Csau csau

Fotó: pamhule
Eredeti nevem
Csau csau
Így is ismerhetsz
Chow, Chow Chow

A fajtáról röviden

A Chow Chow egy agresszív, éber, szabadon álló, független, intelligens, hűséges, védelmező és egyben csendes fajta. 
A leggyakoribb színek: fekete, kék, barna, fahéj és piros. 
Ahhoz hogy egészségét megőrizzük, rendszeres testmozgást igényel.

Csau csau érdekességek
Tudtad?
A csau-csau nyelve különleges, kék színű.
Fajta jellemzők
Alkalmazkodás
Meleget elviseli
Lakásban tartható
Érzékenység
Kezdő gazdiknak
Hideget elviseli
Egyedül hagyható
Ápolás, gondozás
Hízásra hajlamos
Egészség
Vedlés
Szőrápolás
Nyáladzás
Könnyen ápolható
Barátságos
Családbarát
Gyerekeket szereti
Kutyákat szereti
Idegenekkel barátságos
Mozgásigény
Energia szint
Mozgásigény
Játékosság
Intenzív
Taníthatóság
Hajlamos elvándorolni
Ugatás
Vadászösztön
Tanítható
Intelligens
Csau csau eredete
származás: Kína

Eredete pontosan nem ismert, de valószínűleg Tibeti származású, ősrégi kutyafajta. 

i.e. 600 körüli kínai cserépedényeken találtak a csau csau kutyára hasonlító képeket. Valószínűleg Kínába, mint harci kutya a mongolok vitték magukkal, de a csau csau ősének a szibériai szamojéd spiccet illetve a tibeti dogot tartják. 

Nevét viszont nem ezektől a kutyáktól kapta, hanem abból, hogy Kínában a csau csau szó azt jelenti, hogy ízletes, finom. 

Egy másik feltételezés szerint neve egy angol szóból ered, amit a Távol Keletről érkező lim-lomokra használtak. De amellett, hogy megették Kínában, vadászkutyának is használták medvék ellen. 

Tibeti eredetű ősrégi kutyafajta; második hazája Kína. A Han-dinasztia korából származó,Csau-csaut ábrázoló agyagszobrocskák tanúbizonysága szerint legalább kétezer éves múltra tekinthet vissza. 

Kínába feltehetően a hódító mongolok vitték magukkal harci kutyaként, hozzájuk valószínűleg Szibéria északi részéről került. Ősének a tibeti dogot és a szibériai szamojéd spiccet tartják.

Kínában valamikor fölöttébb népszerű volt; mindenekelőtt medvére vadásztak vele, de jól bevált őrző-védő kutyaként is. Az ország trópusi övezetében kígyók és gyíkok ellen védte gazdái otthonát, átkutatta lakóhelye környékét, észrevétlenül megközelítette a hüllőket és hang nélkül végzett velük. Más vidékeken nagyobb ünnepeken ínyencfalatként tálalták, bundáját feldolgozták, karmait pedig eladták. A császári palotákban és kolostorokban élő Csau-csau viszont drága szőnyegen aludt, külön személyzet szolgálta ki.

Európába először csak a bundája érkezett meg; kelendő cikk volt a módosabb polgárok körében. Főként a bronzvörös Csau-csau-szőrmét kedvelték. Az első élő kutyákat a századfordulón mutatták be a londoni kutyakiállításon. Mutatós külseje, eredeti sajátos természete miatt hamarosan mindenfelé elterjedt.

Angliába kereskedők révén került az 1800-as években. Angliában és Amerikában 1890-ben váltak igazán ismerté. 

FCI által elismert fajta.

Csau csau megjelenése
Mérete: Közepes
460 - 560 cm
430 - 510 cm
25 - 32 kg
20 - 27 kg

A csau csau oroszlánhoz hasonlító teste zömök, rövid, de arányos.

Fejét büszkén, méltóságteljesen tartja.Koponyája lapos, széles, az arcorri rész nem hegyesedik ki és széles. Mandulavágású szemei kicsik, sötétbarnák és szomorú tekintetű, ami abból adódik, hogy fülei előrefordulnak és enyhén összetartóak ettől állandóan durcás a tekintete, emellett fülei kicsik, távol ülőek és feszesen hegyezi őket.

Egyedi jellegzetessége, hogy szájpadlása és ajkai feketék, nyelve kékeslila árnyalatú.

Háta egyenes, izmos, erős, mellkasa mély, ágyéka izmos, hasa alig felhúzott, végtagjai párhuzamosak, farka magasan tűzött és felkunkorodik a hátára. Bundája nagyon sűrű, dús, egyenes és elálló.

