1301. Kik azok a Dinoszauruszok?
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A nagyjából autóbusz méretű Stegosaurus (4,5tonna felett volt) agyának tömege a 80 grammot sem haladta meg, ami - semmi kétség - azt jelenti, hogy nem az eszéről volt híres a dínótársai körében. Körübelül 150 millió évvel ezelőtt élt, és az őslénykutatók úgy vélik, hogy mohákat, páfrányokat, zsurlókat, cikászokat, tűlevelűeket és gyümölcsöket fogyasztott, de rágóképessége nem lévén zúzóköveket is nyelt hozzá az emésztése megkönnyítésére.
A dinoszauruszok igazi "kozmopoliták". A Pangea minden részébe eljutottak. Húsz családjuk majdnem minden kontinensről előkerült. A dinoszauruszoknak, a repülő hüllőknek és a krokodiloknak közös őse volt. Nézzük a legzsarnokabb gyíkot, a Tyranoszauruszt!
Már a nevének jelentése is sokatmondó: Triceratops - ´három szarv arc´. Körülbelül 68–65 millió évvel ezelőtt élt Észak-Amerika területén. A nagy nyakfodorral és szarvakkal rendelkező, négy lábon mozgó, a modern orrszarvúéhoz hasonló testű Triceratops az egyik legkönnyebben felismerhető dinoszaurusz. Sok elképzelés született a Triceratops fejdíszeinek céljait illetően és jelenleg az udvarlás tűnik legvalószínűbbnek. Gondoljunk csak a XVI-XVII. század nyakfodort viselő hős szerelmeseire! Lássuk, mit tudunk még róla!
Az őshüllő olyan, többféle kategóriába tartozó állatok csoportját jelenti, amely segít a dinoszauruszok más korai hüllőktől való megkülönböztetésében. A levegőt meghódító első szárnyas lények a dinoszauruszokkal csak távoli rokonságban álltak. A magasból csaptak le zsákmányukra, de a negyedik ujjuk végétől a hátsó láb tövéig feszülő repülőhártyájukkal kilométereket tudtak siklani is...
Leírásod alapján a kutyusod hőgután esett át. Valószínűleg a fülledt, meleg időben történő erős fizikai igénybevétel (kiképzés) váltotta ki nála. Ilyenkor a hőszabályozó rendszer csődöt mond, és az állat testében hőtorlódás lép föl, a végbélben mért testhőmérséklet elérheti a 43C fokot, ami a hőmérő számára "mérhetetlen" tartományba esik. Sajnos ebben az állapotban az agyban bővérűség (ödéma) alakul ki, és ha ez a magas testhőmérséklet tartósan fenn áll egy visszafordíthatatlan állapot, az ún. polioenchephalomalacia (bizonyos agyvelőterületek lágyulásos elhalása) jön létre. Helyesen jársz el, ha most néhány hétig pihenteted kutyusodat és gyakran viszed kontrollvizsgálatra kezelő állatorvosához. A kutyus kezelőorvosa a kontrollvizsgálati leletek alapján megfelelő kezelésben részesíti az állatot, megpróbálja újra tünetmentessé tenni. A tudatvesztéssel és görcsös rohamokkal járó hőguta esetében sokszor a leggondosabb állatorvosi kezelések ellenére is maradandó idegrendszeri károsodásokat szenved az állat.
A köldöksérv általában veleszületett probléma és sok kutyánál fordul elő. A gyógykezelése kizárólag műtéti úton történik. A műtétet bármikor elvégeztetheti, mert ő már 2 hónapos, így elég nagy ahhoz, hogy gond nélkül átvészeli a műtéttel járó procedúrákat. A védőoltásokat végző állatorvossal vizsgáltassa meg rendesen és beszélje meg a műtétet is. Ma már ez rutinműtétnek számít és szinte minden állatorvosi rendelőben végeznek ilyen és ehhez hasonló műtéteket.
Paraffint csak akkor célszerű adni, ha tényleg szorulása van egy állatnak! Sokszor a gazdik az egyéb okból erőlködő cicákra is azt hiszik, hogy szorulásuk van, pedig ennek hasmenés, vizelési nehézség, húgykövek, stb. a leggyakoribb okai. Ilyenkor a paraffinolaj épphogy káros a cica állapotára nézve. Paraffinolaj adása egyébként is csak tüneti kezelés, a szorulás okát kell megszüntetni - ha tényleg erről van szó! Tanácsos megmutatni állatorvosnak a cicát.
Hogy pontosan mi is az a "fehér folt", csak az állat vizsgálatával lehet megállapítani. Tehát: irány az állatorvos!
A kiscicáknak 3-4 hetes korukban kezd nőni a foguk. Először a szemfogakat vesszük észre a szájukban, majd az egész tejfogsor sorakozik, amelyek kb. 3,5 hónapos koruktól a maradandó fogra cserélődnek.