1301. Kik azok a Dinoszauruszok?
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A nagyjából autóbusz méretű Stegosaurus (4,5tonna felett volt) agyának tömege a 80 grammot sem haladta meg, ami - semmi kétség - azt jelenti, hogy nem az eszéről volt híres a dínótársai körében. Körübelül 150 millió évvel ezelőtt élt, és az őslénykutatók úgy vélik, hogy mohákat, páfrányokat, zsurlókat, cikászokat, tűlevelűeket és gyümölcsöket fogyasztott, de rágóképessége nem lévén zúzóköveket is nyelt hozzá az emésztése megkönnyítésére.
A dinoszauruszok igazi "kozmopoliták". A Pangea minden részébe eljutottak. Húsz családjuk majdnem minden kontinensről előkerült. A dinoszauruszoknak, a repülő hüllőknek és a krokodiloknak közös őse volt. Nézzük a legzsarnokabb gyíkot, a Tyranoszauruszt!
Már a nevének jelentése is sokatmondó: Triceratops - ´három szarv arc´. Körülbelül 68–65 millió évvel ezelőtt élt Észak-Amerika területén. A nagy nyakfodorral és szarvakkal rendelkező, négy lábon mozgó, a modern orrszarvúéhoz hasonló testű Triceratops az egyik legkönnyebben felismerhető dinoszaurusz. Sok elképzelés született a Triceratops fejdíszeinek céljait illetően és jelenleg az udvarlás tűnik legvalószínűbbnek. Gondoljunk csak a XVI-XVII. század nyakfodort viselő hős szerelmeseire! Lássuk, mit tudunk még róla!
Az őshüllő olyan, többféle kategóriába tartozó állatok csoportját jelenti, amely segít a dinoszauruszok más korai hüllőktől való megkülönböztetésében. A levegőt meghódító első szárnyas lények a dinoszauruszokkal csak távoli rokonságban álltak. A magasból csaptak le zsákmányukra, de a negyedik ujjuk végétől a hátsó láb tövéig feszülő repülőhártyájukkal kilométereket tudtak siklani is...
Mivel a nyuszik kíváncsiak és szeretnek mindenfélét megkóstolni, ezért elég nehéz feladat. Az ecet szagát nem szeretik,de ezzel inkább a wc-re szoktatás oldható meg, mivel folyékony állaga miatt nehezen kenhető felületekre. Nekem rágás ellen az vált be,ha valami mást kínálok fel a nyuszinak. pl. wc papír karton gurigáját. Ezzel ugyanis nagyon jól el tudnak szórakozni.
A molli és sokkal inkább a xifó hímek hajlamosak olyan csipkelődésre, melynek során megsérülhet a guppik farokúszója - és egyéb nyugodtabb viselkedésű halaké egyaránt. Feltételezem a kérdés erre vonatkozott, egyébként a hím guppik is kergetik és csipkedik egymást, de ez nagyon ritkán eredményez sérülést.
Ha valóban gennyes folyamatról van szó, akkor ez nem gyerekjáték. A kötőhártya gyulladás ebben a korban gyakran nem önálló betegségként, hanem egyéb betegség kísérő tüneteként jelentkezik. A legjobb, ha sürgősen felkeresnek egy állatorvost a beteg állattal.
Sokszor előfordul, hogy a nőstény nem fogadja el a hímet. Ilyenkor pont azt lehet csinálni, amit leír: szétválasztani őket és később ismét megpróbálni. Természetesen lehet már egy rövid párzástól is vemhes. Ez az első héten nem látszik, lehet hogy később sem. Mivel nincs ezzel kapcsolatban semmi teendőnk, várni kell, hamar kiderül. Ha a szokásosnál többet van a fészekben, az már jó jel, de nem biztos.
Macskája teljesen kimerült a párzási konkurencia harcokba. Fiatal, kandúr macskák esetében ez közismert jelenség. 1-2 nap alatt szervezete regenerálódik és vissza áll a normális élete.