Két típusú csau csau létezik, de a hosszú szőrű az ismertebb.Fedőszőre érdes, aljszőrzete puha és gyapjas.

Szőrzete a nyakán és deréktájon hosszabb. Színe lehet fekete, vörös, őzbarna, kék krémszínű vagy fehér, de a fehér nagyon ritka. Sokszor árnyékolt, de nem foltos.

Neked megfelelő fajta?

  • Magas szőrzetápolási igényű fajta: szakmai ápolása elengedhetetlen. Rendszeres kefélés szükséges.
  • Mérsékelt vedlés jellemzi: a bunda rendszeres ápolása csökkenti az elhullott szőrszálak mennyiségét.
  • Átlagnál nehezebben tréningezhető fajta: hasznos lehet számára a speciális engedelmességi tréningen való részvétel. Képzése kitartást igényel, első kutyás gazdiknak nem javasolt.
  • Jó házörző: ez a kutya ugat és hangos ha kell, sőt meg is védi a családot az idegenekkel szemben.
  • Alacsony alkalmazkodóképes: teste képes kezelni az extrém hideget, de a nyári meleget nem. Amennyiben lakásban él, rendszeres testmozgást igényel.
  • Kissé aktív: sokat dolgozó gazdiknak is jó választás alacsony mozgásigénye miatt.
  • Gyerekeknek nem igazán ajánlott fajta (12 év felett javasolt)

 

Csau csau szőrzete
Szőrzet mérete: Hosszú
őzbarna

Bundája nagyon sűrű, hosszú, dús, egyenes és elálló. Az arcorri részen, a koponyatető és a végtagok elülső részén rövidebb. Két típusú csau csau létezik, de a hosszú szőrű az ismertebb. Fedőszőre érdes, aljszőrzete puha és gyapjas. Szőrzete a nyakán és deréktájon hosszabb. Hat színváltozata van: vörös, krém, sárga, fekete, kék és fehér. A fehér csau-csau nagyon ritka, inkább csak Kínában látható; az ilyen színű kutyákat nem is olyan régen még szent állatnak tartották.

Csau csau természete
éber
hűséges
csendes
intelligens
agresszív
védelmező
független

A csau csau egy nagyon karakteres kutya. Nyugodt, magabiztos, kiegyensúlyozott, látszólag közönyös, pedig nagyon kíváncsi kutya. A nehezen nevelhető kutyák közé tartozik.

Gazdájához hűséges ugyan, de független, magabiztos. Nagyon bátor, éber, nem barátkozik akárkivel, jó házőrző. Idegenekkel szemben tartózkodó, erős területvédő ösztönnel rendelkezik.

Nagyobb gyerekeknek ajánlott fajta, velük jól kijön, de nem szereti ha bosszantják. Más kutyákkal szemben dominánsan lép fel, macskákkal más háziállatokkal megfelelő szocializáció esetén jól kijön.

Elég sokmindent meg lehet neki tanítani, de nagyon makacs, akaratos, a hosszú foglalkozásokat nem szereti. Sportolásra nem alkalmas. Időnként kissé frusztráló lehet edzeni, mivel személyisége hasonlít egy macskáéra. Nem mindig hajlandó meghallani azt, amit a gazdi mond. Sőt, az is előfordulhat, hogy a gazdi hívó szavára sem reagál. Tiszta és következetes parancsokra van szüksége.

Legfőbb tulajdonságai: Méltóságteljes, zárkózott, csendes, nyugodt kutya. Egyenes, hűséges, ugyanakkor a túlzott gyöngédséget, becézgetést nem nagyon igényli.

Alkalmazása: Őrző-védő fajta.

Profil: őrző-védő kutya, kedvenc.

Nagyon lényeges ennél a fajtánál is a korai szocializáció megkezdése. Már 3-4 hetes korában hozzá kell szoktatni a kölyköt más emberi lényekhez, a zajhoz, az autóhoz. Ha ez nem történik meg, viselkedési problémák rögzülhetnek nála.

Oktatásában a pozitív motivációs technikák működnek igazán jól, amely segítségével erős kötődés tud kialakulni a gazdi és kutyája között. A lényeg, hogy az edzések rövidek és szórakoztatóak legyenek, amely segít abban, hogy a kutya ne veszítse el érdeklődését. A gorombaságot, durvaságot nem viseli jól.

