1126. Késhal: kishal közelébe nem való
A késhal lapos, elkeskenyedő alakjáról kapta nevét, ugyanis kísértetiesen emlékeztet egy késre: farka a kés nyelének, teste pedig a pengének felel meg.
A késhal lapos, elkeskenyedő alakjáról kapta nevét, ugyanis kísértetiesen emlékeztet egy késre: farka a kés nyelének, teste pedig a pengének felel meg.
Bizarr, de hasznos halat ajánlunk ezúttal: különösen az álmatlanságban szenvedő akvaristák fognak gyönyörködni benne, ugyanis éjszaka virgonckodik.
Neve érdekes asszociációkat kelthet: mitől mókushal a mókushal (Myripristis murdjan)? Esetleg lompos a farka? Vagy mogyorót eszik?
A gömbhal, japánul fugu, az ázsiai országokban méregdrága ínyencfalatnak számít, bátorságát és elszántságát bizonyítja annak, aki el meri fogyasztani. Sokkal izgalmasabb, mint az orosz rulett.
Az emlősök és bizonyos erszényesek is álmodnak, mert náluk is megfigyelhető a REM-fázis (gyors szemmozgással járó alvásszint, ekkor álmodunk). A kutatók megállapították, hogy míg az állatok leginkább napi tevékenységükről, apró eseményekről álmodnak, addig mi emberek álomba szőjük minden lelki folyamatunkat is.
A Cushing kór egy nagyon bonyolult betegség, aminek a kezelése minden esetben rendkívül problémás. Igazából jó módszer, abszolút biztos eljárás nincsen. Sok függ attól is, hogy mi és mennyire ment már tönkre a kutya belső szerveiben, mert ettől nagyon sok mindent befolyásol a jövőt illetően. A Vetoryl sem csodaszer, ez is csak segít valamennyit, de nem kell (és nem is szabad) tőle csodákat várni. Az sem mindegy, hogy mitől lett Cushing kóros? Magától alakult ki a betegség, vagy korábbi gyógyszeres kezelés (szteroidok tartós adása) miatt lett ilyen? Ezeket megfelelően tisztázni kell, mert ez is befolyásolja, hogy mit lehet tenni, és mit lehet egyáltalán remélni. Mindezeket pedig a kezelőorvossal kell nagyon alaposan átbeszélniük!
A le nem szállt here bárhol lehet (még a hasüregben, vagy félúton valahol a lágyékcsatornában), és legelőször is azt kellene tudni, hol van, hol kell keresni. Ezért nem kedvelt műtét ez, mert ha nem lehet megállapítani, a fél hasüreget át kell kutatni utána. De nem is biztos, hogy szükség van a műtétre. Ha mégis, akkor azt majd akkor is lehet műtéttel orvosolni, amikor esetleg problémát okoz. Nem kell tehát kapkodni! Nagy esély van arra, hogy ebből a helyzetből soha semmi hátránya nem származik majd a kutyájuknak. Egy dolog van csak, ami nem ajánlott, ez pedig a fedezése (pároztatása), mert ezt a hibás tulajdonságot örökíteni fogja az utódaira, amit nem feltétlenül kellene "elkövetni"
Kedves Gazdi, erről a témáról született már cikkünk, minden segítséget megtalál benne: http://www.haziallat.hu/macska/gondozas/macska-valogatos-137/1423/
Kedves Kérdezô! Szemészeti vizsgálat szükséges. Dr.Puskás Gábor
A leírás alapján biztos, hogy valamilyen típusú szívelégtelensége van a kiskutyának. A szív ultrahangos vizsgálata, és rendszeres ellenőrzése indokolt, hogy követni tudják a kutya kardiológiai állapotát. Nem a Fortekor miatt, hanem esetleg egyéb kiegészítő gyógyszeres kezelés is szükségessé válhat, ha a szív állapota romlik. A laborvizsgálat azért javasolt, mert szinte minden gyógyszernek lehet más szervet károsító mellékhatása, ezért elsősorban a máj és vese állapotát illetve a vérképet rendszeresen ellenőrizni kell. Ha a kiskutya állapota ilyen szerencsésen stabil, én nem változtatnék a gyógyszer típusán és adagolásán sem, kivéve,ha a laborvizsgálat indokolja. A tabletta darabolható, de ajánlom, hogy az 5 mg-os változatot vásárolják abból napi 1/2 tbl. az adagja.Biztosabban adagolható így a hatóanyag, mint egy tabletta 8 felé darabolásával.