1301. Kik azok a Dinoszauruszok?
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A nagyjából autóbusz méretű Stegosaurus (4,5tonna felett volt) agyának tömege a 80 grammot sem haladta meg, ami - semmi kétség - azt jelenti, hogy nem az eszéről volt híres a dínótársai körében. Körübelül 150 millió évvel ezelőtt élt, és az őslénykutatók úgy vélik, hogy mohákat, páfrányokat, zsurlókat, cikászokat, tűlevelűeket és gyümölcsöket fogyasztott, de rágóképessége nem lévén zúzóköveket is nyelt hozzá az emésztése megkönnyítésére.
A dinoszauruszok igazi "kozmopoliták". A Pangea minden részébe eljutottak. Húsz családjuk majdnem minden kontinensről előkerült. A dinoszauruszoknak, a repülő hüllőknek és a krokodiloknak közös őse volt. Nézzük a legzsarnokabb gyíkot, a Tyranoszauruszt!
Már a nevének jelentése is sokatmondó: Triceratops - ´három szarv arc´. Körülbelül 68–65 millió évvel ezelőtt élt Észak-Amerika területén. A nagy nyakfodorral és szarvakkal rendelkező, négy lábon mozgó, a modern orrszarvúéhoz hasonló testű Triceratops az egyik legkönnyebben felismerhető dinoszaurusz. Sok elképzelés született a Triceratops fejdíszeinek céljait illetően és jelenleg az udvarlás tűnik legvalószínűbbnek. Gondoljunk csak a XVI-XVII. század nyakfodort viselő hős szerelmeseire! Lássuk, mit tudunk még róla!
Az őshüllő olyan, többféle kategóriába tartozó állatok csoportját jelenti, amely segít a dinoszauruszok más korai hüllőktől való megkülönböztetésében. A levegőt meghódító első szárnyas lények a dinoszauruszokkal csak távoli rokonságban álltak. A magasból csaptak le zsákmányukra, de a negyedik ujjuk végétől a hátsó láb tövéig feszülő repülőhártyájukkal kilométereket tudtak siklani is...
Mindenekelőtt jó lenne állatorvosnak megmutatni az állatot, nincs-e olyan betegsége (bőrelváltozása, pl. gyulladás, váladékozás, vagy csupán higiéniai probléma), amely vonzó lehet a legyek számára. Mert elsősorban az ilyen alapbajt kell(ene) kezelni. A legyek, egyéb rovarok távol tartására többféle készítmény is igénybe vehető - ennek kiválasztásában is segíthet a kezelő állatorvos. Ezek közül az egyik legártalmatlanabb az "Insecticide 2000", mely az állat lepermetezését követően néhány napig védelmet adhat a zaklató legyekkel szemben is. (A szer melegvérűekre ártalmatlan, használat előtt alaposan felrázandó.)
A meleget a nyuszik nehezen bírják,mivel nem tudnak izzadni főként a fülükön tudnak hőt leadni. A hasuk elég nagy felület és ott a szőr is ritkább,így szívesen hűsölnek a hideg köveken,de ettől nem fáznak meg. Ha nagyon muszáj,meg lehet őket fürdetni,de erre általában ritkán kerül sor,mivel rendszeresen tisztogatják magukat, és ezáltal eltávolítják a szennyeződéseket. Erősen szennyezett nyuszit,aki nem tudja magát tisztítani babafürdetővel lehet megmosni. Ha hűsítés miatt szeretné fürdetni, akkor e helyett azt ajánlom,hogy bevizezett kézzel simítsa át az állat fülét, fejét,hátát.
8 évesen még nem számít nagyon öregnek egy uszkár. Az, hogy még meddig élhet, rengeteg dologtól függ, többek között attól, hogy mennyire súlyos a veseelégtelensége, hogyan működnek a többi szervei, és hogy mennyire sikerül a gazdinak betartani a gyógykezelésre vonatkozó utasításokat. A Hill´s cég K/D tápja egy jó minőségű (teljes értékű) táp, ha csak ezt eszi, azzal gyakorlatilag kielégíthetők a táplálási igényei (még akár reszelt répa nélkül is). Van azonban a piacon több gyártónak is olyan gyógytápja is, ami kifejezetten vesebeteg kutyák részére készül, esetleg megpróbálhatja valamelyik másikat is. Ugyancsak lényeges, hogy az állatorvos által ajánlott gyógyszereket rendszeresen kapja a kutya, a magas vérnyomás és a veseprobléma valószínűleg összefügg, a gyógykezelésre szolgáló gyógyszer orvosolja mindkét problémát Ajánlatos időnként vérvizsgálattal ellenőrizni a helyzetet, így szükség esetén időben módosítható a kezelés.
Amennyiben nem kapott a közelmúltban nagyobb mennyiségű zöldeleséget, úgy mindenképp állatorvost kellene felkeresni. A hasmenést okozhatja olyan eleség, amelyhez nincs a a madár hozzászokva, de ilyen tünete van többek közt a bakteriális fertőzéseknek is. A tollborzolás általános jele a legtöbb megbetegedésnek. Valószínűsíthető, hogy antibiotikumos kezelésre lesz szükség, illetve javaslok egy féregtelenítést is.
Kutyáját szocializálnia, szoktatnia kell a fajtársakhoz. Minél több különböző méretű, korú, nemű, fajtájú és korú kutya közé kell vinnie, lehetőleg zárt területen, és kizárólag póráz nélkül. Természetesen a kezdetben ezt ajánlott szakember irányításával, felügyeletével, jól szocializált és megfelelően kontrollálható kutyák társaságában csinálnia.