1301. Kik azok a Dinoszauruszok?
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A nagyjából autóbusz méretű Stegosaurus (4,5tonna felett volt) agyának tömege a 80 grammot sem haladta meg, ami - semmi kétség - azt jelenti, hogy nem az eszéről volt híres a dínótársai körében. Körübelül 150 millió évvel ezelőtt élt, és az őslénykutatók úgy vélik, hogy mohákat, páfrányokat, zsurlókat, cikászokat, tűlevelűeket és gyümölcsöket fogyasztott, de rágóképessége nem lévén zúzóköveket is nyelt hozzá az emésztése megkönnyítésére.
A dinoszauruszok igazi "kozmopoliták". A Pangea minden részébe eljutottak. Húsz családjuk majdnem minden kontinensről előkerült. A dinoszauruszoknak, a repülő hüllőknek és a krokodiloknak közös őse volt. Nézzük a legzsarnokabb gyíkot, a Tyranoszauruszt!
Már a nevének jelentése is sokatmondó: Triceratops - ´három szarv arc´. Körülbelül 68–65 millió évvel ezelőtt élt Észak-Amerika területén. A nagy nyakfodorral és szarvakkal rendelkező, négy lábon mozgó, a modern orrszarvúéhoz hasonló testű Triceratops az egyik legkönnyebben felismerhető dinoszaurusz. Sok elképzelés született a Triceratops fejdíszeinek céljait illetően és jelenleg az udvarlás tűnik legvalószínűbbnek. Gondoljunk csak a XVI-XVII. század nyakfodort viselő hős szerelmeseire! Lássuk, mit tudunk még róla!
Az őshüllő olyan, többféle kategóriába tartozó állatok csoportját jelenti, amely segít a dinoszauruszok más korai hüllőktől való megkülönböztetésében. A levegőt meghódító első szárnyas lények a dinoszauruszokkal csak távoli rokonságban álltak. A magasból csaptak le zsákmányukra, de a negyedik ujjuk végétől a hátsó láb tövéig feszülő repülőhártyájukkal kilométereket tudtak siklani is...
A kutyák akkor válnak tenyészéretté, amikor elérik a fajra, fajtára jellemző méretet és már túlvannak 2 normális tüzelésen is. Ideálisan 2-5 éves kor között kell a kutyát pároztatni.
Igen, előfordulhat a fülatkásság, ami elég gyakori (sűrű, sötétbarna, száraz, pergamenszerű váladék, erős viszketéssel!). Persze más okból is lehet külső hallójárat gyulladása a nyuszinak. Állatorvoshoz kellene vinni, aki megvizsgálja és a betegségnek megfelelő fülcseppet vagy kezelést fog ajánlani.
Köszönöm kérdését és az eset igen tanulságos, lehet, hogy vizsgakérdésként is felhasználom majd. A magyarázat a nyúl anatómiai és élettani sajátságából adódik. 1. A nyuszi vemhessége: 30-33 nap és a a tüszőérés szinte folyamatosan tart, kivéve a vemhességet, de utána már azonnal beindulhat, még ha tejel, akkor is. Nyilván a 40 napra történő ellés túlhordásnak számítható és a magzat már kb. 1 héttel az ellés előtt elpusztulhatott, vagy legalábbis beindult a tüszőérés folyamata. 2. A nyuszinak gyakorlatilag 2 különálló méhe van, mely külön-külön szájadzik be a vaginába. Lehetséges, hogy az üres méhben fogant és később a másikból megellette a túlhordott magzatot. Tudnunk kell, hogy a tüszőleválás nyúl esetében a párzáskor követkzik be. Elméletben így tudnám megmagyarázni a történteket. Ez a biológia és talán ezért szép, legalábbis én nagyon szeretem.
Nagyon úgy tűnik, hogy valamiféle bőrbetegsége van a hörinek. Ez lehet gomba, baktérium vagy parazita is. Ilyeneket "beszerezhetnek" az alomból, berendezési tárgyakról, emberi kézről stb. szóval bárhonnan. Mindenképpen meg kellene mutatni állatorvosnak, aki megfelelő kezelésben fogja részesíteni. Olvass tovább! Hörcsög, csincsilla, mókus - milyen ketrec való nekik? Segítség! Depressziós a hörcsögöm!
A nyulak 16 foggal születnek. A felső nagy tejmetszőfogak még a méhen belüli korban maradandó foggá cserélődnek. A további fogváltás a születés utáni 18. napon kezdődik és kb. a 30. napra fejeződik be. A fogváltás befejezésekor alakul ki a felnőtt nyúlra jellemző 28 fog. Ebből a felső fogsorban 4 metszőfog úgy foglal helyet, hogy két sorban egymás mögött elöl két, naponta akár fél mm-t is növő metszőfog van, amelyek mögé helyeződik a két kis metszőfog. A felső fogsorban továbbá 6 előzápfog, és 6 valódi zápfog van. Az alsó fogsorban 2, akár napi 0,7 mm-t növő nagy metszőfog, 4 előzápfog és 6 valódi zápfog van. A nyúlnak nincsenek szemfogai. A törpenyúl zápfogai zománcredősek, és az alsó fogsor szűkebb helyeződésű, mint a felső. Tartásának egyik legfontosabb feltétele, hogy a nyuszi előtt folyamatosan sok rost, azaz jó minőségű széna legyen. A másik nagyon fontos dolog, hogy a gyári magkeverékek és a kenyér naponta csak rövid ideig legyenek hozzáférhetőek számára. A friss zöldek (lucerna, fű, saláta), illetve a különböző leves zöldségek és gyümölcsök szintén kis mennyiségben és naponta kétszer kerüljenek a kis kedvenc elé. Rossz hírem az, hogy a fogát sajnos havonta vágatnia kell! Ez nem veszélytelen beavatkozás, ezért javaslom, hogy mindenképpen állatorvoshoz vigye. Az ilyen nyuszik szaporítását nem ajánlom, ha túlzott fognövekedését genetikai hiba okozza.