961. Bűzmirigy: miért gyullad be, hogyan lehet kezelni?
Szánkázik a kutya vagy a macska, fenekét a földön húzva? Rettenetes szagot áraszt? Gyanús, hogy bűzmirigyei okoznak gondot. Összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat.
Szánkázik a kutya vagy a macska, fenekét a földön húzva? Rettenetes szagot áraszt? Gyanús, hogy bűzmirigyei okoznak gondot. Összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat.
Az andalúz egyike a nagyszerű ősi lovaknak, már a több mint 20 000 évvel ezelőtti festmények is ábrázolják. A görögök és rómaiak is ismerték és elismerték ezt a fajtát, mely nagyban hozzájárult harci sikereikhez. Őshazája az Ibériai-félsziget, Andalúzia tartomány.
Nyomott, rövid orrú kutyáknál gyakori veleszületett rendellenesség, hogy az orrcimpájuk túl hosszú és belégzéskor lezárja a levegő útját.
A legtöbb állat személyes sértésnek veszi, ha kilakoltatjuk, bedobozoljuk, és többórás utazásnak tesszük ki. És bosszúból jól megbetegszik.
Sajnos szinte egész évben olvashatjuk elkeseredett gazdik kéréseit, üzeneteit, hogy segítsenek megkeresni az elveszett görényüket. Mit lehet tenni? Mire kell odafigyelnünk, ha vadászgörény lakik velünk együtt?
Kedves Aggódó Kisgazdi! Mindenképpen érdemes lenne kideríteni, hogy mi áll kedvence panaszainak hátterében, pláne, hogy a kutyus még "élénk, szeretne játszani",- ahogy Ön írja. Egyetértek a kollégával abban, hogy németjuhászoknál, különösen idősebb korban, gyakori az ilyen és ehhez hasonló tünet, de azt a véleményét, hogy ez lenne a vég, nem osztom! Legvalószínűbb, hogy a gerinc mentén húzódó területek meszesedéséről, és/vagy kopásáról lehet szó, ami nyomja a hátulsó végtag idegeit, és ez okozhatja a panaszokat. Az eredményes kezeléshez fontos lenne tudni, hogy hol van és milyen jellegű az elváltozás, ezért egy röntgen-vizsgálatot mindenképpen javaslok. Utána pedig homeopátiával és egyéb szelíd gyógymódokkal érdemes lenne megpróbálkozni. Ha szeretné szívesen segítek: 06 (20) 928-4425. Üdvözlettel: Dr. Kopócsi Andrea
Elméletileg jó lenne, ha ugyanattól a gyártótól származó vakcinával végeznék a kölyökkori alapimmunizálást, de tapasztalatom szerint a gyakorlatban ez csak ritkán megoldható. Problémát ez természetesen nem okoz, teljes lesz a védettsége. Én még javasolnék egy kombinált oltást (DHPL, DHPPiL komponensűt), illetve ha már 3 hónapos (ahogy ezt Ön is írta) hamarosan jön a kötelező veszettség. Ha várhatóan kullancsos helyre járnak majd, jó lenne még a Lyme-kór elleni védőoltást is beadatni (Merilyme, Biocan-B stb.)...
Ha valami környezeti változás éri a nyuszit akkor elvesztheti a szobatisztaságot- mivel már régen ivarérett ezért ez nem a jelölés. A nyuszit könnyű megtanítani a szobatisztaságra, mert alapvetően szobatiszta állat. Ha nagy nyúltelepen tartjuk, akkor is egy helyre ürít. Így, ha először kiengedjük a nyuszit, várjuk meg, és figyeljük meg, hogy hova pisil. Akkor a kis tócsáját törölgessük fel, és oda, ahová rakta, oda tegyük az almos ládikáját. Tegyünk bele almot, (széna, forgács stb.) és tegyük bele a papír zsebkendőt, amivel feltakarítottuk a pisijét. Érezni fogja ott a saját szagát, és oda fog menni, pisilni. Persze lesznek balesetek. Ilyenkor résen kell lenni, ha a nyuszi pisilni készül, általában farolni kezd, és ha a fenekével egy biztos pontot ér, (például falat) akkor pisil. Ha ezt látjuk, tegyük bele az almos tálcájába őkelmét, és persze ha belepisil, dicsérjük meg nagyon. Olyan ez, mint a cicáknál, kutyáknál. Persze időbe telik, de 1-2 héten belül megtanítható erre. A bogyókat is oda fogja koncentrálni. Nyilván lesz olyan bogyó, amit elhagy, hiszen ez sajnos a nyuszi szokása, mert az anyák így jelölik a territóriumukat. Vagyis körbebogyózzák. Viszont erről is le lehet szoktatni, csak figyelni kell a nyuszira, és persze dicsérni nagyon sokat. :-)
A beteg állat az esetek nagy többségében bágyadt, nem szívesen mozog. A bágyadt, apatikus állapothoz gyakran társul étvágytalanság, esetleg inni sem hajlandó az állat. Kölyökkutyánál mindenképpen ajánlott az állatorvos mihamarabbi felkeresése, mertők ilyenkor különösen veszélyeztett helyzetben vannak: nem tudjuk, milyen nemű, kapott-e oltást, bolhátlanítva volt-e, féreghajtva volt-e stb Tehát irány az állatorvos! Olvass tovább! Milyen nevet adjunk a rottweilernek?
Az epilepsziás rohamoknak igen sokféle típusuk van. Elofordul, hogy csak egyetlen izomcsoport, vagy egy testfél görcse jelentkezik. Konzultáljanak kezeloorvosukkal, illetve a rohamokról vezessenek naplót: mikor jelentkeztek (dátum, napszak), meddig tartottak, milyen jelleguek voltak, volt-e valamilyen elozményük, ismert-e valamilyen kiváltó tünet, stb. Gyakori rohamoknál már szükség van tabletta állandó szedésére, amelyet állatorvosuk írhat fel, vizsgálat után. Ezen kívül javasolt vérvizsgálatot is végeztetni, annak megállapítására, nincs-e valamilyen szervi probléma a görcsök hátterében. Őket ajánljuk:Epilepsziás Kutyákért Alapítványhttp://www.haziallat.hu/szaknevsor/allatorvosok/epika/254/