt és igazolásokat kapnak azokról amely biztosíték számunkra, a szülők kiállításokon vesznek részt stb. - mint az úgynevezett szaporítás, ezért a kölyök ára is magasabb, de cserébe jobb minőséget és egészségesebb lelkületű, jól szocializált kedvencet kaphatunk. Ezt mindig mérlegeljük egy vásárlás előtt, mi az ami számunkra igazán fontos!