Breton spániel

Fotó: localpups
Eredeti nevem
Breton spániel
Így is ismerhetsz
American Brittany, Epagneul Breton, Brittany spaniel, Brittany Wiegref, Britanny

A fajtáról röviden

A Breton spániel egy vidám, barátságos, hűséges, játékos és szociális kutyafajta enyhe makacssággal megáldva. 
Leggyakoribb színek: fekete-fehér, vörös-fehér, fehér, narancs, gesztenye. 
Annak érdekében, hogy az egészséges maradhasson rendszeres testmozgásra van szüksége. 
Használhatósága: vadászat, nyomkövetés, házőrzés, családi kutya

A Bretagne egy rendkívül sportos fajta, amely alig várja hogy a gazdival elmehessen futni. Gyors és kíváncsi, mindig keresi a madarak fészkelőhelyét. Egy igazi játékos futóbajnok. Független természet, de mégis nagyon szereti a gazdáját.
Kevés testmozgás esetén rombolásra hajlamos.

Fajta jellemzők
Alkalmazkodás
Meleget elviseli
Lakásban tartható
Érzékenység
Kezdő gazdiknak
Hideget elviseli
Egyedül hagyható
Ápolás, gondozás
Hízásra hajlamos
Egészség
Vedlés
Szőrápolás
Nyáladzás
Könnyen ápolható
Barátságos
Családbarát
Gyerekeket szereti
Kutyákat szereti
Idegenekkel barátságos
Mozgásigény
Energia szint
Mozgásigény
Játékosság
Intenzív
Taníthatóság
Hajlamos elvándorolni
Ugatás
Vadászösztön
Tanítható
Intelligens
Breton spániel eredete
származás: Franciaország

A spánielek történetének kezdete a Krisztus előtti időkre tehető. Nagy Sándor apjának uralkodása idején az egyik pénzérmén spánielhez hasonló kutya ábrázolása látható. 
Ami bizonyíthatja még, hogy a régmúltban is fellelhetőek voltak a spánielek, az az, hogy a germán törvények szövegében említenek, a leírások alapján spánielre hasonlító kutyát, akivel madarakra vadásztak.
De 15. századi festményeken biztosan láthatunk ilyen kutyákat. A spániel szó eredete vitatott, de legvalószínűbb, hogy a spániel szó, Spanyolország nevére vezethető vissza. Speciális vadászati célokra tenyésztették őket.

A Breton spánielt először az 1900-as párizsi kutyakiállításon mutatták be. Feltehetően Spanyolországból került Franciaországba, nevét a franciaországi Bretagne szigetéről kapta. Az AKC 1934-ben ismerte el hivatalos fajtaként.

Breton spániel megjelenése
Mérete: Közepes
430 - 530 cm
460 - 510 cm

A Breton spániel egy közepes méretű, hosszú lábú kutya.

Kisebb, mint a szetterek, de nagyobbak, mint egy spániel. Csontozata erős, de nem nehéz, testalkata elegáns.

Koponyája közepes hosszúságú, kerekded. Szeme barna, élénk tekintetű. Füle inkább rövid, mint hosszú, hullámos szőr borítja, kevés rojttal.

Mellkasa mély, széles, háta rövid, ágyéka egyenes, erős. Fara enyhén lejt. Mellső lábai egyenesek, izmosak, combja széles, erőteljes.

Farkát csonkolják, egyenesen, illetve kissé lefelé tartja, kb. 10 cm hosszú, de lehet farkatlan is.

Neked megfelelő fajta?

  • Alacsony szőrzetápolási igényű: bundáját elegendő egy szőrsimító kesztyűvel átsimítani vedlés idején, amely segít az elhalt szőrszálat eltávolításában. Vágást nem igénylő fajta.
  • Mérsékelt vedlés jellemzi
  • Mérsékelten tréningigényes fajta: a képzése nem igényel sok figyelmet. Könnyen tanul. Az eredmények fokozatosan jönni fognak a képzés során.
  • Jó házörző: ez a kutya ugat és hangos ha kell, sőt meg is védi a családot az idegenekkel szemben.
  • Közepes alkalmazkodóképességű: teste jól alkalmazkodik a nyári melegekhez és a téli hidegekhez is. Kertben tartása javasolt.
  • Nagyon aktív: aktív gazdiknak javasolt fajta.
  • Gyerekeknek is ajánlott: játékos, energikus, és szeretetteljesen bánik velük. 8 év fölötti gyermekeknek ajánlott rendkívüli mozgásigénye miatt.
Breton spániel szőrzete
Szőrzet mérete: Közepes
narancs
fehér tarka pöttyökkel

Színe lehet narancs-fehér, májszínű-fehér, feket-fehér, fekete tricolor, deres, lábain és pofáján lehet pettyes. Szőre enyhén tollas, sűrű, sima vagy hullámos, de nem göndör.

Breton spániel természete
éber
intelligens
független
tanulékony
szociális

Francia fajta, mely a világon egyedüli pointing, vagyis jelző spániel. A Breton spániel nem spániel, mert azok általában a vadász közelében dolgoznak, ott riasztják fel a vadat, míg például a szetterek és a pointerek felkutatják, megmutatják, sőt sakkban tartják a nagyobb távolságban rejtőzködő állatokat, amíg a vadász lőtávolba nem ér. Ez utóbbi csoportba tartozik a Breton spániel.

