1301. Kik azok a Dinoszauruszok?
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A nagyjából autóbusz méretű Stegosaurus (4,5tonna felett volt) agyának tömege a 80 grammot sem haladta meg, ami - semmi kétség - azt jelenti, hogy nem az eszéről volt híres a dínótársai körében. Körübelül 150 millió évvel ezelőtt élt, és az őslénykutatók úgy vélik, hogy mohákat, páfrányokat, zsurlókat, cikászokat, tűlevelűeket és gyümölcsöket fogyasztott, de rágóképessége nem lévén zúzóköveket is nyelt hozzá az emésztése megkönnyítésére.
A dinoszauruszok igazi "kozmopoliták". A Pangea minden részébe eljutottak. Húsz családjuk majdnem minden kontinensről előkerült. A dinoszauruszoknak, a repülő hüllőknek és a krokodiloknak közös őse volt. Nézzük a legzsarnokabb gyíkot, a Tyranoszauruszt!
Már a nevének jelentése is sokatmondó: Triceratops - ´három szarv arc´. Körülbelül 68–65 millió évvel ezelőtt élt Észak-Amerika területén. A nagy nyakfodorral és szarvakkal rendelkező, négy lábon mozgó, a modern orrszarvúéhoz hasonló testű Triceratops az egyik legkönnyebben felismerhető dinoszaurusz. Sok elképzelés született a Triceratops fejdíszeinek céljait illetően és jelenleg az udvarlás tűnik legvalószínűbbnek. Gondoljunk csak a XVI-XVII. század nyakfodort viselő hős szerelmeseire! Lássuk, mit tudunk még róla!
Az őshüllő olyan, többféle kategóriába tartozó állatok csoportját jelenti, amely segít a dinoszauruszok más korai hüllőktől való megkülönböztetésében. A levegőt meghódító első szárnyas lények a dinoszauruszokkal csak távoli rokonságban álltak. A magasból csaptak le zsákmányukra, de a negyedik ujjuk végétől a hátsó láb tövéig feszülő repülőhártyájukkal kilométereket tudtak siklani is...
A baj oka nagyon egyszerű: az akvárium vize túlságosan meleg, tehát a hőfokot csökkenteni kell legalább 24°C-ra! Az aranyhalak hidevízű fajok, nem bírják tartós ideig a meleg vizet! A neonhalakkal ugyanez a helyzet, nincsenek hozzászokva ehhez a nagyon meleg vízhez, tehát a hőmérsékletet csökkenteni kell és porlasztani kell az akvárium vizét (levegőztető)!
Az a véleményem, hogy a kicsi félelmében és magányában csipog folyamatosan. Szerintem egy ideig egymás mellett lévő külön ketrecbe kellene őket rakni, hogy lássák, hallják egymást és így megszokják egymás jelenlétét. Egy idő után rövidebb (majd egyre hosszabb) időre össze is lehetne engedni őket.
A betegség hátterében hólyaggyulladás, húgykövesség vagy prosztatagyulladás állhat. Sürgősen forduljon orvoshoz!
A sziámi harcoshalat átmenetileg (max. 4-5 hónapon keresztül) lehet tartani kisebb, akár 1 dl-es pohárban, ugyanis labirintkopoltyús hal! A gömbakvárium nagyobb kínzás egy halnak, ugyanis a torzítása miatt előfordulhat, hogy a halak megbolondulnak, nem esznek, és ez a pusztulásukhoz vezethet! Nálam sem ettek gömbakváriumban a harcoshalak, főleg nem lemezes táplálékot, tablettákat. Ajánlom az állatka minél előbbi áthelyezését egy "normális", szögletes alakú akváriumba (minimum 10 literes), amiben szűrő és fűtőszál is legyen!
A tünetekből arra lehet következtetni, hogy a kutya prosztatabetegségben szenved. A nehezített légzés lehet egy ettől független szívelégtelenség megjelenése. A 40 kg nem számít túlsúlyos állapotnak. Mihamarabb vigye állatorvoshoz!