1301. Kik azok a Dinoszauruszok?
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A nagyjából autóbusz méretű Stegosaurus (4,5tonna felett volt) agyának tömege a 80 grammot sem haladta meg, ami - semmi kétség - azt jelenti, hogy nem az eszéről volt híres a dínótársai körében. Körübelül 150 millió évvel ezelőtt élt, és az őslénykutatók úgy vélik, hogy mohákat, páfrányokat, zsurlókat, cikászokat, tűlevelűeket és gyümölcsöket fogyasztott, de rágóképessége nem lévén zúzóköveket is nyelt hozzá az emésztése megkönnyítésére.
A dinoszauruszok igazi "kozmopoliták". A Pangea minden részébe eljutottak. Húsz családjuk majdnem minden kontinensről előkerült. A dinoszauruszoknak, a repülő hüllőknek és a krokodiloknak közös őse volt. Nézzük a legzsarnokabb gyíkot, a Tyranoszauruszt!
Már a nevének jelentése is sokatmondó: Triceratops - ´három szarv arc´. Körülbelül 68–65 millió évvel ezelőtt élt Észak-Amerika területén. A nagy nyakfodorral és szarvakkal rendelkező, négy lábon mozgó, a modern orrszarvúéhoz hasonló testű Triceratops az egyik legkönnyebben felismerhető dinoszaurusz. Sok elképzelés született a Triceratops fejdíszeinek céljait illetően és jelenleg az udvarlás tűnik legvalószínűbbnek. Gondoljunk csak a XVI-XVII. század nyakfodort viselő hős szerelmeseire! Lássuk, mit tudunk még róla!
Az őshüllő olyan, többféle kategóriába tartozó állatok csoportját jelenti, amely segít a dinoszauruszok más korai hüllőktől való megkülönböztetésében. A levegőt meghódító első szárnyas lények a dinoszauruszokkal csak távoli rokonságban álltak. A magasból csaptak le zsákmányukra, de a negyedik ujjuk végétől a hátsó láb tövéig feszülő repülőhártyájukkal kilométereket tudtak siklani is...
Amennyiben sikerült teljes mértékben kiszabadítani a kis gyíkot sérülések nélkül, úgy lehet reménykedni a felépülésben. Ha a kiszabadítás után hamar elszaladt az bíztató jel. Sajnos a légyfogóba (illetve ilyen a ragacsos egérfogó is! ) ragadt kis állatokat sokszor csak későn veszik észre, amikorra már nagyon legyengültek. Néha nem sikerül sérülés nélkül kiszabadítani a ragasztóból őket. A legyengült állatokat elméletileg pár napig gondozni, etetni, felerősíteni kellene, valamint szükség szerint gyógykezelni. Nem szabad elefelejteni azonban, hogy a Magyarországon előforduló hüllők védettek és csak engedély birtokában szabad fogságban tartani őket.
Kár volt magatokhoz szoktatni, ha tudtátok előre, hogy télen már nem tudtok róla gondoskodni. Fotózd le és próbálj neki gazdit keresni, hátha akad egy befogadó. Itt a Haziallat.hu oldalon is felteheted a hirdetést az Apróhirdetés rovatba. Szobacicának semmiképp nem szeretnétek őt befogadni?
Nem igazán világos előttem a szituáció! Ha egy láb csontja el van törve, azt meg kell operálni (összecsavarozni, lemezekkel rögzíteni, vagy más módon szakszerűen ellátni). Nem tudom, mit jelent a "helyretette" az állatorvos? A gennynek látszó folyadék valószínűleg genny (mi lenne más). Én azt javasolnám, keressék fel az állatorvost, és kérjenek alapos vizsgálatot (röntgent) és ennek alapján újabb terápiás javaslatot. Ha ez ennél az állatorvosnál nem megoldható, akkor fel kell keresni másikat.
A bélcsavarodásnak kifejezett tünete lehet a folytonos öklendezés, felfújódás, hányás és a széklet hiánya. Az agaraknál fokozottabban kell figyelni és ha a gyanú felmerül, hogy nincs jól a kutya orvoshoz kell vinni. A mi agaraink is jóformán csak izomból és csontokból állnak, nincsenek tartalékaik amivel átvészeljenek egy súlyosabb betegséget. Séta után, vagy kiadós futás után nem szabad azonnal enni adni nekik. Igyanak és nyugodjanak meg aztán egyenek. Ha nagyon kapkodva és gyorsan esznek egyszerre túl nagy mennyiséget az is okozhat bélcsavarodást. Ezért van, hogy egész nap hagyunk tápot a kutyák táljába had egyenek ha jól esik nekik ( kivéve utazás és versenyek előtt ), hogy ne egyenek kapkodva és kiéhezve este az etetési időnél. Mert a kapkodás komoly bajt okozhat.
A kutya fent leírt viselkedésének számos és összetett oka lehet, ezért szeretnénk tisztelettel megkérni, hogy jöjjenek el iskolánkba, ahol meg tudjuk figyelni a kutya viselkedését különböző helyzetekben (másik kutyákhoz való viszonya, gazdival lévő kapcsolata stb). Így pontos, személyre (és kutyára) szabott javaslatokat tudunk tenni, hogy a kutya és a gazdi egy élhető életet tudjon élni.