5041. A barcsi tacsik megmentőre várnak
Barcson 106 tacskó kutyust tartottak egy lakóházban összezsúfolva, szörnyű körülmények között. A rémhír napok alatt körbejárta a világhálót.
Barcson 106 tacskó kutyust tartottak egy lakóházban összezsúfolva, szörnyű körülmények között. A rémhír napok alatt körbejárta a világhálót.
Egy csikó életét követi végig a születéstől kezdve Török Zoltán Vadlovak - Hortobágyi mese című lenyűgöző természetfilmje. Érdemes rászánni a bemutatóra ezt a másfél percet!
Bár büszkék lehetünk arra, hogy Közép-Európában nálunk él a legtöbb példány ebből a nagytestű, dekoratív madárból, azonban a fent említett állomány töredéke - 1300-1600 egyed - járja már csak a pusztákat.
Dr. Fodor Kinga állatorvost kérdeztük, hogy otthoni környezetben miként tudjuk kedvenceik bundáját megtisztítani, és a lakást minél inkább állatszőr-mentesen tartani.
Ez a veszélyes betegség évente 59 000 ember haláláért felelős. Hogyan lehet megelőzni?
Sajnos a lisztkukac nem ideális táplálék egy teknős számára. Bár tápértéke nem kevés, a teknősök (és a többi élőlény sem) tudják megemészteni a lisztkukacok vastag kitinpáncélját. A fehérjét lehet pótolni sajttal, amiből keveset szabad csak adni! Természetesen a lisztkukac sem "tiltott" eleség.
A fogamzásgátlást kb. 2 éven át lehet folyamatosan fenntartani. Utána elletni kell a cicát vagy szünetelteni kell a kezelést kb. 1 évre. Ezek a kezelések csak időlegesen függesztik fel az ivarzást, minden ezutáni bagzásnál elméletileg vemhesülhet.
Mind a két lehetőség előfordulhat és elő is szokott fordulni. Mindenképpen szükséges lenne egy ideig (kb. 2 hétig, minimum) külön tartani és megfigyelni őket és csak ezután - ha semmi tünet nem észlelhető - szabad összeengedni a madarakat. Ez természetesen minden új madár vagy állat vásárlása esetén betartandó és viszonylagos biztonságot ad különböző kórokozók behurcolása ellen.
Első alkalommal a kombinált oltást 1-2 hónap, a veszettség elleni oltást 6 hónap múlva kell ismételni, majd mindkettőt évente a macska élete végéig. Egy év után ugyanis csökken a védettség, körülbelül 2 év múlva meg is szűnhet.
A helyzeten csak úgy tud javítani, hogy elviszi állatorvoshoz, hiszen az említett tünetek (nem eszik, súlyos szemproblémák, sebek, kihullott szőr (természetesen a gyanta nem túl hihető!)) már messzemenőkig indokolják ezt. Ilyenkor már nem szabad otthon "próbálkozni" a kezeléssel!