Nápolyi masztiff

Fotó: emilius da atlantide
Eredeti nevem
Nápolyi masztiff
Így is ismerhetsz
Neapolitan Mastiff , Mastino Napoletano

A fajtáról röviden

Ösztönös területőrző és a zsigereiben van a védelmezés is: a nápolyi masztiffra bátran rábízhatjuk a házat és szeretteinket. 

Magabiztos, bátor és önálló, maga a nyugodt erő. Ha nincs szolgálatban, kifejezetten lustának ható, komótos mozgású, kiegyensúlyozott és csendes. Embercsaládjával szemben kedves és szelíd viselkedésű, de ha külső fenyegetést érez vagy felbosszantják, bárkit ledönt a lábáról. 

Idegenekkel szemben első körben inkább távolságtartó, más kutyákkal szemben pedig a kan és a szuka is hajlamos a domináns viselkedésre. Ezzel együtt ha alapos a korai szocializációja, jól kijön a család többi háziállatával is.

Kezdő kutyásoknak és bizonytalan személyiségű gazdiknak nem való ez a fajta, türelem, nyugalom és elegendő kutyanevelési tapasztalat szükséges egy ekkora méretű, akcióban veszélyesen is viselkedhető kutya biztonságos tartásához.   

 

Nápolyi masztiff érdekességek
Tudtad?
A nápolyi masztiffot lakásban tartani nem csak a mérete miatt nem javasolt: a fajtára jellemző, hogy sokat és nagyon hangosan horkol.
Fajta jellemzők
Alkalmazkodás
Meleget elviseli
Lakásban tartható
Érzékenység
Kezdő gazdiknak
Hideget elviseli
Egyedül hagyható
Ápolás, gondozás
Hízásra hajlamos
Egészség
Vedlés
Szőrápolás
Nyáladzás
Könnyen ápolható
Barátságos
Családbarát
Gyerekeket szereti
Kutyákat szereti
Idegenekkel barátságos
Mozgásigény
Energia szint
Mozgásigény
Játékosság
Intenzív
Taníthatóság
Hajlamos elvándorolni
Ugatás
Vadászösztön
Tanítható
Intelligens
Nápolyi masztiff eredete
származás: Olaszország

Viszonylag biztosra vehető, hogy a nápolyi masztiff ősei már a Római Birodalomban is ismertek voltak, a nagyon hasonló külsejű római molosszerek a harcmezőkön hadi kutyaként és az arénékban gladiátorviadalokon is megjelentek. A nápolyi masztiff gyakorlatilag mindig is jelen volt szerte Olaszországban, szinte változatlan külsővel; használták ezt a fajtát juhászkutyaként és tanyaőrzőként is. 

Komolyabb figyelmet egy 1946-os kiállításon kapott, ahol a “harci kutyák” között jelent meg; ezt követően fogott bele Piero Scanziani a nápolyi masztiff szelekciós tenyésztésébe. Önálló fajtaként 1956 óta elismert hivatalosan. 

Tenyésztése során nem mindig sikerült minden fontos tényezőre odafigyelni, sokan nemigen fektettek hangsúlyt a kutyák egészségére, inkább a minél vadabb külső létrehozása volt a cél. Ebből fakadóan még ma is akadnak vadhajtások a tenyészetekben. Szerencsére annyira sosem vált divatkutyává, hogy a kereslet még jobban aláássa a tenyésztési minőséget - bár népszerűsége csúcsán, az 1980-as években ennek megvolt a veszélye -, még időben rájöttek a fajta rajongói, hogy a nápolyi masztiff nem való akárki kezébe, szakértő gazdát kíván.

Nápolyi masztiff megjelenése
Mérete: Nagytermetű
60 - 75 cm
60 - 75 cm
50 - 70 kg
50 - 70 kg

Még az óriások között is gigantikus: a nápolyi masztiff méretei lenyűgözőek. Testsúlya a 70 kilogrammot is elérheti, testhossza pedig átlagban 15%-kal nagyobb, mint a magassága - ami általában 70 centi körül mozog. 

Szőre rövid és sima, általában sötét (szürke vagy fekete), így jól látszik, hogy bőre a testén és a fején is dúsan redőzött, nyakán kifejezetten lógó. Feje még robosztus testéhez mérten is hatalmas; fülei háromszögletűek, alapvetően lógnak, de gyakran csonkolják. Jellegzetes vonása a szemétől a szája sarkáig futó bőrredő. 

Masszív izomzatához komótos, szinte lomha járás társul, ami megtévesztő lehet - szükség esetén villámgyors mozgásra képes, remek reflexekkel.

Nápolyi masztiff szőrzete
Szőrzet mérete: Rövid
fekete
szürke
csíkos

A nápolyi masztiff rövid, dús szőre leggyakrabban fekete vagy a szürke különböző árnyalatiban játszik. A fényes, sima bunda esetenként csíkos is lehet, és előfordulhatnak fakóbarna és vöröses árnyalatok is. Speciális törődést nem igényel.

