1301. Kik azok a Dinoszauruszok?
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A nagyjából autóbusz méretű Stegosaurus (4,5tonna felett volt) agyának tömege a 80 grammot sem haladta meg, ami - semmi kétség - azt jelenti, hogy nem az eszéről volt híres a dínótársai körében. Körübelül 150 millió évvel ezelőtt élt, és az őslénykutatók úgy vélik, hogy mohákat, páfrányokat, zsurlókat, cikászokat, tűlevelűeket és gyümölcsöket fogyasztott, de rágóképessége nem lévén zúzóköveket is nyelt hozzá az emésztése megkönnyítésére.
A dinoszauruszok igazi "kozmopoliták". A Pangea minden részébe eljutottak. Húsz családjuk majdnem minden kontinensről előkerült. A dinoszauruszoknak, a repülő hüllőknek és a krokodiloknak közös őse volt. Nézzük a legzsarnokabb gyíkot, a Tyranoszauruszt!
Már a nevének jelentése is sokatmondó: Triceratops - ´három szarv arc´. Körülbelül 68–65 millió évvel ezelőtt élt Észak-Amerika területén. A nagy nyakfodorral és szarvakkal rendelkező, négy lábon mozgó, a modern orrszarvúéhoz hasonló testű Triceratops az egyik legkönnyebben felismerhető dinoszaurusz. Sok elképzelés született a Triceratops fejdíszeinek céljait illetően és jelenleg az udvarlás tűnik legvalószínűbbnek. Gondoljunk csak a XVI-XVII. század nyakfodort viselő hős szerelmeseire! Lássuk, mit tudunk még róla!
Az őshüllő olyan, többféle kategóriába tartozó állatok csoportját jelenti, amely segít a dinoszauruszok más korai hüllőktől való megkülönböztetésében. A levegőt meghódító első szárnyas lények a dinoszauruszokkal csak távoli rokonságban álltak. A magasból csaptak le zsákmányukra, de a negyedik ujjuk végétől a hátsó láb tövéig feszülő repülőhártyájukkal kilométereket tudtak siklani is...
Ékszerteknősök ragadozó állatok és ennek megfelelően kell etetni őket. A száraz eleségek jelentős része nem megfelelő táplálék ékszerteknősök számára.Leggyakoribb javasolt eleségek: élő vagy fagyasztott hal (teljes egészében), vizicsigák, földigiliszta, de akár napos egeret is fogyasztanak. Alkalmanként különféle rovarok is megfelelnek. Ha már megbetegedett a teknős és nem hajlandó önállóan enni, úgy mindenképp állatorvosi ellátásra valamint, indokolt esetben, kényszeretetésre van szükség. Az előzőek ismeretében javaslom minél előbb keressen fel egy hozzáértő állatorvost!
Ezzel a problémakörrel állatorvost kéne felkeresni: a rendellenes vizelést okozhatja fertőzés vagy gyulladás az alsó húgyutakban, összefügghet az ivaréréssel, vagy lehet viselkedési zavar miatt stb. Ezek a dolgok gyógyíthatók, vagy kezelhetők de csak alapos vizsgálat során állítható fel a diagnózis. Üdvözlettel, Zsömböly Miklós
Szerintem nem kell semmilyen beavatkozás, a gerincét nem terheli meg jobban (másik lábával kompenzál), műlábra pedig nincs szükség. Így is teljes életet tud élni.
A levél alapján ideális körülmények között él a kis leguán. A legjobb szándék mellet sem lehet azonban kizárni valamilyen sérülés lehetőségét. Ez könnyen okozhatja az állandóan csukva tartott szemeket. A levélből sajnos nem derül ki, hogy csak egy, vagy mindkét szem érintet. Mindenképp alapos vizsgálatra van szükség, hogy kiderüljön mi lehet a hunyorgás hátterében.
Többféle gyógyszeres lehetőség van mind az ivarzási tünetek elnyomására, mind az ivarzás felfüggesztésére, ezekről állatorvosa részletes tájékoztatást tud adni. Azonban figyelembe kell venni, hogy ezen készítmények használata különböző szövődmények kialakulásának a kockázatát hordozza magában. Ezért javaslatom szerint csak akkor éljen ezekkel a lehetőségekkel ha a későbbiekben kiskutyákat szeretnének még. Amennyiben nem, úgy tanácsosabb ivartalanítani a szukát.