7421. Fogzás és rágás kölyökkutyáknál — mit tehetünk gazdiként, hogy könnyebb legyen ez az időszak?
Épp most bújik ki a foga a kölyökkutyának, esetéeg most vált fogat? Ezt teheted gazdiként, hogy könnyebb legyen mindkettőtöknek!
Épp most bújik ki a foga a kölyökkutyának, esetéeg most vált fogat? Ezt teheted gazdiként, hogy könnyebb legyen mindkettőtöknek!
Ősszel a kutyák megszabadulnak a nyári bundájuktól és sűrűbb, ellenállóbb szőrzetet növesztenek. De honnan lehet tudni, hogy nem szezonális vedlésről van szó, hanem más okozza a szőrhullást?
Amikor megsimogatjuk a kutyánkat, egy kedves pillantásnál jóval többet kapunk: a stresszszintünk csökken, oxitocin termelődik, és még vérnyomásunk is javulhat.
Az okoseszközök és a digitalizáció korában már szinte fel sem tűnik, mennyi automatizált folyamat zajlik környezetünkben nap mint nap. Pedig ha jobban belegondolunk, az automata kapuk az automatizálás élharcosai közé tartoznak: évtizedek óta kényelmet, biztonságot, egyszerű beléptetési lehetőséget biztosítanak otthonainknak, vállalkozásainknak, közhasználatú parkolóinknak.
Kedves Gazdi, A degu inkább társra, mint játékra vágyik. A hörcsöglabda nem kifejezetten degunak való. A degu nagymértékben társaságkedvelő állat, ezért legalább kettőt tartsunk; ha nem akarunk szaporulatot, akkor egyneműeket. A magányosan tartott degu szenved és könnyen depressziós lesz, még akkor is, ha naponta több órát foglalkozunk vele, hiszen szinte állandó társaságot igényel. Ha már van egy degunk, amikor az új jövevény érkezik, semmi vész, könnyen összeszoktathatók. Osszuk a kalitkát két részre, így különítve el őket egy hétig, aztán összeereszthetjük őket. Ha eleinte harcolnak egymással, ne ijedjünk meg: meg kell állapítaniuk a rangsort. Ha hím- és nősténydegukat akarunk együtt tartani, soha ne legyen egynél több hím egy családban, mert a nőstényekért véres harcokat vívnak!
Hogy az állat műthető-e, ezt a műtét előtti alapos klinikai vizsgálattal, és vérvizsgálattal elég biztonsággal el lehet dönteni. Természetesen minden műtétnek van kockázata, amivel kalkulálni kell. (Ahogy szokták mondani: egy foghúzásba is bele lehet halni.) A lép eltávolítása manapság nem ördöngösség. Ráadásul a tumoros lép könnyen sérül, reped, ami komoly vérzést (akár belső elvérzést) okozhat. Tehát én a műtét mellett lennék hasonló esetben.
A kandúr macskák gyakorlatilag bármely életkorban ivartalaníthatóak. Ha túl későn kerül a műtétre sor, akkor maradandó rossz szokások alakulhatnak ki, ezért az ivarérés előtt, vagyis 6 hetes - 6 hónapos életkorban javasoljuk a műtétet elvégeztetni. Nagyon széles körben elterjedt, de ennek ellenére bizonyítottan teljesen alaptalan tévhit az, hogy a bármely életkorban ivartalanított kandúrok körében gyakrabban fordul elő az alsó húgyúti betegség. Mivel még hűvös van, a műtét után érdemes melegebb helyen (akár a lakjásba vinni), gyorsan regelenerálódnak.
Mindenekelőtt tudni kéne, hogy mi a baja az állatnak. Hogy ez kiderüljön, körültekintő, alapos állatorvosi vizsgálatra lenne szükség, kiegészítve vérvizsgálattal, és (ajánlott!) ultrahang vizsgálattal is. Mindazonáltal egy jó étvágyú (a soványságon kívül betegnek nem látszó) állat esetében a lesoványodást a takarmány adag növelésével is meg lehet próbálni orvosolni... Bizonyos körülmények (pl. vemhesség, hideg környezet, stb.) fokozott energia felhasználással járnak, amit a takarmány adag növelésével lehet kompenzálni. A legjobb, amit tehetnek, hogy felkeresik az állatorvosukat, és az ő segítségével próbálják megoldani a problémát.
Ezek tipikus betegségre utaló jelek. Ha a másik állata rendben van és a körülményeik azonosak akkor valószínűleg nem tartási probléma. Ilyenkor a legjobb tanács hogy lássa állatorvos.