Nápolyi masztiff természete
védelmező
hűséges
bátor
nyugodt

Ha felingerlik, vagy fenyegetést érez, megmutatja igazi erejét és bátorságát, egyébként egy jámbor, kedves óriás, kifejezetten védelmező természetű a nápolyi masztiff. Hozzáértő, következetes neveléssel csendes, nyugodt, higgadt, kiegyensúlyozott kutyává válik, aki mindig is elsődleges feladatának fogja érezni területe és családja védelmét. 

Nagyon szívesen van gazdája és családja társaságában, a gyerekekkel is kedves, és ha kölyökként jól szocializáljuk, a macskákra és egyéb háziállatokra sem jelent veszélyt. A nyugodt, türelmes és következetes tanítással csodálatos kutyát lehet belőle nevelni, erőszakos, ideges vagy türelmetlen módszerekkel viszont nem fogunk nála sikereket elérni. 

Élvezi a játékot és ha foglalkoznak vele, de nincs túl nagy mozgásigénye, így hosszú sétákra nem nagyon kell időt szánni.

Lehetőség szerint még kölyökkorában érdemes sokfelé magunkkal vinni, hogy minél több emberrel és szituációval találkozzon, és később ne érezzen mindenkit ellenségnek - a korai szocializáció minden kutya számára fontos, de az óriás testű fajtáknál életbe vágó jelentőségű lehet. Kutyaoviba és kutyaiskolába is érdemes járni vele, ugyanebből az okból. 

Gyerekeket szereti
Nápolyi masztiff tartása, életkörülmények

Aki nápolyi masztiffot választ magának, annak nagyobb szüksége van egy méretes kertre, mint rengeteg, sétára fordítható időre - ez a fajta ugyanis nem igazán igényli a rengeteg mozgást. Bírkózni és játszani szeret, de hosszú sétákat vagy túrákat nem fog kikönyörögni magának. Kölyökkorában különösen figyelni kell arra, hogy a növésben lévő csontokat ne terheljük meg túl sok mozgással. 

Szeret lustálkodni, a házon belül is szívesen tartózkodik (nem bírja igazán jól sem a hideget, sem a meleget), szívesebben nyúlik el egy nyugodt sarokban, mint hogy láb alatt legyen, de még így is rengeteg helyet foglal el - és horkol.

Mivel ösztönös területőrző kutyáról beszélünk, inkább kertes házba való, mint lakásba. A kertet biztonságosan kell körülkeríteni, és fontos, hogy legyen a kutyának kialakítva egy árnyékos terület, ahová behúzódhat a napsütés és a meleg elől. 

Nápolyi masztiff ápolása, tisztántartása

A nápolyi masztiff rövid, sima bundája nem igényel különösebb törődést, de hetente egyszer azért érdemes átmasszírozni a testét gumikefével. 

Lelógó szájszéle miatt hajlamos az erős nyálzásra. 

Mivel súlyos, nagy testű kutyáról beszélünk, fontos hogy fekhelye puha legyen, kemény talajon ugyanis könnyen kialakulhatnak a testén bőrkeményedések vagy akár felfekvések.

Nápolyi masztiff táplálása

Egy óriás testű kutyának nem csak sok, de nagyon jó minőségű tápra van szüksége, ami segíti az ízületek védelmét és a tápanyagszükségletet is kiegyensúlyozottan biztosítja. Elsődlegesen magas hústartalmú táp javasolt, de mindig figyelembe kell venni az egyéni és az életkori sajátosságokat is. A kölyköknél fontos arra is figyelni, hogy az egyébként is gyors növekedésre ne erősítsünk rá magas energiatartalmú és fehérjedús tápokkal. 

Mint minden nagytestű kutyánál, a nápolyi mastiffnál is fennál a végzetes kimenetelű gyomorcsavarodás veszélye, ezért ajánlott a napi ételadagot több részletre elosztani, étkezés után pedig fél-egy óra pihenőt tartani, mielőtt bármi aktívabb mozgásba kezdene a kutya. 

Nápolyi masztiff egészsége
Gyomorcsavarodás

Mérete és a kezdeti tenyésztési hiányok miatt a legtöbb nápolyi masztiff még ma is hajlamos lehet a könyök- és csípődiszpláziára, illetve az ízületeket érintő gyulladásos megbetegedésekre. Figyeljünk rá, hogy ne erőltesse túl magát és a lábait, a lépcsőzést lehetőség szerint kerülni kell, kölyökkorában sem szabad hagyni, hogy túlmozogja magát, akár sétáról, akár birkózásról, hancúrozásról van szó.

Redős, laza bőre a különféle bőrbetegségekre, fertőzésekre is hajlamossá teheti. Egyébként sem kedveli se a hideg, se a meleg időjárást, de az optimálistól eltérő hőmérsékleti körülmények kifejezetten rosszat tehetnek a bőrének. 

Bizonyos szembetegségekre is érzékeny lehet, részben a bőrredők által szűkített szemrése miatt. 

 

Nápolyi masztiff tenyésztése
Várható élettartam
7 - 9 év
Átlagos alomszám
5 - 8 db