6146. A veterán, oldtimer kocsik jó barátai: a motorolaj és a hajtóműolaj (x)
Ha régebbi járműve van, valószínűleg rendszeresen cseréli az olajat. De vajon a megfelelőt használja?
Ha régebbi járműve van, valószínűleg rendszeresen cseréli az olajat. De vajon a megfelelőt használja?
Ahogy közeledünk az év vége felé, egyre inkább eltölt minket a közelgő ünnep szelleme. A Mikulás érkezése és a karácsony az egyik legjelentősebb időszak évről évre az életünkben. Ekkor kicsit szünetel a mindennapi rutin, és igyekszünk egymásra koncentrálni.
Ugyan úgy, ahogy nekünk gazdiknak, kutyusainknak is szükségük van megfelelő vitaminokra és ásványi anyagokra ahhoz, hogy a téli hónapokban is ugyan olyan jó kedvű és egészséges maradjon, mint a melegebb időben.
Az autógumikat értékesítő cégek jellemzően három kategóriába szokták beosztani a náluk kapható téli gumikat és nyári abroncsokat. Az olcsó gumik márkanevét talán még nem is hallottad, ami nem meglepő, hiszen ezek a gyártók a legritkább esetben költenek őrült összegeket reklámokra.
Egy elektromos autó megvásárlása csak az első lépés a közös életetekben. Azonban nem mindegy, hogy honnan vásárolod meg, és az sem, hogy újonnan vagy épp használtan. Több lehetőséged is van, épp ezért érdemes tudni mindről, mert így könnyebb lesz meghozni a legjobb döntést.
Egy egészséges, fiatal kutyának ebben az életszakaszában a napi élelemszükségletét 2 részre elosztva érdemes megkapnia (a napközbeni jutalomfalatok és jutalomnak adott tápnak a mennyiségét le kell vonni a főétkezések mennyiségéből !) A két kutya jellemzően próbálgatja a helyét a közös ember/kutya falkarangsorban, ebből erednek azok a viselkedési tünetek amelyekről írt. A kezdeti dominancia és rangsorviszony legnyomatékosabb kifejezési lehetőségei az élelemhez jutás vagy a gazdi (falkavezés) közelségének kifejezése. A reggeli túl korán van, elegendő lenne, ha csak a reggeli mozgás után kapnák meg az első táplálék adagot. A vacsora pedig túl későn, - ideálisabb lenne a 17:00 - 19:00 óra közötti időszak. Két ilyen fajtájú és testméretű kutya, különösen ebben az életszakaszban, nagyon sok fizikai és szellemi, az ember által irányított, motivált foglalkozást igényel, - amelyet sem a kert, sem a fajtárs nem tud pótolni.
A leírtak alapján azt gondolom, itt lenne az ideje egy igen alapos és teljes kivizsgálásnak! Csináltassanak röntgent a mellkasáról, nézessék meg a szívét, mert hátha pangásos jelenségek állnak a háttérben. Ha a jelenlegi állatorvosuk nem jut semmire vele, akkor forduljanak másikhoz, hátha a más szemlélet, a más hozzáállás, a más tapasztalat segít előbbre vinni a bajok okának kiderítését.
Jól nézzük meg a hányadékot, mert 10 esetből 8-ban kiderül a hányás kiváltó oka. Megtalálhatjuk a hányadékban a szőrcsomót, a félig összerágott növényi levelet, vagy a hirtelen behabzsolt, rágatlan ételt. A hányás önmagában nem tekintendő vészhelyzetnek. Ha azonban nem múlik, komolyabb kivizsgálásra lehet szükség, mert kiszáradáshoz vezethet.
A tojót kellene megvizsgálni, nem szorult-e meg a tojás. Ennek tünete kloáka előreesés, tapintható duzzanat. Ha a duzzanat kemény, akkor a tojás eltávolítás történhet mechanikusan, paraffinolaj befecskendezéssel, ha nem segít, a tojás összetörésével, vagy oxitocin injekció segítségével. A puha héjú tojás is hasonló eljárásokkal távolítható el. Természetesen, ha fenn áll a gyanú, az állatorvosi vizsgálat pontosabb diagnózist és biztosabb kezelést nyújt. Nem kizárt, hogy csak hosszasabban deríti fel a tojó az odút, esetleg, ha túl agresszív a hím, előle menekül be.
Valószínűleg hüvelygyulladása van, úgyhogy feltétlen keressen fel egy állatorvos kollegát. Érdemes lenne ezenkívül egy hasi ultrahangos vizsgálatot is elvégezni...