1301. Kik azok a Dinoszauruszok?
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A nagyjából autóbusz méretű Stegosaurus (4,5tonna felett volt) agyának tömege a 80 grammot sem haladta meg, ami - semmi kétség - azt jelenti, hogy nem az eszéről volt híres a dínótársai körében. Körübelül 150 millió évvel ezelőtt élt, és az őslénykutatók úgy vélik, hogy mohákat, páfrányokat, zsurlókat, cikászokat, tűlevelűeket és gyümölcsöket fogyasztott, de rágóképessége nem lévén zúzóköveket is nyelt hozzá az emésztése megkönnyítésére.
A dinoszauruszok igazi "kozmopoliták". A Pangea minden részébe eljutottak. Húsz családjuk majdnem minden kontinensről előkerült. A dinoszauruszoknak, a repülő hüllőknek és a krokodiloknak közös őse volt. Nézzük a legzsarnokabb gyíkot, a Tyranoszauruszt!
Már a nevének jelentése is sokatmondó: Triceratops - ´három szarv arc´. Körülbelül 68–65 millió évvel ezelőtt élt Észak-Amerika területén. A nagy nyakfodorral és szarvakkal rendelkező, négy lábon mozgó, a modern orrszarvúéhoz hasonló testű Triceratops az egyik legkönnyebben felismerhető dinoszaurusz. Sok elképzelés született a Triceratops fejdíszeinek céljait illetően és jelenleg az udvarlás tűnik legvalószínűbbnek. Gondoljunk csak a XVI-XVII. század nyakfodort viselő hős szerelmeseire! Lássuk, mit tudunk még róla!
Az őshüllő olyan, többféle kategóriába tartozó állatok csoportját jelenti, amely segít a dinoszauruszok más korai hüllőktől való megkülönböztetésében. A levegőt meghódító első szárnyas lények a dinoszauruszokkal csak távoli rokonságban álltak. A magasból csaptak le zsákmányukra, de a negyedik ujjuk végétől a hátsó láb tövéig feszülő repülőhártyájukkal kilométereket tudtak siklani is...
A karmok leválása leginkább akkor fordul(hat) elő, amikor valami ok miatt a körömágy gyulladásba kerül, és átmenetileg zavart szenved a vérellátása. Utána elkezd alatta új szaru képződni, és amikor az elkészült, leesik a külső "hüvely". Ha csak egyetlen ujjon fordul elő, nincs igazán jelentősége. Ha többön látták, azért jobb ha megmutatják állatorvosnak.
A kutya valamikor valamilyen hangtól megijedt, vagy kellemetlen hatás érte, - esetleg kölyök korában nem lett megfelelően szocializálva bizonyos hanghatásokra. Egyébként lehet a félelmi tüneten változtatni, de ez több idő és energia befektetést jelent mintha inkább beengedné a lakásba!
Ha valóba "nem fáj neki annyira" és még olyan is mintha a hasa fájna, akkor nagy valószínűséggel nem az autóbalesettel összefüggéssel étvágytalan. Sajnos hogy pontosan mitől, azt innen a távolból nem tudom megmondani, amennyiben nem javul a dolog, javaslom keresse fel állatorvosát.
A tengerimalacokat meg lehet fürdetni, a kérdés inkább az, hogy szükséges-e. Fürdetés általában valamilyen bőrfertőzés esetén illetve hasmenéskor javasolt. Ha feltétlenül füröszteni szeretné a kisállatot, ügyeljen rá, hogy a malacka mindvégig melegben legyen, különben könnyen megfázhat! A fürdetésről bővebben az alábbi linkre kattintva olvashat. Samponok közül a humán patikában beszerezhető Nizoral-t tudom ajánlani, ez nem csak kezeli a gombás fertőzést, meg is előzi. Ha nincs szó fertőzésről, választhat bármilyen, állatkereskedésekben kapható antiallergén cicasampont.
Általában elmondható a halaknál, hogy a sérült úszók visszanőhetnek, képesek a gyógyulásra, a tövig sebesült úszók azonban sosem nőnek vissza olyan szépre, mint eredetileg voltak. A szakadozott/enyhén megcsipkedett farokúszó jó körülmények között viszont tökéletesen visszanőhet. Az úszó tépettségének jellegéből vagy a hal múltjából kell következtetni azonban arra is, hogy betegséggel vagy mechanikai sérüléssel állunk szemben. Ha úszórothadásról van szó, szükség van gyógyszeres kezelésre.