Óriás schnauzer

Fotó: breierhajo
Eredeti nevem
Óriás schnauzer
Így is ismerhetsz
Óriás snaucer, Giant Schnauzer, Müncheni schnauzer, Orosz medve schnauzer, Riesenschnauzer

A fajtáról röviden

A jellegzetes bajszú és szemöldökű schnauzerek közül a legnagyobb termetű óriás schnauzer kifejezetten sokoldalú, jól akalmazkodó kutya, amely önfejűsége ellenére alapvetően nyugodt, jóindulatú, ragaszkodó, hűséges típus, ugyanakkor éber és bátor, játékos, kitartó és mozgékony. Következetes nevelés mellett roppant engedelmes is, számos területen alkalmazzák munkakutyaként, Németországban rendőrkutyaként is kedvelt. 

Kiváló társ sportoláshoz, és házőrzőnek is ideális, mivel az idegenekkel szemben nem agresszívan, de egészségesen bizalmatlan. Nagyon értelmes, szeret tanulni és játszani, a leginkább azok a feladatok a kedvére valók, amelyek a testét és az elméjét is megmozgatják. Jellemzően egygazdás kutya, nem szereti, ha új gazdához kerül, ezért felnőtt kori örökbefogadásnál körültekintően kell eljárni.

Nagyon kedveli az emberek és a gyerekek társaságát, így mérete ellenére se száműzzük a kertbe vagy kennelbe; rendszeres mozgás mellett boldogabb lesz, ha inkább a családjával együtt bent a házban lakhat.

 

Óriás schnauzer érdekességek
Tudtad?
Neve a német Schnauze (orr, pofa) szóból ered, ami feltűnő pofaszakállára utal.
Fajta jellemzők
Alkalmazkodás
Meleget elviseli
Lakásban tartható
Érzékenység
Kezdő gazdiknak
Hideget elviseli
Egyedül hagyható
Ápolás, gondozás
Hízásra hajlamos
Egészség
Vedlés
Szőrápolás
Nyáladzás
Könnyen ápolható
Barátságos
Családbarát
Gyerekeket szereti
Kutyákat szereti
Idegenekkel barátságos
Mozgásigény
Energia szint
Mozgásigény
Játékosság
Intenzív
Taníthatóság
Hajlamos elvándorolni
Ugatás
Vadászösztön
Tanítható
Intelligens
Óriás schnauzer eredete
származás: Németország

Első ránézésre talán nem gondolnánk, de az óriás schnauzernek több köze van a pincsikhez, mint a terrierekhez - valójában a pincsik durva szőrű változata. A Németországból származó fajta törpe és közepes méretben is létezik, immáron vagy 500 éve. Az óriás típus ősei között dogok és valószínűleg flandriai pásztorkutyák is voltak. A schnauzert eredetileg egyszerre használták patkányfogóként, istállók őrizőjeként és marhacsordák terelőjeként. Sokoldalúsága már ekkor is megmutatkozott, idővel lovasok és lovaskocsik őrző kíséreteként is használták - ma is jellemző tulajdonsága, hogy jól kijön a lovakkal. A 19. századi Németországban szinte mindenütt jelen voltak a schnauzerek, tudatos tenyésztésük az 1880-as években kezdődött meg; az óriás schnauzer hivatalos bejegyzése 1925-ben történt meg. A 30-as években a középschnauzereket is megelőzte a népszerűségi listán, és a mai napig kedvelt, sokrétűen használható munkakutyaként számolnak vele.

Óriás schnauzer megjelenése
Mérete: Nagytermetű
65 - 70 cm
60 - 65 cm
35 - 50 kg
35 - 50 kg

Az óriás schnauzer külsőre csak méreteiben különbözik a közép. és törpeschnauzerektől. Mindannyian drótos szőrű, fekete vagy szürke bundájúak, és mindannyiuk legjellemzőbb ismertetőjegye a hangsúlyos bajusz, szakáll és szemöldök,  valamint a szögletes (kvadratikus) testalkat. Zömök testéhez oszlopszerűen masszív végtagok tartoznak. Az erőteljes, izmos óriás schnauzer tekintélyt parancsoló kiállású, ugyanakkor mozgékony, fürge kutya, fizikai kitartásáról, remek állóképességéről is ismert. 

Óriás schnauzer szőrzete
Szőrzet mérete: Közepes
fekete
szürke

Az óriás schnauzer bundája leggyakrabban fekete vagy szürke, só-bors színű, drótos, kemény tapintású, közepesen hosszú. Az erős fedőszőr alatt puha az aljszőre. Jellemzően nem sok szőrt hullat el, hetente egyszer elég kikefélni a bundáját. Bajusza, szemöldöke és szakálla jellegzetes formájú, rendszeres nyírással ezek még hangsúlyosabbak.  

 

Óriás schnauzer természete
éber
védelmező
hűséges
bátor
társaságkedvelő
tanulékony

Tud konok és fafejű lenni, de amúgy kenyérre lehet kenni - nagyjából így írható le röviden az óriás schnauzer jelleme. 

