1301. Kik azok a Dinoszauruszok?
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A nagyjából autóbusz méretű Stegosaurus (4,5tonna felett volt) agyának tömege a 80 grammot sem haladta meg, ami - semmi kétség - azt jelenti, hogy nem az eszéről volt híres a dínótársai körében. Körübelül 150 millió évvel ezelőtt élt, és az őslénykutatók úgy vélik, hogy mohákat, páfrányokat, zsurlókat, cikászokat, tűlevelűeket és gyümölcsöket fogyasztott, de rágóképessége nem lévén zúzóköveket is nyelt hozzá az emésztése megkönnyítésére.
A dinoszauruszok igazi "kozmopoliták". A Pangea minden részébe eljutottak. Húsz családjuk majdnem minden kontinensről előkerült. A dinoszauruszoknak, a repülő hüllőknek és a krokodiloknak közös őse volt. Nézzük a legzsarnokabb gyíkot, a Tyranoszauruszt!
Már a nevének jelentése is sokatmondó: Triceratops - ´három szarv arc´. Körülbelül 68–65 millió évvel ezelőtt élt Észak-Amerika területén. A nagy nyakfodorral és szarvakkal rendelkező, négy lábon mozgó, a modern orrszarvúéhoz hasonló testű Triceratops az egyik legkönnyebben felismerhető dinoszaurusz. Sok elképzelés született a Triceratops fejdíszeinek céljait illetően és jelenleg az udvarlás tűnik legvalószínűbbnek. Gondoljunk csak a XVI-XVII. század nyakfodort viselő hős szerelmeseire! Lássuk, mit tudunk még róla!
Az őshüllő olyan, többféle kategóriába tartozó állatok csoportját jelenti, amely segít a dinoszauruszok más korai hüllőktől való megkülönböztetésében. A levegőt meghódító első szárnyas lények a dinoszauruszokkal csak távoli rokonságban álltak. A magasból csaptak le zsákmányukra, de a negyedik ujjuk végétől a hátsó láb tövéig feszülő repülőhártyájukkal kilométereket tudtak siklani is...
A teknősök - hüllők lévén- nem tudják szabályozni belső testhőmérsékletüket, ezért gondoskodnunk kell a megfelelő hőmérsékletről, vízmelegítővel. Valószínűleg a hideg okozhatja a teknős inaktivitását. Természetesen teleltetni is lehet őket, de sok olyan faj van, amit kifejezetten tilos, mert trópusi környezetben él! Az ékszerteknős 10-12 cm-nél nagyobb teknősöket érdemes teleltetni, mert ezek már elég erősek a telelés átvészeléséhez. A telelés előtt koplaltatni kell két hétig a teknőst, hogy a béltartalma kiürülhessen! Ezután egy akváriumba kell tenni, amiben a vízszint a teknős páncéljánál nem magasabb, nehogy megfulladjon! A gombásodás elkerülése érdekében kicsi sót kell tenni a vízbe és sötét helyre tenni, kb 5-12 C fokos környezetbe. Rendszeresen ellenőrizni kell az állatot a telelés alatt, bármi rendellenességet észlel, akkor azonnal le kell állítani a telelést! A telelés 1-3 hónapig tartson és ekkor is havonta le kell cserélni a vizet. Az ébredés után fokozatosan kell visszamelegíteni, kb két hét alatt és csak ezután kínálja meg táplálékkal. Élettartamuk: kb. 20-40 év is lehet.
Számos halfaj nősténye képes egymagában is leikrázni, azonban természetesen az ikrák terméketlenek lesznek ez esetben. Mesterségesen megtermékenyíteni csak hím aranyhal segítségével lehetne (nagyüzemi módon), otthoni tenyésztésnél egy hím aranyhal aktív közreműködése szükséges a termékeny ikrázáshoz. Spontán ikrázás általában ritkábban következik be, mint a normál ikrázásonkénti időköz, azonban mindkettő a körülményektől hőmérséklettől, táplálástól, vízminőségtől, stb függ.
A tollváltás során jelentkező viszkető érzés tolltépésre késztetheti a madarat, netán a tolltokok kipattanásával leváló szarurétegből ( a folyamat meggyorsításával) igyekszik az esetleges kalciumhiányt kielégíteni. Egy kis tálban kellene kalciumkészítményt (pl. Kondifix-mineral) eléjük tenni. Ha a kopasz felületek kb. egy héten belül nem regenerálódnak, úgy meg lehet próbálni a párjától ideiglenesen elválasztani. Ha ez netán fokozott tolltépsét eredményezne, akkor azonnal vissza kell tenni és lehet kezelni őket atka, tolltetű ellen. Élősködők elleni megelőzésként egy hosszú hatásidejű spot on készítmény lehetne használni, mint pl. Ivermectin light. Betegség, baktériumfertőzés a leírtak alapján nem valószínűsíthető.
Új madár beszerzésekor fontos, hogy legalább két hét karantén időszakot tartsunk. Ez idő alatt elvégezzük a féregtelenítést és más élősködőktől való menetesítés, a bélflórát "beállítjuk", átszoktatjuk a jövevényt az általunk etetett eleségekre, illetve megfigyeljük, nem jelentkezik-e valamilyen betegség tünete. Ha a féregtelenítés nem hoz eredményt és tovább fogy a madár, akkor egy szélesspektrumú antibiotikum kúrát kellene elvégezni. Ehhez állatorvos felkeresése szükséges.
A probléma mindenképpen állatorvosi vizsgálatot igényel. Üdvözlettel, Zsömböly Miklós