1301. Kik azok a Dinoszauruszok?
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A nagyjából autóbusz méretű Stegosaurus (4,5tonna felett volt) agyának tömege a 80 grammot sem haladta meg, ami - semmi kétség - azt jelenti, hogy nem az eszéről volt híres a dínótársai körében. Körübelül 150 millió évvel ezelőtt élt, és az őslénykutatók úgy vélik, hogy mohákat, páfrányokat, zsurlókat, cikászokat, tűlevelűeket és gyümölcsöket fogyasztott, de rágóképessége nem lévén zúzóköveket is nyelt hozzá az emésztése megkönnyítésére.
A dinoszauruszok igazi "kozmopoliták". A Pangea minden részébe eljutottak. Húsz családjuk majdnem minden kontinensről előkerült. A dinoszauruszoknak, a repülő hüllőknek és a krokodiloknak közös őse volt. Nézzük a legzsarnokabb gyíkot, a Tyranoszauruszt!
Már a nevének jelentése is sokatmondó: Triceratops - ´három szarv arc´. Körülbelül 68–65 millió évvel ezelőtt élt Észak-Amerika területén. A nagy nyakfodorral és szarvakkal rendelkező, négy lábon mozgó, a modern orrszarvúéhoz hasonló testű Triceratops az egyik legkönnyebben felismerhető dinoszaurusz. Sok elképzelés született a Triceratops fejdíszeinek céljait illetően és jelenleg az udvarlás tűnik legvalószínűbbnek. Gondoljunk csak a XVI-XVII. század nyakfodort viselő hős szerelmeseire! Lássuk, mit tudunk még róla!
Az őshüllő olyan, többféle kategóriába tartozó állatok csoportját jelenti, amely segít a dinoszauruszok más korai hüllőktől való megkülönböztetésében. A levegőt meghódító első szárnyas lények a dinoszauruszokkal csak távoli rokonságban álltak. A magasból csaptak le zsákmányukra, de a negyedik ujjuk végétől a hátsó láb tövéig feszülő repülőhártyájukkal kilométereket tudtak siklani is...
A görögteknősöknél a farok különbözik a két ivarnál. A hímek farka vastagabb a nőstényekénél. A teknősöket hetente egyszer, langyos vízben érdemes megfürdetni.
Amikor a kutya megharapta, akkor a nagyobb baj megelőzéseként homeopátiás gyógyszerrel lehetett volna kezelni a kis lógófülűt. Most már nem ajánlom a "házilagos" kezelését. Tehát: irány az állatorvos!
Macskák tüzelésénél nem jellemző a vér megjelenése, a tüzelésre inkább az állat viselkedése (fetrengés, vernyogás, dörgölőzés, stb.) utal és emellett a péra enyhe duzzanata, nedvesedése látható. A vér talán valami sérülés, harapás következtében kerülhetett a fekhelyre, a bágyadtság indoka lehetne ebben az esetben a magas láz (például sebfertőzés következtében). Javasolnám, hogy állatorvosnak mutassák meg a cicát, ha még mindig betegeskedik.
A "lánynak vásárolt papagáj nem repül, mintha valamije megsérült volna, plusz az egyik szemét soha nem nyitja ki teljesen, mintha nem is tudná" - részét itt nem tudom részletezni. A leírása alapján ugyanis a kis papagájt állatorvosnak kellene megmutatni, mert egy alapos kivizsgálás kiderítené, hogy van-e sérülése. A kérdésnek a második része, miszerint "másik papagáj odarepül mellé és a csőre körül valamit csinál" - szerintem arra utalhat, hogy egy párról van szó és ezért a hím madár udvarol a kislánynak.
Ez a viselkedés a kutyánál ösztönös és nem nagyon lehet rajta változtatni. Rá kell szólni határozottan, de büntetni nem érdemes. A tüzelés lezajlása után általában megszűnik a probléma. Esetleg nyugtatni lehet még, de ezzel feltétlenül forduljon állatorvoshoz.