1266. Az ormányos medve (Nasua nasua)
Az ormányos medve nem szereti a ketrecet, általában pórázon tartják, mint a kutyákat. Igénytelen, mindenevő, egyedül a hálóhelyére kényes. Alapvetően nyugis állat, a baromfiudvart sem kell tőle félteni.
Az ormányos medve nem szereti a ketrecet, általában pórázon tartják, mint a kutyákat. Igénytelen, mindenevő, egyedül a hálóhelyére kényes. Alapvetően nyugis állat, a baromfiudvart sem kell tőle félteni.
Ha valaki akár fényképen, akár az életben egyszer meglátja ezt a fekete, hatalmas sörényű, dús bokaszőrű, élő "fodrászremeket", nem tud egyhamar szabadulni a látottak hatásától. A fríz ló oly mértékben különbözik a hétköznapok során megszokott félvér típusú lovaktól, hogy egyszeri látásra a fajta egyedei bármi mástól megkülönböztethetők.
Kincsem bárkivel is állt ki, mindig győzött. Aki alábecsülte és nem rá fogadott, az bizony rossz lóra tett...
A német juhászkutyán nem fog az idő: divatkutyák jönnek és mennek, de a jó öreg német juhász örök barát!
Hollywood-i sztár, mert színe és mintázata miatt nagyon mutatós a kaland - és horror filmekben. Igaz ugyan, hogy szelíd fajnak tartják, de nem árt tudni, hogy ennél a fajnál regisztrálták a legtöbb marást is. Veszélyes szépség és nem háziállat, ezért csak kellő elkötelezettséggel és a gondozási szabályok pontos ismeretével érdemes tartani. De úgy nagyon...
Kedves Gazdi! Valószínűleg nem kálium, hanem K-vitamin, amit kap a kutyus. A patkányméreg véralvadásgátló hatású. 1-2 napon belül érdemes ellenőrizni a véralvadási laborparamétereket. Ehez viszont rendelőbe kell vinni a kutyust. Hánytatni csak korai stádiumban érdemes. Üdvözlettel Dr. Szaniszló Ferenc
Kedves Renáta! A bőrgyulladások diagnosztikája laborvizsgálatot igényel. Bőrkaparék mikroszkópos és gombatenyésztési vizsgálat szükségeltetik, majd ennek mgfelelő gyógyszeres kezelés válik szükségessé. Úgy hogy el kellene vinni az állatorvosához a cicát, mert ha gomba, akkor egyes speciális fajok emberre is átterjedhetnek. Üdvözlettel Dr. Szaniszló Ferenc
Az Ivermectin spot on változatát 0,5ttkg-ra javasolják, egy csepp ennek az ötszöröse, 4-5 csepp a 20-25-szöröse ha a nimfák átlagos 10dkg körüli testsúlyát vesszük figyelembe. A tényszerűség kedvéért hozzá kell tenni, hogy tudomásom szerint még a gyártó sem rendelkezik elég referenciával a hatékonysághoz, vagy a szükséges minimális-maximális dózis, vagy éppen a kezelendő állatfajok egyedeire fajcsoportonként alkalmazható hatástanulmánnyal, Több madártartó is dicsekszik azzal, hogy "brutális" mértékben, vagyis a javasolt adagolássokszorosának megfelelő mennyiségben használja a spot on készítményeket. Véleményem szerint ez felelőtlenség. A túldozírozott készítmények elsősorban a májat károsítják, de ezen kívül még sok kedvezőtlen mellékhatásuk is lehet. Májregenerálásra mindenképp javasolnék máriatövismagot, vagy ebből készül gyógyhatású kivonatot. A 10mg-os Ivermectin spot on (vagyis nem spot on light) eredeti adagolás szerint 150kg élősúlyra elegendő, úgyhogy semmiképp ne folytassa tovább a madár "kezelését". Egy nimfapapagájt egy csepp Ivermectinnel kellett volna kezelni, majd ezt 2-3 hetenként megismételni 2-3 alkalommal. Sebkezelésre fertőtlenítésre legtöbbször Betadint szoktunk használni, esetleg nagyobb sérüléshez, nehezen elálló vérzés csillapítását követően un. Mikulicz, vagy más néven patakenőcsöt, ami kiváló fertőtlenítő, vérzéscsillapító, hámosító hatású. Feltételezem, hogy a "kék Lukács" kenőcs hatóanyaga is ezüst származék lehet. Az említett "fátyol", az a pislogóhártya, amivel a madarak a szemüket nedvesítik. Beteg madárnál a pislogás sűrűbben ismétlődik. Csak utólagos információként - a tolltetvek, atkák, a kalit közvetlen közelében maradnak, nem hagyják el a gazdaállatot, erős fertőzöttség esetén, ha mégis az ember kezére kerülnek, rövidesen elpusztulnak. Nagyobb állományoknál kártételük jelentős lehet, de 1-2 madaras hobbitartóknál gyorsan kiírthatók. A madáron történő kezelés mellett a kalit közvetlen környékét érdemes ilyenkor befújni, például piretrin hatóanyagú sprayvel.
Pontos diagnózist bélsárvizsgálat adhat. Enélkül állatorvos által javasolt szélesspektrumú antibiotikummal lehet kísérletezni, ami enrofloxacin,vagy tetran hatóanyagú. Vagyis mindenképp érdemes állatorvoshoz fordulni, méghozzá a 3 hete meglévő tünetek alapján, minél gyorsabban.
Kedves Kérdező! A hányadék vizsgálatára szükség van. Dr. Puskás Gábor