Így hűtheted le a macskádat a nyári kánikulában

Értékelve: 1x
(5.0 pont)

A macskák jól tűrik a meleget, de akár lakásban, akár kertben élnek, a forró nyári napok számukra is komoly megterhelést jelenthetnek. Ha nem figyelünk rájuk eléggé, könnyen kiszáradhatnak vagy akár hőgutát is kaphatnak.

A meleg nyári napokat a cicánk is nehezen viseli, de néhány egyszerű trükkel sokat tehetünk a komfortjáért. Ha odafigyelünk az ivásra, a hűvös helyekre, a megfelelő ápolásra és a viselkedése változásaira, akkor nyugodtan és biztonságban átvészelheti a legnagyobb kánikulát is. Összegyűjtöttük a leghasznosabb tippeket, hogy kedvenced biztonságban és kellemesen átvészelje a kánikulát.

Legyen mindig friss víz a közelben

A melegben a cicák vízigénye is megnő, de sokuk hajlamos keveset inni. Ezért fontos, hogy a lakás vagy kert több pontján is tegyünk ki számukra tiszta, friss vizet. Ha nem szívesen iszik tálból, próbálkozhatunk macskakúttal – sok cica szereti a folyó vizet, így ez az egyik leghatékonyabb módja a kiszáradás megelőzésének.

Hűsítő falatok nyárra

A cicák többsége nem rajong a jégkockákért, de vannak kivételek. Fagyaszthatunk le húslevest vagy tonhalat is jégkocka formában – ezek nemcsak frissítőek, de a hidratálást is segítik. Egy-egy jégkockát játékosan is elguríthatunk, ha a cica nyitott rá.

Árnyék mindenek felett

Ha macskád szabadon kijár a kertbe, mindig biztosíts neki árnyékos pihenőhelyet. Ha bent tartózkodik, húzd be a függönyöket, vagy készíts neki egy sötétebb kuckót. Egy kartondoboz és egy törölköző is tökéletes lehet. A csendes, hűvös zugokba helyezett fagyasztott palack vagy jégzselé (törölközőbe csavarva) szintén jó megoldás.

Hűsítő matracok és nedves törölközők

A hűtőmatracokat nem minden macska kedveli, de egy hideg vízbe mártott, jól kicsavart törölköző sokszor csodát tesz. Óvatosan áttörölhetjük vele a cica bundáját, főleg a hasán és a mancsain – ezek a területek segítenek a hőleadásban.

A szőrzet is számít

A rendszeres fésülés nemcsak a vedlést csökkenti, de a túlmelegedést is megelőzheti. A szőrszálak között megrekedt elhalt bunda ugyanis bent tarthatja a hőt. A hosszabb szőrű fajtáknál ez különösen fontos, nyáron érdemes gyakrabban ápolni a bundát.

Mikor kell állatorvoshoz fordulni?

A hőguta tünetei közé tartozik a bágyadtság, lihegés, gyors légzés, nyálzás, remegés vagy hányás. Ha ezeket észleled, azonnal vidd a cicádat árnyékos helyre, kínáld vízzel, és nedvesítsd be a bundáját langyos vízzel, legyezd, de semmiképp se tekerd törölközőbe, csak tedd rá a vizes törölközőt pár másodpercre, majd vedd le, máskülönben csak konzerválja a meleget! Súlyosabb esetben haladéktalanul fordulj állatorvoshoz!