1301. Kik azok a Dinoszauruszok?
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A nagyjából autóbusz méretű Stegosaurus (4,5tonna felett volt) agyának tömege a 80 grammot sem haladta meg, ami - semmi kétség - azt jelenti, hogy nem az eszéről volt híres a dínótársai körében. Körübelül 150 millió évvel ezelőtt élt, és az őslénykutatók úgy vélik, hogy mohákat, páfrányokat, zsurlókat, cikászokat, tűlevelűeket és gyümölcsöket fogyasztott, de rágóképessége nem lévén zúzóköveket is nyelt hozzá az emésztése megkönnyítésére.
A dinoszauruszok igazi "kozmopoliták". A Pangea minden részébe eljutottak. Húsz családjuk majdnem minden kontinensről előkerült. A dinoszauruszoknak, a repülő hüllőknek és a krokodiloknak közös őse volt. Nézzük a legzsarnokabb gyíkot, a Tyranoszauruszt!
Már a nevének jelentése is sokatmondó: Triceratops - ´három szarv arc´. Körülbelül 68–65 millió évvel ezelőtt élt Észak-Amerika területén. A nagy nyakfodorral és szarvakkal rendelkező, négy lábon mozgó, a modern orrszarvúéhoz hasonló testű Triceratops az egyik legkönnyebben felismerhető dinoszaurusz. Sok elképzelés született a Triceratops fejdíszeinek céljait illetően és jelenleg az udvarlás tűnik legvalószínűbbnek. Gondoljunk csak a XVI-XVII. század nyakfodort viselő hős szerelmeseire! Lássuk, mit tudunk még róla!
Az őshüllő olyan, többféle kategóriába tartozó állatok csoportját jelenti, amely segít a dinoszauruszok más korai hüllőktől való megkülönböztetésében. A levegőt meghódító első szárnyas lények a dinoszauruszokkal csak távoli rokonságban álltak. A magasból csaptak le zsákmányukra, de a negyedik ujjuk végétől a hátsó láb tövéig feszülő repülőhártyájukkal kilométereket tudtak siklani is...
Azokban a macskákban, amelyek sok szőrt nyalnak és nyelnek le magukról, a szőrcsomók hányása akár mindennapos jelenség is lehet, ami miatt nem feltétlenül kell pánikba esni. A szőr felpuhítására, feloldására ma már sokféle szer áll rendelkezésre, ezek jó része nem a kihányást segíti elő, hanem a szőr hátrafelé történő távozásában segít. Vannak cicák, akiknek szinte folyamatosan kell adni ilyen pasztákat egész életükben. Az viszont egy egészen más kérdés, hogy mi van akkor, ha a gyomorban megreked egy nagyobb szórgombóc, amit már ilyen módon nem lehet onnan eltávolítani. Ilyenkor valóban szóba jöhet a műtét lehetősége, de azt, hogy kell-e és mikor operálni, csak nagyon alapos mérlegelés után, a cica állapotát, tüneteit figyelembe véve kell és lehet eldönteni . Ezt csak a kezelőorvossal szoros együttműködésben tudják megbeszélni, így interneten át biztosan nem!
Próbáljuk meg, hogy két napig a répa helyett olyan zöldfélét kap a malac, ami nem festi meg a vizeletét, például paprikát, kígyóuborkát, sütőtököt vagy petrezselyem zöldjét! Ha ezután is észleli a tünetet, forduljon állatorvoshoz, mert elképzelhető, hogy vértől színeződik a malacka vizelete, amit elsősorban vese- vagy húgykő/homok okozhat.
Sajnálom a kis sünit. Valóban lehetnek testvérei a szabadban. Egy 200g-os süni Keleti sünnél kb 5-6 hetes lehet ( saját tenyésztett sünimnél ez már jó súly egy 8-9 hetesnek de ők törpesünik ). Nem biztos, hogy valóban elválasztódtak a mamától hanem történhetett vele valami és magukra maradtak. Mindenképpen segítségre van szükségük. Hogy mi baja lehetett a kicsinek nem tudom, talán leeshetett valahonnan, vagy egy állat ( kutya, macska stb ) megróbálhatta kibontani. A púposság arra is utalhat, hogy eltörte valamijét. A gondozásra vonatkozóan: kell alá szalma, forgács, macska alom egy kis alomtálcába. A süni laktóz érzékeny nem szabad nekik tejet adni. Ehetnek, halat, húst, zöldséget-gyümölcsöt. Száraz macskatápot felnőttnek valót. Alutasakos cica kaját felnőttet. A kemény tojást is nagyon szeretik. Esetleg oda lehet adni vadasparknak vagy állatkertnek akik tudják, hogyan kell szakszerűen bánni egy vad sünivel és amikor megerősödött vissza kell engedni tavasszal a természetes élőhelyére. Esetlegesen le lehet féregteleníteni ( óvatosan mert nem minden jó nekik sok féregtelenítőtől elpusztulhatnak ). A spot on készítmények a legjobbak. Ha kullancsos ( a sün nagy kullancs gazda ) azt ki kell szedni belőle. Sok szerencsét, remélem a testvérei jól lesznek.
1, A nyuszi nem húsevő így nem lenne gond az egyszerre kieresztéssel sem, de külön talán jobb. Zavarni biztosan nem zavarják egymást. Valószínű tudomást sem vennének egymásról. Egy hasonló tapasztalat van: nyuszi a padlón, madárka a karnison és a plafon fele repülve, nem is hederítettek egymásra. 2, A sokat kiengedett nyuszinak is minimum 100x50 es ketrecre van szüksége. Kisebbe ha betesszük az alomtálcát, etetőtálat alig marad hely a nyuszinak.
Sajnos túl kevés az információ a kutyusán látott tünetekkel kapcsolatban, így nem tudok érdemben segíteni, csak javasolni tudok bizonyos vizsgálatokat melyek közelebb vihetik az orvost a diagnózishoz.. Az összeeséseknek számos formája és oka létezik, pl. nem tudom hogy tiszta marad-e a tudata, vagy átmenteti tudatzavar is jelentkezett, az oldalára borult vagy csak a végtagok átmeneti gyengeségéről van szó. A tünetek lehetnek agyi vagy keringési eredetűek. ilyen esetekben , azonnali vérvétel javasolt és szív-ultrahang vizsgálat, csak ezen leletek, valamint a belgyógyászati és a neurológiai vizsgálatok eredményének összevetése alapján állapítható meg a diagnózis és az ennek megfelelő terápia. Ezen vizsgálatok hiányában csak találgatásokra vagyunk ítélve az ilyen típusú tünetcsoportokkal kapcsolatban.