Ír farkaskutya

Fotó: Airwolfhound
Eredeti nevem
Ír farkaskutya
Így is ismerhetsz
Irish Wolfhound, Cú Faoil, Ír farkas, Ír farkasvadász, Ír farkasagár, Irischer Wolfshund, Lévrier irlandais

A fajtáról röviden

Ez a hatalmas agárfajta egykor félelmetes és hatékony kelta vadász hírében állt, a középkorban neves uralkodóházak megbecsült kutyája volt szerte Európában.  A történelem során az ír farkaskutyát többször is fenyegette a kihalás veszélye, mai formájában az 1800-as évek vége óta létezik. A végtelenül kedves és barátságos ír óriás méreteit meghazudtoló módon képes szinte láthatatlanul a háttérbe húzódva is élvezni az emberek társaságát; igazi családi kutya, az átlagosnál nagyobb helyigénnyel. Mérete és néhány komolyabb betegségre való hajlama miatt sajnos nem tarozik a hosszú életű kutyák közé, viszont egy rendkívül jól kezelhető, nyugodt, viszonylag könnyen nevelhető és roppant hűséges fajta.

Ír farkaskutya érdekességek
Tudtad?
Az ókori és középkori Írországban státusszimbólumnak számított a csak nemesek által tartható ír farkasvadász, gyakran ajándékozták Európa többi királyi házának.
Fajta jellemzők
Alkalmazkodás
Meleget elviseli
Lakásban tartható
Érzékenység
Kezdő gazdiknak
Hideget elviseli
Egyedül hagyható
Ápolás, gondozás
Hízásra hajlamos
Egészség
Vedlés
Szőrápolás
Nyáladzás
Könnyen ápolható
Barátságos
Családbarát
Gyerekeket szereti
Kutyákat szereti
Idegenekkel barátságos
Mozgásigény
Energia szint
Mozgásigény
Játékosság
Intenzív
Taníthatóság
Hajlamos elvándorolni
Ugatás
Vadászösztön
Tanítható
Intelligens
Ír farkaskutya eredete
származás: Írország

Az ír farkaskutyáról több mint ezer éves feljegyzéseket is találhatunk, talán a világ egyik legrégebbi kutyafajtája. Története szorosan összefonódik az ír nép történetével, más agarakhoz hasonlóan valószínűleg az arab világból kerültek Európába a keltékkal az i. e. 3. században. Megbecsült, értékes uralkodói kutya volt mindig is: az elbeszélések szerint Ulster királya több ezer marhát ajánlott egy ilyen impozáns példányért cserébe az 1100-as években, és számtalan egyéb legenda szól az ír farkasok hősiességéről. A középkorban főleg vaddisznóra és szarvasra vadásztak vele, hadi kutyaként és birtokok őrzőjeként tartották, majd a 15-16. században az elszaporodott farkaspopuláció ellen vetették be. A farkasok kiírtását követően az ír éhinség idején majdnem ki is halt ez a fajta, majd a két világháború közti gazdasági világválság idején újra veszélybe került. Fennmaradását és újjászületését a skót George Grahamnak köszönheti, aki a néhány megmaradt példányt skót szarvasagárral, orosz agár, német doggal és más hasonló kutyafajtákkal keresztezve létrehozta és az 1870-es években kutyakiállításon bemutatta a ma ismert ír farkaskutyát.

Ír farkaskutya megjelenése
Mérete: Nagytermetű
79 - 88 cm
71 - 77 cm
54 - 65 kg
40 - 47 kg

A durva szőrű agarak csoportjába tartozó ír farkaskutya 70 centi feletti marmagasságával a világ egyik legnagyobb kutyafajtája, de gigantikus méretei ellenére se nem testes, se nem lomha. Karcsú, atletikus kiállása méltóságteljes, ugyanakkor természetes drótos bundája miatt kissé loncsosnak, ziláltnak is hathat. Farka és törzse hosszú, válla és combja izmos, nyaka királyi tartású. Testéhez és fejméretéhez képest a fülei kicsik, úgynevezett rózsafülek. Sokféle színvariációban előfordulhat, de a szürke változat a leggyakoribb. 

Ír farkaskutya szőrzete
Szőrzet mérete: Közepes
vörös
sárga
őzbarna
fekete
szürke

Az ír farkaskutya közepesen hosszú, durvább, drótos tapintású bundája leggyakrabban szürke, de előfordulhat fekete, vöröses, barnás és csíkos/tarka szőrű változatokban is. Ápolása nem igényel túl sok energiát, a szálkás szőrzet rendszeres kikefélésén kívül évente 1-2 alkalommal szükség lehet kutyakozmetikusnál trimmelésre is, hogy az elhalt szőrszálaktól megszabadulhasson, elkerülendő az esetleges bőrproblémákat. Vad, természetes külseje loncsos, ápolatlan benyomást kelthet, a rendszeres trimmeléssel ez is szelidíthető kicsit.

