A hőguta 7 tünete macskánál – így előzheted meg a bajt

Értékelve: 1x
(5.0 pont)

A cicák is szeretik a napsütést, de a kánikula számukra is veszélyes lehet. A hőguta alattomosan jelentkezik, és ha nem ismerjük fel időben a jeleit, akár végzetes következményekkel is járhat.

A hőguta gyorsan életveszélyessé válhat, ezért fontos, hogy figyelj a tünetekre és gondoskodj a megfelelő megelőzésről. Néhány egyszerű lépéssel – árnyék, friss víz, hűtött pihenőhely – sok kellemetlenséget és veszélyt elkerülhettek, így a nyár a cicád számára is biztonságos és kellemes lesz. Összegyűjtöttük a leggyakoribb tüneteket és a leghasznosabb tippeket, hogy cicád biztonságban átvészelje a forró nyári napokat.

Nehéz, hangos lihegés

A macskák ritkán lihegnek, így ha a cica gyorsan vagy erőltetetten veszi a levegőt, az már komoly figyelmeztető jel. Ez gyakran az első tünet, ami arra utal, hogy túlmelegedett, és azonnal hűtésre van szüksége.

Magas testhőmérséklet

A macska normál testhőmérséklete 38–39 °C. Ha ennél jóval magasabbat mérsz – 40 °C felett már életveszélyes lehet –, azonnal orvosi segítség szükséges. A tartósan magas testhőmérséklet a szervek működésének összeomlásához is vezethet.

Forró test, kipirult nyálkahártya

Ha a macska bundája, füle vagy orra forró tapintású, esetleg a száj belseje élénkvörössé válik, az hőgutára utalhat. Ilyenkor érdemes a cicát azonnal árnyékba vinni és hűteni.

Gyengeség, bizonytalan mozgás

A túlmelegedett állat letargikus, nehezen kel fel, mozgása ingataggá válhat. Ha azt látod, hogy kedvenced bizonytalanul jár, netán összerogyik, azonnal cselekedni kell.

Hányás, hasmenés, fokozott nyálzás

A hőség a gyomrot és a bélrendszert is megterheli. Ha a cica hány, hasmenése van, vagy szokatlanul sokat nyálzik, az is a hőguta tünete lehet.

Izomremegés, görcsök

Az állapot súlyosbodásával izomgörcsök, remegés is jelentkezhet. Ezek már a keringés összeomlását jelezhetik, így egy percet sem szabad várni az állatorvosi ellátással.

Zavartság, ájulás

A hőguta végső stádiumában a cica zavarttá válik, majd elveszítheti az eszméletét. Ez már életveszélyes állapot.

Mit tehetsz azonnal a macskád túlmelegedett?

Vidd árnyékos, hűvös helyre, és langyos (nem hideg!) vízzel hűtsd le a mancsait, hasát, nyakát. Kínálj neki friss vizet, de ha nem iszik magától, ne erőltesd. Ha pár percen belül nem javul, azonnal induljatok állatorvoshoz, mert a hőguta percek alatt súlyosbodhat.

Hogyan előzheted meg a hőgutát?

  • Mindig legyen több tál friss víz a lakásban és a kertben is.

  • Biztosíts hűvös, árnyékos pihenőhelyet, akár egy hűtőmatracot is kipróbálhatsz.

  • Rendszeresen fésüld a hosszú szőrű macskákat, hogy ne melegedjenek túl.

  • A legforróbb órákban tartsd bent a cicát, és kerüld a direkt napfényt.

  • A ventilátort ne irányítsd közvetlenül a macskára, de a levegő keringetésével sokat javíthatsz a hőérzetén.