1301. Kik azok a Dinoszauruszok?
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A nagyjából autóbusz méretű Stegosaurus (4,5tonna felett volt) agyának tömege a 80 grammot sem haladta meg, ami - semmi kétség - azt jelenti, hogy nem az eszéről volt híres a dínótársai körében. Körübelül 150 millió évvel ezelőtt élt, és az őslénykutatók úgy vélik, hogy mohákat, páfrányokat, zsurlókat, cikászokat, tűlevelűeket és gyümölcsöket fogyasztott, de rágóképessége nem lévén zúzóköveket is nyelt hozzá az emésztése megkönnyítésére.
A dinoszauruszok igazi "kozmopoliták". A Pangea minden részébe eljutottak. Húsz családjuk majdnem minden kontinensről előkerült. A dinoszauruszoknak, a repülő hüllőknek és a krokodiloknak közös őse volt. Nézzük a legzsarnokabb gyíkot, a Tyranoszauruszt!
Már a nevének jelentése is sokatmondó: Triceratops - ´három szarv arc´. Körülbelül 68–65 millió évvel ezelőtt élt Észak-Amerika területén. A nagy nyakfodorral és szarvakkal rendelkező, négy lábon mozgó, a modern orrszarvúéhoz hasonló testű Triceratops az egyik legkönnyebben felismerhető dinoszaurusz. Sok elképzelés született a Triceratops fejdíszeinek céljait illetően és jelenleg az udvarlás tűnik legvalószínűbbnek. Gondoljunk csak a XVI-XVII. század nyakfodort viselő hős szerelmeseire! Lássuk, mit tudunk még róla!
Az őshüllő olyan, többféle kategóriába tartozó állatok csoportját jelenti, amely segít a dinoszauruszok más korai hüllőktől való megkülönböztetésében. A levegőt meghódító első szárnyas lények a dinoszauruszokkal csak távoli rokonságban álltak. A magasból csaptak le zsákmányukra, de a negyedik ujjuk végétől a hátsó láb tövéig feszülő repülőhártyájukkal kilométereket tudtak siklani is...
A szőrhullást a fültő- és tarkótájékon nemcsak ekcéma okozhatja, hanem inkább gombásodás vagy atkásság. Ha a kenőcs kenegetése ellenére rosszabbodott a helyzet és a nyuszi rosszul viseli a szagát, akkor el kell hagyni a kenőcs használatát, és kezelni kell gombásságra vagy atkásságra, amit orvos állapíthat meg.
A talp bőrének pirosodását sok minden okozhatja. Rendszerint a nagyobb testsúly, a rossz talpazat, hajlam, illetve az irritáció a fő ok. A vitaminhiánytól is lehet gyulladásos a bőr. Az Ön esetében javasolnék alomcserét, több vitamin adását, és ha elhízottak a malacok, akkor a testsúly rendezését. A Neogranormon nagyon jó bőrpuhító, emellett még körömvirágos krémmel is érdemes kenegetni a lábat.
A szem könnyezésének sok oka lehet: huzat, megfázás, fertőzés, fogprobléma, stb. Minden esetben javasolt megmutatni állatorvosnak a nyuszit, hiszen komolyabb betegség is lehet a háttérben, és kezelésre szorulhat.
A kisnyuszinak hathetes koráig az anyja mellett a helye. Addig nyúltejen él, és mellette már meg lehet kóstoltatni vele a szénát, majd fokozatosan adagolni neki a répát, almát, stb. Ha kéthetesen nincs rá mód, hogy az anyjával legyen, akkor starter nyúltápot, és esetleg kecsketejet lehet neki adni, amire nem mindig reagálnak kedvezően, gyakran van tőle hasmenésük.
Érdemes lenne állatorvossal átnézetni a kis állat száját, hátha fognövekedési problémáról van szó. Esetleg ételmaradék van a szájában, amit a nyelvével próbál eltávolítani. Ha kislány degu van a közelében, akkor még az udvarlási magatartás sem kizárt.