846. Botsáska: szeret bújócskázni
Egzotikus állatra vágysz? Tarts botsáskát! Kezdőknek sem okoz nehézséget tartása, és igen szép látványt nyújt - már ha megtaláljuk - a terráriumban ugyanis igen jól tud rejtőzködni.
Egzotikus állatra vágysz? Tarts botsáskát! Kezdőknek sem okoz nehézséget tartása, és igen szép látványt nyújt - már ha megtaláljuk - a terráriumban ugyanis igen jól tud rejtőzködni.
Ha díszmadár lakik velünk, a természet varázslatos világának egy darabkáját tudhatjuk a közvetlen közelünkben. Jellemzően megnövekszik az érdeklődés egy-egy faj iránt, ha valamely sugárzott médiában róla szóló természet-, vagy éppen gyermekfilmet játszanak. Ezek a tájékoztatások azonban sokszor megtévesztőek.
A színes törpesügér igénytelen, békés fajta, küllemre pedig igen tetszetős. Békés természetének köszönhetően minden akváriumi hallal tarthatjuk közös medencében.
A mindenki által rettegett kór, a daganatos megbetegedés sajnos ugyanúgy sújtja állatainkat, ahogy minket, embereket is. A kutyák és a macskák esetében a daganatos elváltozások általában 7-8 éves kortól jelentkeznek, megjelenésük az életkor előrehaladtával egyre gyakoribbá válik.
A nóniusz mezőhegyesi fajta. Angol félvér fajta, a fajtán belüli szelekció során a nehezebb, hámos típusú egyedeket helyezték előtérbe.
Ennek a fajtának a szőrzete rendszeres fésülést igényel, sajnos előfordul, hogy a legnagyobb igyekezet ellenére sem dobja le a téli bundáját. Néhány kutya például előszeretettel vedlik télen. Ha már a fürdés sem segít, van egy bizonyos VMP tabletta ami hatékonyan befolyásolja a szőrváltást. Sok tenyésztő is alkalmazza, hogy a kiállítára a kutya a megfelelő szőrben legyen. Állatpatikában, állatorvosnál érdemes érdeklődni a tabletta iránt.
A kép alapján azonos neműnek tűnnek, de teljes biztonsággal csak személyesen lehetne megállapítani. A hörcsögöknél ez a fajta agresszív viselkedés azonos neműek között jön létre, és ez nem csak játék, hanem igazi rivalizálás. Komoly sérüléseket is szerezhetnek, ezért javasolnám a külön tartásukat.
Az orrnyílás körüli vér utalhat traumás eredetre (beütötte, megkarcolta), esetleg idegen anyag került az orrába (pl. forgácsdarab), de lehet gyulladásos eredetű, vagy daganat. Minden esetben érdemes megmutatni állatorvosnak, hogy időben tudjon neki segíteni.
A tüsszögést kiválthatja irritativ szag vagy por, de könnyen elképzelhető, hogy felső légúti problémája van a kis állatnak. Az allergia oka lehet az alom anyaga vagy bármilyen kiegészítő eszköz a ketrecben, ami poros vagy porzik. Érdemes először ezeket lecserélni, és ha a tüsszögés továbbra is fennmarad, akkor orvoshoz kell vinni az állatot.
Az elváltozás oka lehet egy növekvő fogtályog, amit ha lekezel az állatorvos, meg is szünteti a szem problémáját. Kérdéses természetesen, milyen állapotban van a szem, tud-e még működni, ennek vizsgálata is az állatorvos feladata. Lehet a probléma oka belső gyulladás, amelyet szintén érdemes kiderítetni. Javasolnám, minél hamarabb keressenek fel egy orvost, hátha még megmenthető a nyuszi szeme!