Weimari vizsla

Fotó: AMANITO
Eredeti nevem
Weimari vizsla
Így is ismerhetsz
Weimaraner, Ezüst kísértet, Szürke szellem

A fajtáról röviden

A weimari vizsla több szempontból is különleges: nem csak ezüstszürke bundája speciálisan jellegzetes, de a jelleme is különbözik a más vizsláknál megszokottól. 

Kitartó és jól terhelhető a munkában, idegen emberekkel és más állatokkal szemben azonban jellemzően inkább bizalmatlan és bátortalan. Alapvetően vidám, intelligens és embercsaládjával szemben barátságos, de időnként heves, szenvedélyes természete miatt kicsi gyerekek mellé, illetve lakásba nem igazán való. Energikus, értelmes és éber, a szaglása átlagon felüli. kitartó nyomkereső válhat belőle. 

A nevelése és szocializációja nagy mértékben meghatározza, hogy alapvető tulajdonságai közül melyik lesz a domináns: ragaszkodó és hűséges karaktere csak egy tapasztalt gazdi irányítása alatt mutatkozik meg igazán. Egyes érvelések szerint kifejezetten vadászkutyának való, más tapasztalatok azt mutatják, hogy családi kutyaként is jól beválik, bár általában ilyenkor is csak egyvalakit tekint gazdájának. 

 

Weimari vizsla érdekességek
Tudtad?
Bár német kutyafajta, Hitler nem kedvelte a weimari vizslákat, és mivel nem támogatta a tenyésztésüket, számuk jelentősen megcsappant a világháború előtti időkben.
Fajta jellemzők
Alkalmazkodás
Meleget elviseli
Lakásban tartható
Érzékenység
Kezdő gazdiknak
Hideget elviseli
Egyedül hagyható
Ápolás, gondozás
Hízásra hajlamos
Egészség
Vedlés
Szőrápolás
Nyáladzás
Könnyen ápolható
Barátságos
Családbarát
Gyerekeket szereti
Kutyákat szereti
Idegenekkel barátságos
Mozgásigény
Energia szint
Mozgásigény
Játékosság
Intenzív
Taníthatóság
Hajlamos elvándorolni
Ugatás
Vadászösztön
Tanítható
Intelligens
Weimari vizsla eredete
származás: Németország

A fajta eredetének pontos részletei sajnos nem egyértelműek, de a legvalószínűbb, hogy ősei német vérebek és francia pointerek voltak. Már a 15. században ismert volt egy bizonyos “szürke kutya” - az pedig biztos, hogy az 1600-as évekből származó egyik Van Dyck festményen ezüst színű vadászkutya pózol Rupprecht von Pfalz fejedelem mellett, az 1700-as években pedig Goethe is többször tett említést feljegyzéseiben a weimari udvarban élő ezüstös vadászkutyákról. Károly Ágost weimari nagyherceg már kifejezetten foglalkozott a tenyésztésükkel az 1800-as évek elején, és 1890 óta tenyésztik őket tervszerűen - eleinte még kékes szürke német vizsla néven. A rövid, sima szőrű változaton kívül elszórtan találkozhatunk drótszőrű és hosszú szőrű weimari vizslákkal is.

A weimari vizsla a legrégebbi német vizsla fajta, egyben a legsokoldalúbb, úgynevezett mindenes vadász is: kis- és nagyvadakra is alkalmazzák, képes felkutatni, követni, jelezni és apportírozni is vadat, ha pedig kell, vízből is begyűjti a zsákmányt. 

A törzskönyvezése óta sikerült tisztán tartani a vonalat, sokáig csakis erdészeti és vadászati munkakutyaként tenyésztették. Szépsége és kiállása miatt azonban kedvtelésből, házikedvencként is egyre többen szerették volna weimari vizslát, így ma már léteznek olyan kennelek, amelyek inkább a külső megjelenésre helyezik a hangsúlyt a tenyésztésben, nem a munkához szükséges tulajdonságokra.

Weimari vizsla megjelenése
Mérete: Nagytermetű
59 - 80 cm
57 - 65 cm
30 - 40 kg
25 - 35 kg

A weimari vizsla gyönyörűen izmolt, sportos alkata tulajdonképpen bármilyen árnyalatban jól mutatna, jellegzetes ezüstszürke színe azonban még egyedibbé és feltűnőbbé teszi. Különleges kontrasztot alkot ez a szőrszín a borostyánsárga (vagy nagy ritkán - főleg kölyökkorban - kék) szemekkel, amelyhez jól illik az orrtükör májbarna színe. Vékony, kecsesen atletikus alkata büszke testtartással párosul, arányos fejével és vizslásan hosszú, lógó füleivel klasszikus vadászkutya külsőt mutat a közepesen nagy testű fajták között. Leginkább rövid szőrű változatát tenyésztik, de ismert a hosszú szőrű és drótos variációja is. 

Weimari vizsla szőrzete
Szőrzet mérete: Rövid
ezüstszürke

A weimari legfeltűnőbb jellegzetessége a bundája színe: erős, rövid sima szőre gyönyörű ezüstszürkén fénylik, nem véletlenül nevezik ezüst kísértetnek vagy szürke szellemnek. Az ezüst, őz- vagy egérszürke bunda a fejen és a füleken világosabb lehet, és sok példánynál látható egy sötétebb, úgynevezett angolnacsík a hát közepén. Aljszőrzete szinte egyáltalán nincs. Ritkán hosszú szőrű és drótszőrű weimari változattal is találkozhatunk. 