 

Csau csau tartása, életkörülmények

Kiváló társ a nyugalmat, csendet kedvelő emberek számára. Kevés mozgással is beéri, de szeret a szabadban időzni. Nagy melegben nem szabad hosszan sétáltatni, mert nem bírja a hőséget. A Chow-Chow egy jó házi kutya laza személyiséggel, aki nem válik agresszívvá vagy szorongóvá ha nem kap megfelelő mennyiségű mozgási lehetőséget. Nem igényel sok testmozgást. Elég neki a napi egyszeri rövidebb séta is. Nem csavargótermészet, így nyugodtan lehet vele póráz nélkül sétálni. Az egyedüllét sem okoz számára problémát.

Csau csau ápolása, tisztántartása

Rendszeresen, hetente 2-3 alkalommal javasolt átfésülni hosszú szőrét, főleg a gubancolódásra hajlamos területeken. Ezek az érzékeny területek a fülek mögötti rész illetve a nyak környéke. Vedlési időszakban különös gondot kell fordítani az elhalt aljszőrzet eltávolítására. Száraz sampon használata igény esetén ajánlott, de fürdetése nem javasolt. Persze tenyésztők ebben különböznek, van aki a havi fürdetést ajánlja. Bőrirritáció elkerülése végett javasolt a nyári melegben különösen figyelni arra a területre, ahol a farok a bőrrel érintkezik. Rövidszőrű változatnál a bunda igényel sok törődést, de ápolása szükséges ahhoz, hogy tiszta és egészséges legyen. Rendszeresen, havonta négyszer javasolt bundáját átkefélni, hogy eltávolítsuk a szennyeződéseket. Vedlési időszakban 3-4 naponta meg lehet ismételni az elhalt szőrszálak eltávolítását. Fogait hetente legalább kétszer-háromszor javasolt megmosni, hogy eltávolítsuk a lepedéket és megakadályozzuk a baktériumok elszaporodását illetve a fogkőképződést. A napi fogmosás még hatékonyabb lehet, ugyanis segít akadályozni az ínybetegséget és a rossz leheletet. Hetente egyszer javasolt a kutya gondos átnézése (bőr, fül, orr, száj, bunda, karom és közei). Rendkívül fontos a rendszeresség, mert fájdalmas fertőzések megelőzésére szolgál. A megelőzés pedig sokkal könnyebb, mint a már kialakult betegségek kezelése.

Csau csau táplálása

Nem finnyás, de a nasival vigyázni kell, mert könnyen hozzászokik. Naponta kétszer javasolt etetni. Friss, tiszta vizet pedig mindig kell neki biztosítani. A helyes táplálás segít az egészségi állapot valamint a szőr és bőr állapotának optimális szinten tartásában. Súlygyarapodás esetén elkerülhetetlenné válhat a napi kalóriabevitel módosítása, illetve a mozgás mennyiségének növelése. Ebben az esetben egyeztessen állatorvosával! Az idősebb kutyák is hajlamosabbak a súlygyarapodásra, ezért szintén elengedhetetlen, hogy koruknak megfelelően táplálják és mozogjanak velük. Az elhízás sajnos több évvel megrövidítheti kutyánk élettartamát.

Csau csau egészsége
Entrópium
Ektrópium

Hajlamos az úgynevezett entrópium nevű betegségre, ami egy szemhéj rendellenesség, de műtéttel korrigálható. Hajlamos még csípődiszpláziára, gyomorrákra, ekcémára és fülgyulladásra. Vastag bundája miatt a bolhák is sok kellemetlenséget okozhatnak.

Csau csau tenyésztése
Várható élettartam
10 - 12 év
Átlagos alomszám
5 - 6 db

Legyünk elővigyázatosak, és lelkiismeretes tenyésztőtől vásároljunk! Olyat keressünk, akinek nincs túl sok kutyája, meg tudja mutatni a kicsik anyját, és családi környezetben neveli a kis kölyköket! Ne döntsünk automatikusan az alacsonyabb vételárat kínáló tenyésztő javára! Lehet, hogy az egyszeri többletköltséggel borsos állatorvosi kiadásokat spórolunk meg, arról nem is beszélve, hogy jó idegrendszerű, kiegyensúlyozott kutyához jutunk. A felelősségteljes tenyésztés ugyanis nemcsak több időráfordítással, de több kiadással is jár - pl. jó minőségű táppal eteti a kutyákat, vitaminokat kapnak, egészségügyi szűrővizsgálatokon vesznek részt és igazolásokat kapnak azokról amely biztosíték számunkra, a szülők kiállításokon vesznek részt stb. - mint az úgynevezett szaporítás, ezért a kölyök ára is magasabb, de cserébe jobb minőséget és egészségesebb lelkületű, jól szocializált kedvencet kaphatunk. Ezt mindig mérlegeljük egy vásárlás előtt, mi az ami számunkra igazán fontos!