846. Botsáska: szeret bújócskázni
Egzotikus állatra vágysz? Tarts botsáskát! Kezdőknek sem okoz nehézséget tartása, és igen szép látványt nyújt - már ha megtaláljuk - a terráriumban ugyanis igen jól tud rejtőzködni.
Egzotikus állatra vágysz? Tarts botsáskát! Kezdőknek sem okoz nehézséget tartása, és igen szép látványt nyújt - már ha megtaláljuk - a terráriumban ugyanis igen jól tud rejtőzködni.
Ha díszmadár lakik velünk, a természet varázslatos világának egy darabkáját tudhatjuk a közvetlen közelünkben. Jellemzően megnövekszik az érdeklődés egy-egy faj iránt, ha valamely sugárzott médiában róla szóló természet-, vagy éppen gyermekfilmet játszanak. Ezek a tájékoztatások azonban sokszor megtévesztőek.
A színes törpesügér igénytelen, békés fajta, küllemre pedig igen tetszetős. Békés természetének köszönhetően minden akváriumi hallal tarthatjuk közös medencében.
A mindenki által rettegett kór, a daganatos megbetegedés sajnos ugyanúgy sújtja állatainkat, ahogy minket, embereket is. A kutyák és a macskák esetében a daganatos elváltozások általában 7-8 éves kortól jelentkeznek, megjelenésük az életkor előrehaladtával egyre gyakoribbá válik.
A nóniusz mezőhegyesi fajta. Angol félvér fajta, a fajtán belüli szelekció során a nehezebb, hámos típusú egyedeket helyezték előtérbe.
Szabadban semmiképp nem tartanám, mert már négy éves és nincs hozzászokva a nagy hidegekhez, akár meg is fázhat, megbetegedhet. Ha mindenképp kint kell tartani, akkor is széltől, esőtől és fagytól védett kuckót kell neki csinálni! Ha megy a hasa, az komoly gond is lehet (bélgyulladás!), ezért mindenképpen állatorvoshoz kell vinni!
A rákok köztudottan ragadozó állatok, ezért így állítsuk be étrendjét is: a tubifex, illetve a vörösszúnyoglárva tökéletesen megfelel az állatok etetésére.
Én mindig a békés együttélés híve vagyok! Ha a szomszédomban ugatna egy kutya, soha nem kezdeném el azzal fenyegetni, hogy elaltattatom, stb. Ahol az emberek a természet közelében szeretnének élni, ott tudniuk kell elviselni is a természet (benne állatok (kutyák-macskák), növények) közelségét! Az elektromos nyakörv és a műtét pedig nem kulturált megoldás a problémára és könnyen kimeríti az állatkínzás fogalmát annak minden következményével! Főleg gyermekek közelségében tartóztatnám magam az ilyen gondolatoktól, hisz ők tőlünk tanulnak állat- és emberszeretetet!
A tünetek leírása nem elég precíz, így két alternatívát próbálok felállítani és megválaszolni a kérdését. A szemtünetek biztos, hogy általános betegség tünetei, ha a pupilla nem egyforma tág akkor központ idegrendszeri folyamatról van szó és ez általában súlyos, végzetes macskánál, ha csak a szemhéjakat az egyik szemén jobban összezárja az kötőhártya-gyulladásnak a jele, és ez macskánál általában a Clamydiosis tünete. Forduljon orvoshoz. Az állandó hasmenés is vírusfertőzésnek, vagy parazitózisnak és/vagy Canpylobacteriosisnak, Salmonellosisnak lehet a tünete. Igaz, hogy ez utóbbiak esetében inkább a vissza-visszatérő hasmenés a gyakori. Ha mindezt kizárták, még ott van a takarmány intolerancia jelensége, amit diétás tápokkal lehet kezelni. Szóval ezért szép ez a szakma. Csak ennyi betegségből legalább választhatunk. Röviden: SÜRGŐSEN VIGYE ÁLLATORVOSHOZ!!!
A myxomatosis vírus okozta betegség. A vírust különféle ízeltlábúak, főként szúnyogfélék terjesztik. A fertőzött ízeltlábúak zöldtakarmánnyal is bekerülhetnek a szúnyoghálóval védett ólakba. Az egyes állományokon belül bolhák és szúrólegyek is terjeszthetik, ezért a betegség télen is előfordulhat. (A bolhák legalább 3 hónapig vírushordozók lehetnek.) A betegség lappangási ideje 7-10 nap. A fogékony nyulakban többnyire megduzzadnak a fülek, a szemhéjak és az orr bőre, nyálkás-gennyes kötőhártyagyulladás és orrhurut alakul ki. Később az egész fejet ödémás duzzanatok burkolják, ún. "oroszlánfej" mutatkozik, a füleket a hatalmas kocsonyás duzzanatok lehúzzák. A végbélnyílás, a nemi szervek nyílásai környékén, esetleg a test egyéb területein is hasonló, kocsonyás duzzanatok jelenhetnek meg. Előfordulhat az ún. noduláris/csomós alak is, amikor az előbb felsorolt helyeken csak kisebb, tömöttebb duzzanatok figyelhetők meg. Néha a megbetegedett nyulaknál csupán kötőhártyagyulladást, orrfolyást és tüsszögést figyelhetünk meg. A Magyarországon használt vakcina 3 hónapnál idősebb nyulakban legalább 1 évig tartó védettséget ad. A vakcinát csak állatorvos adhatja be.