Hirdetésekben esetleg láthatjuk a “kék színű weimari” megfogalmazást, de fontos leszögezni, hogy kék színű weimari nem létezik…

Weimari vizsla természete

Gyors felfogású, okos és munkamániás: a weimari vizslát muszáj folyton foglalkoztatni ahhoz, hogy igazán boldog kutya legyen. Szófogadó és jól idomítható, így minden olyan területen bevethető, ahol az engedelmesség elengedhetetlen; a vadászat mellett rendőrkutyaként vagy őrkutyaként is bevethető. Kezdettől fogva fontos a szocializációja és a következetes nevelése - ez persze nagyjából minden kutyára igaz, de a weimari vizsla ennek hiányában nagyon könnyen képes érvényesíteni a saját akaratát… Jó tudni ugyanakkor, hogy a weimari vizsla imád a gazdája kedvében járni, tehát a nevelését nem is szabad igazán munkának vagy kötelességnek felfogni. 

Ha mindezek mellett szellemileg és fizikailag is naponta leterheljük, vagyis az alapvető igényeit kielégítjük, akkor megismerhetjük a weimari vizsla legjobb oldalait is: kedves, barátságos, ragaszkodó, hűséges és odaadó társként fog viselkedni. 

 

Gyerekeket szereti
Weimari vizsla tartása, életkörülmények

Egyes vélemények szerint a weimari vizsla semmiképp nem való lakásba, sőt, házi kedvencnek sem, csak és kizárólag erdész-vadász mellé ajánlott. Mások úgy tapasztalták, hogy elegendő mozgás és aktivitás mellett lakásban tartva is elégedett kutya lehet. Az biztos, hogy mindenképp jobban szereti, ha nagy tér, bekerített kert bármikor a rendelkezésére áll, és még ezen felül is jut neki sok hosszú séta a gazdival (máskülönben akár el is lustulhat, vagy rombolásban vezeti le a felgyülemlett energiát). 

Mivel nagyon hangsúlyosan vadászkutya, mindenképp bizosítsunk számára vadászathoz hasonló, testet és szellemet egyaránt igénybe vevő feladatokat, enélkül az engedelmességi hajlandósága is hanyatlani fog. Ha “munka” nélkül hagyjuktől, az rossz hatással van a weimari vizslára; tudomásul kell venni, hogy ezt a fajtát nem elégíti ki az egyszerű családi kutya szerep, szüksége van feladatokra. Szívesen és gyorsan tanul, így sokféle sportot érdemes kipróbálni vele: nyomkövetés, mantrailing, dummy téning vagy akár mentőkutya-képzés is szóba jöhet. 

Weimari vizsla ápolása, tisztántartása

Viszonylag egyszerű a rövid szőrű weimari vizsla ápolása: nyírást, trimmelést nem igényel, bőven elég hetente 1-2 alkalommal egy gumis kefével átfésülni a bundáját. Fürdetni jellemzően nem szükséges. Az egyetlen érzékenyebb, odafigyelést igénylő pontja a füle lehet: minden séta után ellenőrizzük és szükség esetén tisztogassuk meg, így elkerülhetők a fül fertőzései és gyulladásos megbetegedései.

Weimari vizsla táplálása

Mivel mozgékony és közepesen nagy testű kutyáról beszélünk, a weimari vizslánál is javasolt, hogy napi ételadagját több részletben kapja meg, étkezés után pedig legalább fél órát pihenjen, mielőtt újra futkározni kezd, hogy a gyomorcsavarodás veszélyét minimalizáljuk. 

Aktív életvitelű és munkakutyák esetében különösen oda kell figyelni a megfelelő tápanyagösszetételre: a sok hús mellett sok szénhidrátra is szükségük lehet. Kölyköknél kerülendő a túl gyors növekedést serkentő magas energiabevitel, ugyanakkor kezdettől figyelni kell az ízületek és a porcok védelmére, valamint az optimális csontfelépítést segítő foszfor-kalcium arányra.

A weimari vizslák hajlamosak lehetnek a falánkságra, így egészségük érdekében mindig felügyeljük, hogy mit és mennyit esznek.

 

Weimari vizsla egészsége
Entrópium
Gyomorcsavarodás

Alapvetően egészséges, betegségekre mérsékelten fogékony fajta a weimari vizsla, de bizonyos kockázatokkal érdemes tisztában lenni. Bár a tenyészegyedeknél kötelező a diszplázia szűrése, mégis előfordulhat náluk is ez az ízületi betegség a csípőnél és a könyöknél, illetve munkakutyaként tartva a lábuk amúgy is sérülékeny lehet. 

Hosszan lelógó fülük miatt hajlamosak lehetnek fertőzésekre, gyulladásokra, ezért nem árt rendszeresen kívül-belül ellenőrizni és szükség esetén kitisztogatni a füleket, főleg vizes kalandok után. 

Ritkán véralvadási zavar (von Willebrand betegség), epilepszia, daganatos megbetegedések és ételallergiák (csirkehús) is előfordulhatnak a weimari vizsláknál, illetve a szembetegségek közül a retina atrófia és az entrópium (befelé forduló szemhéj) felmerülhet.

Weimari vizsla tenyésztése
Várható élettartam
10 - 12 év
Átlagos alomszám
5 - 8 db