Élénk, vidám, optimista kutya. Kiváló nyomkereső kutya, kutyakiképzés ajánlott neki. Értelmes, általában készséges, de időnként megmakacsolja magát. Nagyon kitartó, jó apportírozó kutya, aktív és lelkes vadász.

Érzékeny természetű, érzékenyen reagál a lakásban uralkodó hangulatra. Nem ajánlott a kemény nevelési módszer. Családjához, gazdájához nagyon hűséges. Gyerekekkel és más állatokkal is jól kijön. Az idegenek érkezését jelzi, de aztán barátságos velük.

Brittany különösen feladatspecifikus. Nem hagyhatod otthon egész nap egyedül úgy, hogy hazaérkezésed után ne játssz vele. Egy napnyi energiát és szeretet fog rádzúdítani hazaérkezésed után, amit neked is nagy szeretettel kell viszonoznod.

Nem csak energikusak, okosak, hanem minden nap nagy terhelésre és mentális stimulációra van szükségük. Amikor képzésükről esik szó, a következetes nevelés náluk kulcsfontosságú, illetve a kemény nevelést nem bírja.

Ennél a fajtánál is fontos a korai szocializáció megkezdése. A pozitív motivációs technikák jól működnek nála, amely erős kötődést tud létrehozni a gazdi és kutyája között. A lényeg, hogy az edzések rövidek és szórakoztatóak legyenek, amely segít abban, hogy a kutya ne veszítse el az érdeklődését.

Gyerekeket szereti
Breton spániel tartása, életkörülmények

Rendkívüli mennyiségű energiája miatt fontos, hogy rengeteg edzést biztosítson számára. Mivel elsősorban vadászkutya, ezért gondoskodni kell mozgásigénye kielégítéséről. Nem elég a napi háromszori séta. Póráz nélkül engedni kell a szabadban kedvére futkározni. Ha kellőképpen kifutkározta magát akkor a lakásban már nyugodtan viselkedik. Nem alkalmas arra, hogy kennelben tartsák kint a kertben. Tartása inkább kertes házakban ajánlott. A labdajátékokat imádja, ügyességi játékokon is jó partner. A hideg, nedves körülményeket is jól viseli.

Breton spániel ápolása, tisztántartása

Szőre nem igényel nagy törődést, elég hetente átfésülni. Füleiket, hallójárataikat rendszeresen javasolt ellenőrizni van-e benne kosz és körmüket rövidre kell vágni. Fogait hetente legalább kétszer-háromszor fogkefével javasolt megtisztítani, hogy megelőzzük a fogkő felhalmozódását és a benne rejlő baktériumok megtelepedését. Hetente egyszer javasolt a kutya gondos átnézése (fül, bunda, karom és közei). Rendkívül fontos a rendszeresség, mert fájdalmas fertőzések megelőzésére szolgál. A megelőzés pedig sokkal könnyebb, mint a már kialakult betegségek kezelése.

Breton spániel táplálása

Mivel hajlamos az elhízásra ezért étrendjét folyamatosan ellenőrizni kell. Fontos a helyes táplálása kölyökkortól kezdve. Naponta 2x javasolt etetni. Friss víz mindig álljon előtte. Súlygyarapodás esetén elkerülhetetlenné válhat a napi kalóriabevitel módosítása, illetve a mozgás mennyiségének növelése. Ilyen esetben egyeztessen állatorvosával! Az idősebb kutyák is hajlamosabbak a súlygyarapodásra, ezért szintén elengedhetetlen, hogy koruknak megfelelően táplálják és mozogjanak velük. Az elhízás sajnos több évvel megrövidítheti kutyánk élettartamát.

Breton spániel egészsége
szárazszem-betegség
Szürkehályog

Többnyire egészséges kutya, de hajlamos elhízásra. Csípő diszplázia, fülgyulladás, epilepszia, hypothyreosys, és szembetegség is előfordulhat. Szembetegségek közül jellemző: glaukóma, szárazszem-betegség, szürkehályog.

Breton spániel tenyésztése
Várható élettartam
12 - 13 év
Átlagos alomszám
1 - 11 db

Legyünk elővigyázatosak, és lelkiismeretes tenyésztőtől vásároljunk! Olyat keressünk, akinek nincs túl sok kutyája, meg tudja mutatni a kicsik anyját, és családi környezetben neveli a kis kölyköket! Ne döntsünk automatikusan az alacsonyabb vételárat kínáló tenyésztő javára! Lehet, hogy az egyszeri többletköltséggel borsos állatorvosi kiadásokat spórolunk meg, arról nem is beszélve, hogy jó idegrendszerű, kiegyensúlyozott kutyához jutunk. A felelősségteljes tenyésztés ugyanis nemcsak több időráfordítással, de több kiadással is jár - pl. jó minőségű táppal eteti a kutyákat, vitaminokat kapnak, egészségügyi szűrővizsgálatokon vesznek részt és igazolásokat kapnak azokról amely biztosíték számunkra, a szülők kiállításokon vesznek részt stb. - mint az úgynevezett szaporítás, ezért a kölyök ára is magasabb, de cserébe jobb minőséget és egészségesebb lelkületű, jól szocializált kedvencet kaphatunk. Ezt mindig mérlegeljük egy vásárlás előtt, mi az ami számunkra igazán fontos!