1301. Kik azok a Dinoszauruszok?
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A nagyjából autóbusz méretű Stegosaurus (4,5tonna felett volt) agyának tömege a 80 grammot sem haladta meg, ami - semmi kétség - azt jelenti, hogy nem az eszéről volt híres a dínótársai körében. Körübelül 150 millió évvel ezelőtt élt, és az őslénykutatók úgy vélik, hogy mohákat, páfrányokat, zsurlókat, cikászokat, tűlevelűeket és gyümölcsöket fogyasztott, de rágóképessége nem lévén zúzóköveket is nyelt hozzá az emésztése megkönnyítésére.
A dinoszauruszok igazi "kozmopoliták". A Pangea minden részébe eljutottak. Húsz családjuk majdnem minden kontinensről előkerült. A dinoszauruszoknak, a repülő hüllőknek és a krokodiloknak közös őse volt. Nézzük a legzsarnokabb gyíkot, a Tyranoszauruszt!
Már a nevének jelentése is sokatmondó: Triceratops - ´három szarv arc´. Körülbelül 68–65 millió évvel ezelőtt élt Észak-Amerika területén. A nagy nyakfodorral és szarvakkal rendelkező, négy lábon mozgó, a modern orrszarvúéhoz hasonló testű Triceratops az egyik legkönnyebben felismerhető dinoszaurusz. Sok elképzelés született a Triceratops fejdíszeinek céljait illetően és jelenleg az udvarlás tűnik legvalószínűbbnek. Gondoljunk csak a XVI-XVII. század nyakfodort viselő hős szerelmeseire! Lássuk, mit tudunk még róla!
Az őshüllő olyan, többféle kategóriába tartozó állatok csoportját jelenti, amely segít a dinoszauruszok más korai hüllőktől való megkülönböztetésében. A levegőt meghódító első szárnyas lények a dinoszauruszokkal csak távoli rokonságban álltak. A magasból csaptak le zsákmányukra, de a negyedik ujjuk végétől a hátsó láb tövéig feszülő repülőhártyájukkal kilométereket tudtak siklani is...
A leírt jelenség valóba ijesztő tud lenni, de valójában nincs jelentősége. Ez olyasmi, mint a csuklás, ez is a légzőizmok hirtelen keletkezett görcse miatt van. Bármilyen furcsán is hangzik, a megoldás ilyenkor az, hogy a kutya orrát-száj be kell fogni pár másodpercre úgy, hogy egyáltalán ne kapjon levegőt. Ettől mindig kizökken ebből a görcsös hullámból. (Az én saját kutyámmal is előfordul, én is ezt teszem mindig.)
A FIP jelenlegi ismereteink és tudásunk szerint gyógyíthatatlan betegség, a fertőzött állatokon előbb-utóbb kialakulnak a jellemző tünetek, majd egy idő után elpusztulnak. A tünetek kialakulásának lassítása, a már meglévők hatásának tompítása bizonyítottan megvalósítható a szervezet általános védekező rendszereinek erősítésével. A Vetri DMG éppen erre való, én nem hallottam, nem olvastam arról, hogy FIP-ben káros lenne. Úgyhogy, ha engem kérdez, én javasolnám az adását!
Olvasd el a Kannibál kisállatok c. cikkünket!
A szelén és E-vitamin kiegészítés valóban hasznos lehet a szaporodásbiolóiai folyamatok elősegítésére. A gyári készítmények általában a megfelelő formában és arányban tartalmazzák ezeket a hatóanyagokat. Lehet próbálkozni más készítményekkel, de szakember állítsa be a tabletták adagolását, nem minden hasonló nevű gyógyszer fejt ki megfelelő hatást.
Hullámosnak, vagy éppen nimfapapagájnak megfelel a jó minőségű műanyag edény is, de az erősebb csőrű madarak ezt már megrágják. A rozsdaálló kerek alapú edények előnye, hogy erősebbek, és könnyebb a tisztántartásuk. A nimfapapagáj könnyen szelídíthető, ha egészen fiatal, pár hónapos madarat vesz. Természetesen kevésbé kell a madárka bizalmáért, szeretetéért megküzdeni, ha eleve szelíd, netán kézzelnevelt, de a magam részéről inkább a szülők által nevelt fiatal példányt választanám. A leírt kalit méret semmiképp sem megfelelő. Ha biztosított a papagáj rendszeres szobai reptetése (miután már megszokta az új helyét és valamelyest megszelídült), akkor egy legalább 40 x 60 x 70 cm-es kalit kell ahhoz, hogy kényelmesen tudjon benne mozogni, a farok- és szárnytollai ne töredezzenek.