1016. Puli, a magyar pásztorkutya
A puli az egyik legnépszerűbb magyar kutyafajta. Különleges megjelenése és legendás természete a külföldi kutyások számára is vonzóvá teszi. Mi magyarok pedig mint nemzeti büszkeségünkre tekintünk e fajtára.
A puli az egyik legnépszerűbb magyar kutyafajta. Különleges megjelenése és legendás természete a külföldi kutyások számára is vonzóvá teszi. Mi magyarok pedig mint nemzeti büszkeségünkre tekintünk e fajtára.
A friss állatgazdik (a tulajdonos szó olyan erős hierarchiát sugall ebben az esetben) jó, ha még időben megtanulják, hogy a házirend mindkét félre vonatkozik. Mert hacsak nem plüssállatról beszélünk, napi ritmusunk nem csak nekünk van. Vagy ha csak a sajátunkkal foglalkozunk, hát könnyen megjárhatjuk...
Míg alszol, a macskád körülötted legyeskedik. Dagaszt, vadászik, s közben pár helyen otthagyja a mancsa nyomát. És amikor felébredsz, zümmögést hallasz a hasadban...
A hannoveri vérebet a hajdani "Laitihuntból" (Leithund) - vezető-kutyából - tenyésztették ki a hannoveri hercegi udvarban a XIX. század első harmadában. Nehézkes, erős csontú kutya.
Kedvencünk - legyen az kutya, macska, degu, papagáj vagy bármi egyéb háziállat - hamar belopja magukat a szívünkbe, és fel sem tűnik, hogy már több száz fotót készítettünk róla. De vajon hogyan készíthetünk tökéletes képeket? Olvasd el és alkalmazd tippjeinket, és neked is szuper fotóid lesznek háziállatodról!
A legcélravezetőbb megoldásként az ivartalanítást ajánlom, amely már az első ivarzás előtt is lehetséges, 5-6 hónapos kortól.Állatorvosa további segítséggel lehet a cica korára vonatkozóan.
A törvény csak a kutyák veszettség elleni oltását írja elő, tehát e szerint egy macskának sem "kell"oltás. Kijáró macskák gazdájának nyomatékosan szoktuk ajánlani több betegség elleni védőoltás beadását. Ha egy macska csak és kizárólag a lakásban él, akkor sokkal kisebb az esélye annak, hogy megfertőződik, de nem kizárt. Balszerencsés esetben egyes fertőzéseket akár cipőtalpon is hazavihetünk. Előfordulhat továbbá, hgy macskánk mégiscsak kijut a lakásból ( nyaralás, állatorvosi vizit, megszökés) és ilyenkor is jobb ha védelmet élvez egyes betegségek ellen. A dohányfüst beszívása által ugyanúgy passzív dohányos a macska is, mint az ember, tehát igen, káros.
Etetés: ha mindig kint van a kutya, és nem látja, hogy ti mikor esztek, akkor természetesen nem él az "előbb a gazdi eszik" szabály. Örömmel olvassuk, hogy szoktad sétáltatni a kutyádat, annak ellenére, hogy kinti kutya. Sok gazdi példát vehetne rólad! Sétánál így tudod leszoktatni a húzásról: abban a pillanatban, amikor érzed, hogy megfeszül a póráz, állj meg. Így jelzed számára, hogy amíg húz, addig nincs séta. Nagyon fontos, hogy következetes legyél: minden egyes húzásnál így kell eljárnod, egyszer sem szabad engedményt tenni. Persze, amíg megtanulja, addig egy-egy séta alkalmával fél óra alatt 50 m-t fogotk haladni, ami elkeserítő, ezért nagy nagy türelem kell ehhez. De előbb-utóbb megtanulják! A megállás módszere helyett lehet használni a hirtelen irányváltást is. Tehát: Amikor megfeszül a póráz, azonnal megfordulsz és elindulsz vele a másik irányba. Ezzel is azt jelzed, hogy nem ő dönti el, merre "húzzon", a séta tempóját és irányát te határozod meg. Fontos: amikor megállsz/irányt váltasz, a kutya valószínűleg pár pillanat alatt rájön, hogy nem érdemes feszítenie a pórázt, és hátranéz, rád néz, mintha kérdezné, hogy " na most mi van?", esetleg oda is jön hozzád. Amint meglazul a póráz, azonnal indulj vele tovább sétálni. Ezzel azt jelzed, számára, hogy a póráz meglazítása a helyes viselkedés, és ezt a séta folytatásával jutalmazod. Kitartást és sok türelmet kívánunk a tanításhoz.
Boxer keveréknek tippeljük!
Ha mindkét kutyánál hasonló tüneteket tapasztal, valószínűleg fertőző háttere lehet a problémának. A pontos ok kiderítésére kiegészítő laborvizsgálatot kellene elvégeztetni (bőrkaparék, esetleg mikrobiológiai vizsgálat). A célzott kezelést ennek ismeretében lehet meghatározni. Zsömböly Miklós