Ír farkaskutya természete
hűséges
barátságos
intelligens
társaságkedvelő
csendes
szerető
nyugodt

Bár az ír farkas erős vadászösztönnel bír, elsősorban mégis inkább bújós, barátságos, néha ölebként viselkedő óriás. Szelíd, nyugodt jellemű, öblös hangját ritkán hallatja, így nem kifejezetten házőrzőnek való - bár a mérete elrettentő lehet, az agresszivitás hiányzik belőle. Nagyon családcentrikus, emberközpontú, intelligens, szeretetre méltó, érzékeny és ragaszkodó agárfajta, megjelenéséhez hasonlóan a viselkedése is méltóságteljes tud lenni. 

Az ír farkaskutyánál sokáig, nagyjából 2 éves koráig tart a testi és a szellemi, jellembeli fejlődés is, vagyis nem ritka, hogy a már óriás testben valójában egy kajla kölyök lakik. Általában jól kijön a többi kutyával és más állatokkal is, de nem szabad elfelejteni, hogy méreteit meghazudtolóan villámgyors futó, és bár alapvetően kiegyensúlyozott, békés kutya, vitás helyzetekben kitörhet belőle a vadász harcmodor. Szeretettel és türelemmel viszonylag könnyen nevelhető, de lehet hajlama az önfejűségre.

Gyerekeket szereti
Ír farkaskutya tartása, életkörülmények

Az ír farkaskutya nagyon családbarát, szüksége van az emberi társaságra - vagyis elsősorban tágasabb lakásba, házba való, mert méreteinél fogva nagy a helyigénye, az egyedüllétet, kennelben sínylődést viszont nem kedveli.

A növekedési időszakban ügyelni kell arra, hogy az ízületeit ne terhelje fölöslegesen túl sok rohangálással, játékkal vagy lépcsőzéssel, felnőttként viszont szüksége van nem csak a rendszeres sétákra, de arra is, hogy agárként száguldozhasson kisebb távokon. Élvezi a játékot és futkározást más kutyákkal is, kerékpáros társnak is beszoktatható, de nincs igénye extrém hosszú sétákra. Kedveli az erdei kirándulásokat is, de azt mindig szem előtt kell tartani, hogy vadászkutyaként az orra könnyen “elviszi”, így nem bekerített területeken a legjobb mindig pórázon tartani. 

Ír farkaskutya ápolása, tisztántartása

Az ír farkas ápolása nem igényel sok energiát: könnyen tisztán tartható a szőrzete, és ha a bundáját heti néhány alkalommal alaposan kikeféljük, az esetleg előforduló bőrbetegségeket is könnyebben észrevehetjük vagy megelőzhetjük. Évente 1-2 alkalommal kutyakozmetikusnál ajánlott a trimmeltetése.

Ír farkaskutya táplálása

Az ír farkaskutya jellemzően jó étvágyú fajta, de a minőség itt is előrébb való a mennyiségnél. Fontos, hogy korának, növekedési fázisának és méretének megfelelő  összetételű, kiegyensúlyozott étrenden legyen a kutya - lehetőleg sok hússal, kiegészítő zöldségekkel, de csak kevés gabonával. A kölyköknél az alapvetően gyors növekedés miatt érdemes az első évben kerülni a túl nagy energiatartalmú ételeket, amik tovább serkentenék a növekedést. A kálcium-foszfor arányra is különleges figyelmet kell fordítani a csontok megfelelő fejlődése érdekében.

Kölyök és felnőtt kutyák esetén is érdemes a napi ételadagot 2-3 részre osztva adagolni, egyrészt a nagytestű kutyáknak szükséges mennyiség, másrészt a gyomorcsavarodásra való hajlam miatt - ez utóbbi elkerülése érdekében etetés után elegendő időt kell hagyni a kutyának a pihenésre is, mielőtt aktív mozgásba kezdene. 

Ír farkaskutya egészsége
Gyomorcsavarodás

Sajnos az ír farkaskutya nem csak bújós természetének és impozáns megjelenésének köszönheti a szívtipró jelzőt: ez arra is utal, hogy hatamas mérete és néhány jellemző betegsége miatt átlagosan sajnálatosan rövid időt, mindössze 5-8 évet tölthet a gazdájával, mielőtt az örök vadászmezőkre költözne. Megfelelő tartási körülmények között és körültekintő tenyészetválasztás esetén természetesen könnyebb a maximum felé kitolni az ír farkas várható élettartamát.

Kölyökkorában gyors növekedése miatt különösen oda kell figyelni arra, hogy megfelelő mértékben, eleget mozogjon, de ne legyenek túlterhelve az ízületei.

Ennél a fajtánál igen magas lehet a kockázata a csípő- és könyökízületi diszpláziának, a csontráknak, a szívbetegségeknek, az epilepsziának és a gyomorcsavarodásnak is. Hajlamos lehet daganatos megbetegedésekre, pajzsmirigy problémákra, érfejlődési és véralvadási rendellenességekre. 

Alapvetően higgadt jelleme sajnos arra is hajlamossá teszi, hogy ne “panaszkodjon”, azaz nem feltétlenül jelzi, ha egészségügyi problémája van vagy rosszul érzi magát, csak amikor már túl késő. Érdemes különleges figyelmet fordítani minden változásra, ami viselkedésében, mozgásában, testsúlyában vagy szőre minőségében előfordulhat, ezek mind-mind olyan betegségeket jelezhetnek, amivel orvoshoz kell fordulni.

Ír farkaskutya tenyésztése
Várható élettartam
5 - 8 év
Átlagos alomszám
4 - 6 db