
Nem minden termeszfaj épít várat, de a várépítő termeszek egyszersmind államaik bonyolultabb felépítéséről is nevezetesek.
A termeszek társadalmának tagjait a szárnyas hímek, a peterakás feladatát ellátó királynő, valamint a fészkeket építő és a kolóniát védelmező szárnyatlan dolgozók ezrei alkotják.
A dolgozók egy része sok fajban katonává módosul, s kizárólag őrző-védő feladatokat lát el. A katonákat és a királynőt a dolgozók látják el élelemmel – ők gyűjtik be és szállítják a fészekhez az ennivalót. Ha a termeszvár valahol megsérül, katonák lepik el azt a helyet, és megvédik a telepet a ragadozóktól, amíg a dolgozók el nem végzik a helyreállítási munkálatokat. A katonák egy részének hatalmas állkapcsa van, mások keskeny ormányukon ragacsos váladékot lövellnek ki magukból.
A termeszek egyik csoportjában a kolónia védelmezőinek önfeláldozása igen magas szintre fejlődött. Ha például hangyák támadják meg a fészküket, a helyszínre siető katonák némelyike levegőt nyelve annyira felfújja magát, hogy végül kipukkad s testével elzárja a járatot a királynő vagy az utódok életére törő hangyacsapatok elől. A szétpukkanó termeszekből rájuk fröcskölő vér és béltartalom még jobban megnehezíti a támadók dolgát. Ezek a termeszek a szó szoros értelmében életükkel és vérükkel védelmezik a telepet.
A dogozó termeszek gondoskodnak a nőstény által lerakott petékről, s ők etetik és nevelik a kikelt utódokat is. Az egész telep rendkívül jól szervezett, nyüzsgő nagyvároshoz hasonlít. Az év bizonyos szakaiban termeszrajok tűnnek föl: szárnyas hímek és nőstények, amelyek arra készülnek, hogy új kolóniát alapítsanak. A nőstény párzás után levedli a szárnyát, és az új telep létrehozása érdekében azonnal hozzálát a peték lerakásához.
Forrás: A tudás fája