Szívós, nyugodt, családbarát és védelmező típus, az idegenekhez óvatos távolságtartással viszonyul, de higgadtan méri fel, hogy valóban kell-e konfliktusra számítani egy adott helyzetben. Kiváló, éber házőrző, de nem ugat feleslegesen. Gyenge kezű, határozatlan gazda mellett hamar átveszi az irányítást, és a makacs, önfejű viselkedés sem áll tőle távol ilyenkor, de következetes nevelés, testét-szellemét alaposan megmozgató rendszeres foglalkozás mellett remekül kezelhető társsá válik. 

Mozgásigénye nagy, szeret sportolni és játszani, állóképessége alkalmassá teszi hosszabb túrázásokra, szellemi koncentrációt igénylő elfoglaltságokra is, a monotóniát viszont nem kedveli. 

Jól alkalmazkadó és nagyon hűséges, kiegyensúlyozott típus, kifejezetten igényli az emberi társaságot. Családi kutyaként éppúgy megállja a helyét, mint őrző vagy mentő feladatokra használva. 

Gyerekeket szereti
Óriás schnauzer tartása, életkörülmények

Következetesség, türelem és szeretet - ezzel a három dologgal tökéletes négylábú családtaggá nevelhető az óriás schnauzer, feltéve, hogy viszonylag nagy mozgásigénye is ki van elégítve. Főként sportos, aktív gazda mellé való, optimális esetben kertes házba, de lakásban is boldog lehet, ha elegendő séta és játék jut neki a szabadban minden nap. Lakásban tartva érdemes tudni, hogy jelzőkutyaként gyakran ugathat, ha idegen zajt hall - ez a szomszédok miatt nem mindig túl szerencsés.

Egy óriás schnauzerrel remek közös szórakozást jelenthetnek az olyan kutyasportok, amelyek testileg és szellemileg is lefoglalják. Az engedelmességi vagy mantrailing foglalkozások, de akár az agility sport is szóba jöhet a sétákon és túrákon kívül. Lovas kísérőként is kiváló társ. 

Óriás schnauzer ápolása, tisztántartása

Közepesen ápolásigényes fajta az óriás schnauzer: szinte kosztaszító a szőrzete, de drótos bundáját évente 2-3 alkalommal érdemes kutyakozmetikussal trimmeltetni. A hagyományos értelemben véve nem hulljtja a szőrét, mivel az elhalt fedőszőrök lazán a bőrben maradnak. Simán nyírással ezek a szőrszálak nem távolíthatók el rendesen, ezért kell trimmeléssel kitépkedni, csak így marad szép drótos a bunda. 

Otthon hetente legalább egyszer érdemes kikefélni a schnauzer bundáját, különös figyelmet fordítva a szakáll és bajusz fésülésére, ami könnyen összegubancolódhat, illetve az ételmaradékokat is hajlamos összegyűjteni. Szükséges lehet a fülben növő szőrszálak kicsipkedése is, valamint a talppárnák közötti szőr kivágása. Ezen felül a karmok hosszára érdemes még ügyelni, de optimális esetben, megfelelő mozgatás mellett nem nőnek az egészségesnél hosszabbra.

Óriás schnauzer táplálása

Mint minden kutyát, életkorának, testméretének és aktivitásának függvényében kell az óriás schnauzert is etetni. Kölyökkorban vigyázzunk, hogy ne terheljük meg a növésben lévő szervezetet plusz fehérjével és energiával, illetve nagytestű kutyáknál alapvető, hogy az ízületvédelemre már kicsi kortól kezdve nagy figyelmet fordítsunk. Az óriás schnauzer esetében a jellegzetes bajusz és pofaszakáll a nedves eledeltől könnyen ragacsos és maszatos lesz, így ha nem szeretnénk állandóan törölgetni, inkább száraz tápot adjunk a kutyának. Lehetőség szerint legalább 2 étkezésre osszuk el a napi adagot, és hagyjunk étkezés után fél óra pihenőt a schnauzernek, hogy a gyomorcsavarodást elkerülhessük.

Óriás schnauzer egészsége

Az óriás schnauzer szerencsére nem egy betegeskedő fajta, alapvetően ellenálló és remek egészségnek örvend, ráadásul nagyobb testmérete ellenére a várható élettartama sem rövid. Ennek ellenére előfordulhat náluk is a csípőízületi diszplázia, néhány szívbetegség, illetve retina atrófia. 

A fekete kutyáknál jellemző lehet idős korban a lábujjakon vagy a száj nyálkahártyáján előforduló daganat vagy karcinóma, de ha időben észleljük, műtéttel ez jól kezelhető. 

Schnauzerek esetében nem javasolt az ivartalanítás, csak nagyon indokolt egészségügyi okokból, ez a fajta ugyanis az ilyen műtétet követően kiemelten hajlamos az elhízásra és a vizelettartási problémákra.

Óriás schnauzer tenyésztése
Várható élettartam
10 - 12 év
Átlagos alomszám
5 - 7 db