1026. Hogyan gyógyítsuk a vesebeteg macskát?
Betti, a beteg cica, fejét oldalra tartva, szomorúan fekszik az orvosi rendelőben. Sajnos veseelégelenségben szenved. Szorítsunk neki, hogy felgyógyuljon!
Betti, a beteg cica, fejét oldalra tartva, szomorúan fekszik az orvosi rendelőben. Sajnos veseelégelenségben szenved. Szorítsunk neki, hogy felgyógyuljon!
A kutyaoviba járó Tysonnak - aki nem mellesleg francia bulldog - nagyon viszketett a füle és a bőrét is sebesre vakarta. Valószínűleg fülatka a bűnös.
A shar pei egy ősrégi kutyafajta. Nagyon-nagyon gazdi-függő - tehát egy ragaszkodó kutyáról van szó. Főminőségben is kedvezően lehet lakásban tartani, mert nem jellemző rájuk, hogy hullana a szőrük.
A bulldog szemhéja (harmadik szemhéjmirigye) gyakran orvosi korrekcióra szorul. Egy ilyen beavatkozást követhetünk végig a következő videón!
Gyermekkorunk játéka, a toklász a kutyák bőre alá kerülve súlyos gondokat okozhat. Irtsuk ki az udvarban. Ha pedig találunk az állatban, vigyük orvoshoz.
A leírásból nem derül ki, hogy köldök- vagy lágyéksérvről van-e szó. Valószínűleg köldöksérv lesz, ez sokkal gyakoribb, és igazán gondot nem okoz, csak ha kizáródik a tartalom és fájdalmas lesz. Magától sohasem fog elmúlni, legfeljebb bezáródik a sérvkapu és kívül reked a tartalom. Abban az esetben, ha csak zsír (cseplesz) marad benne, nem okoz sem fájdalmat, sem gondot többé. Ezek a műtétek inkább kozmetikai indíttatásúak szoktak lenni.
A leírásból gyanítható, hogy a kutyusnak parvóvírusos bélgyulladása van, amely ilyen korban 90%-ban halálos. Nem lehet mást tenni, amit a kolléga is csinált, csak várni és kezelni, infúziókkal megelőzni a kiszáradását. 7-10 nap alatt eldől a kutya sorsa. Szorítunk neki!
Olyan macskaalmot szabad csak alátenni, ami "natúr", tehát nincs különböző vegyi anyagokkal (szagtalanító, fertőtlenítő, fehérítő) impregnálva, mert ez okozhat mérgezést. Mindenképpen célszerű sűríteni az alapos takarítást, ha problémát okoz a szag. Attól tartok azonban, hogy egy "bizonyos" állatszag így is érezhető lesz majd, de ez elkerülhetetlen ott, ahol állatokat tartanak. (Külföldön már kapható olyan gyapotalapú hörcsögalom, ami hosszú idő elteltével is szagtalan marad.)
Mivel a kutyust nem láttam, így állást foglalni nem tudok abban a kérdésben, hogy mi is lehet pontosan a probléma. Az altatással kapcsolatban: minden altatással járó beavatkozásnak van egy bizonyos kockázata, ami fokozódik, ha idős vagy beteg egy állat. Ez azonban nem azt jelenti, hogy ha szükséges, alapos vizsgálat után, megfelelő altatószerekkel és altatási módokkal ne lehetne elvégezni egy műtétet.
Etetésre kutyatápokat javasolok, egyelőre 3-4 naponta. Az oltásokat 2 hónapos korban kell kezdeni! A további részletektől most eltekintenék, ajánlom bármiféle kutyanevelésről szóló szakkönyv megvásárlását minél hamarabb, illetve látogatást egy állatorvosi rendelőben!