Érdemes a megújulók felé nyitni? Hogy alakul egy szélturbina életciklusa?

Értékelve: 1x
(5.0 pont)
CÍMKÉK

A megújuló energiák előállítása többek között szélturbinák segítségével is történhet. Már most is nagyon sok elektromos áramot termelünk ezek segítségével. Emellett a napenergia felhasználása is egyre nagyobb léptékű. És akkor még ott vannak azok a megoldások is, melyeket még fejlesztenek, például a hullámok mozgási energiájának befogása. Most viszont főleg a szélturbinákra fogunk fókuszálni.

Az energiahatékonyság ösztönzése is fontos

Az utóbbi években jelentős energiahatékonysági beruházások kezdődtek meg Magyarországon is, melynek több oka is van. Természetesen az elszálló energiaárak is, de emellett ott vannak azok az ösztönzők, melyek támogatják ezen beruházások megvalósítását.

Az energiahatékonysági kötelezettségi rendszer, azaz az EKR is ilyen. Vagy ott van az energiahatékonysági társasági adókedvezmény is. Hogy egy cég élni tudjon ezekkel, természetesen szüksége lesz olyan kiváló szakemberekre, akik elvégeznek a vállalatnál egy energetikai auditot, mely rá tud világítani a fejlesztendő területekre. Ha vannak ilyenek, akkor egy energiahatékony beruházás segítségével csökkenthető a fogyasztás.

Így át lehet térni részben vagy egészben a megújuló forrásokra, mint a nap vagy a szél. És bár jelenleg a szélenergia hasznosítása gyerekcipőben jár Magyarországon, érdemes odafigyelni rá, mert a jövőben jelentős növekedés érhető majd el a területen, ha engedélyezni fogják a telepítéseket.

Ingadozó termelés jellemzi a szélturbinát

Számos helyen hasznosítják már a szélenergiát és a napenergiát is. Ezek nagy előnye, hogy káros anyag kibocsátása nélkül is jelentős mennyiségű áramot képesek termelni. Azonban van negatív oldaluk is: a ciklikusság, azaz az, hogy nem folyamatos a termelésük. Ugyanis nem süt mindig a nap, és nem fúj mindig a szél sem. Nem véletlen van szükség alaperőművekre, mint amilyen idehaza a paksi atomerőmű.

Pedig kiválóan lehet ezeket kombinálni. Amikor nem süt a nap, azért még fújhat a szél. És szélcsendben is lehet szikrázó napsütés. Ha ezek mellé még további energiaforrásokat is teszünk, akkor máris le tudjuk fedni a szükségletünket, ráadásul nagyrészt magújulókból.

Térjünk rá a szélturbina életciklusára!

Sokakban felmerül a kérdés, hogy valóban olyan környezetkímélő megoldás ez, mint amilyennek mondják? Ezt ahelyett, hogy csak simán kijelentenénk, sokkal jobb, ha utánajárunk!

Ehhez egy életciklus-elemzésre van szükségünk. Eszerint a szélturbina életútját kell végigkövetnünk, és megvizsgálni, hogy milyen hatást gyakorolt a környezetére. Az alapanyag bányászatától kezdve egészen a használat utáni hulladékfeldolgozásig és annak kezeléséig.

Ha megvizsgáljuk mindezt, akkor az jön ki, hogy egy szélturbina teljes életciklusa során akkora befektetett árammennyiségre van szüksége, mint amit egy év alatt megtermel. És mivel 20 év a várható élettartama, az ez idő alatt megtermelt energia épp húszszorosa a felhasználtnak.

Ezek alapján kijelenthetjük, hogy igen versenyképes a szélenergia, érdemes nyitni felé!