1301. Kik azok a Dinoszauruszok?
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A nagyjából autóbusz méretű Stegosaurus (4,5tonna felett volt) agyának tömege a 80 grammot sem haladta meg, ami - semmi kétség - azt jelenti, hogy nem az eszéről volt híres a dínótársai körében. Körübelül 150 millió évvel ezelőtt élt, és az őslénykutatók úgy vélik, hogy mohákat, páfrányokat, zsurlókat, cikászokat, tűlevelűeket és gyümölcsöket fogyasztott, de rágóképessége nem lévén zúzóköveket is nyelt hozzá az emésztése megkönnyítésére.
A dinoszauruszok igazi "kozmopoliták". A Pangea minden részébe eljutottak. Húsz családjuk majdnem minden kontinensről előkerült. A dinoszauruszoknak, a repülő hüllőknek és a krokodiloknak közös őse volt. Nézzük a legzsarnokabb gyíkot, a Tyranoszauruszt!
Már a nevének jelentése is sokatmondó: Triceratops - ´három szarv arc´. Körülbelül 68–65 millió évvel ezelőtt élt Észak-Amerika területén. A nagy nyakfodorral és szarvakkal rendelkező, négy lábon mozgó, a modern orrszarvúéhoz hasonló testű Triceratops az egyik legkönnyebben felismerhető dinoszaurusz. Sok elképzelés született a Triceratops fejdíszeinek céljait illetően és jelenleg az udvarlás tűnik legvalószínűbbnek. Gondoljunk csak a XVI-XVII. század nyakfodort viselő hős szerelmeseire! Lássuk, mit tudunk még róla!
Az őshüllő olyan, többféle kategóriába tartozó állatok csoportját jelenti, amely segít a dinoszauruszok más korai hüllőktől való megkülönböztetésében. A levegőt meghódító első szárnyas lények a dinoszauruszokkal csak távoli rokonságban álltak. A magasból csaptak le zsákmányukra, de a negyedik ujjuk végétől a hátsó láb tövéig feszülő repülőhártyájukkal kilométereket tudtak siklani is...
A pupilla tágasságát és szimmetriáját a III. agyideg szabályozza. Pszichés izgalmi hatásra tágul, paraszimpatikus hatásra szűkül, a fényerősségtől függetlenül. A pupilla egyenlőtlen tágasságát okozhatja a III. agyideg működésének zavara (perifériás ideg károsodása, agyrázkódás), és a szem belső szerkezetének betegségei is (belső szemgyulladás, fertőző betegségek, pl. FIP, Aujeszky, valamint glaucoma esetén ). Lényeges, hogy a cica szemének pupillája tartósan tág, vagy éppen az ellenkező oldalon nem képes tágulni. Ha ez a probléma többször ismétlődik vagy tartóssá válna, mielőbb vigye el a cicát állatorvoshoz.
Ha vörösfülü ékszerteknősről van szó, akkor mélyebb kerti tóban (minimum 120 cm) átteleltethető minden gond nélkül. Ha erre nincs lehetőség, akkor egy 7-10 °C hőmérsékletű pincében, kis vízben megoldható a teleltetés.
Szerintem ez csak a tengerimalacok szokásos kommunikációs hangja. Puttyogásnak is szoktam hívni. A legtöbbféle érzelmi hatásra ezt a hangot adják ki (öröm, jóérzés, izgalom, stb.), de félelem esetén inkább sivítozásba megy át.
Általában nem szoktam javasolni, az esetleges agresszió miatt. De óvatosan és fokozatosan szoktatva esetleg meg lehet próbálni, főleg, ha kis koruktól szoktatjuk őket. Szóval nem tudom :)
Ne ijedj meg, semmi egészségügyi problémája nincs a kis gekkódnak. A leopárdgekkók egészséges emésztése szempontjából elengedhetetlen, hogy homokot vagy apró kavicsokat nyeljen le az állat, ez náluk természetes jelenség.