1301. Kik azok a Dinoszauruszok?
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A nagyjából autóbusz méretű Stegosaurus (4,5tonna felett volt) agyának tömege a 80 grammot sem haladta meg, ami - semmi kétség - azt jelenti, hogy nem az eszéről volt híres a dínótársai körében. Körübelül 150 millió évvel ezelőtt élt, és az őslénykutatók úgy vélik, hogy mohákat, páfrányokat, zsurlókat, cikászokat, tűlevelűeket és gyümölcsöket fogyasztott, de rágóképessége nem lévén zúzóköveket is nyelt hozzá az emésztése megkönnyítésére.
A dinoszauruszok igazi "kozmopoliták". A Pangea minden részébe eljutottak. Húsz családjuk majdnem minden kontinensről előkerült. A dinoszauruszoknak, a repülő hüllőknek és a krokodiloknak közös őse volt. Nézzük a legzsarnokabb gyíkot, a Tyranoszauruszt!
Már a nevének jelentése is sokatmondó: Triceratops - ´három szarv arc´. Körülbelül 68–65 millió évvel ezelőtt élt Észak-Amerika területén. A nagy nyakfodorral és szarvakkal rendelkező, négy lábon mozgó, a modern orrszarvúéhoz hasonló testű Triceratops az egyik legkönnyebben felismerhető dinoszaurusz. Sok elképzelés született a Triceratops fejdíszeinek céljait illetően és jelenleg az udvarlás tűnik legvalószínűbbnek. Gondoljunk csak a XVI-XVII. század nyakfodort viselő hős szerelmeseire! Lássuk, mit tudunk még róla!
Az őshüllő olyan, többféle kategóriába tartozó állatok csoportját jelenti, amely segít a dinoszauruszok más korai hüllőktől való megkülönböztetésében. A levegőt meghódító első szárnyas lények a dinoszauruszokkal csak távoli rokonságban álltak. A magasból csaptak le zsákmányukra, de a negyedik ujjuk végétől a hátsó láb tövéig feszülő repülőhártyájukkal kilométereket tudtak siklani is...
Kis mennyiségek, ráadásul csak ritkán, biztosan nem fognak megártani. Főleg a halból, tojásból. Ami a hagymát illeti, azt nem kellene erőltetni.
Első kérdésére lehetetlen jó választ adni, ez megjósolhatatlan. Ha a szülés közben baj van, egy állatorvos otthon sem tud segíteni, tehát ilyenkor nem állatorvos kihívásával kell az időt tölteni, hanem a macskát kell minél előbb eljuttatni egy rendelőbe. Ha ennek időpontja már a rendelők bezárása utánra esik, akkor sajnos romlanak az esélyek, mert otthon ilyen helyzetben nehéz segíteni a szülő anyamacskának, illetve a tennivalókat elmagyarázni sem könnyű. A legtöbben ilyenkor ösztönösen próbálna segíteni. De talán jobb ilyenkor is keresni valami nyitva tartó ügyeletet, még ha ez kicsit messzebb is van.
A glükózamin valóban porcédő hatású, am az öreg nagy testű kutyák mozgásszervi betegségeinek kezelésében, fájdalmaik enyhítésében önmagában semmit nem fog segíteni, mert ez csak egy kiegészítő kezelési eljárás. Ráadásul humán vonalon is drága. Ha az idős kutyák fájdalmait enyhíteni akarja, akkor ún. nem szteroid gyulladás csökkentőket kell használnia, ezek valók erre a problémára. Sajnos ezek sem olcsók, főleg nagyobb testűeknél, de legalább van választási lehetőség ár szerint, mert itt legalább 6-8 különböző szer kapható.
2-3 hónapos korában kell először oltást kapnia. Kombinált oltásokkal kell kezdeni és ha kijárós macsek lesz, akkor leukózis és veszettség ellen is érdemes oltatni.
A felnőtt, egészséges, nem vemhes és nem szoptató kutyákat elegendő naponta egyszer etetni, lehetőleg minden nap kb. azonos időben. Azt nem javasoljuk, hogy MINDIG legyen előtte táp. Elegendő, ha a napi etetéskor kapja meg az adagját. A táp mennyiségének kiszámolásakor kövesse a csomagoláson található útmutatót. Prémium tápok esetén egy felnőtt vizsla napi adagja kb 30 dkg, gyengébb minőségű tápokból nagyobb mennyiség szükséges. Főtt ételből egy idő után Ön is ki fogja tapasztalni, hogy mekkora a szükséges napi mennyiség, azaz, amennyitől nem hízik és nem is fogy le a kutyus.