1301. Kik azok a Dinoszauruszok?
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A dinoszauruszok sorába minden idők legnagyobb hüllői tartoznak. A szárazföldi óriások mintegy 200 millió éven át voltak élet és halál urai a földön, pedig az agyuk nem volt nagyobb egy diónál...
A nagyjából autóbusz méretű Stegosaurus (4,5tonna felett volt) agyának tömege a 80 grammot sem haladta meg, ami - semmi kétség - azt jelenti, hogy nem az eszéről volt híres a dínótársai körében. Körübelül 150 millió évvel ezelőtt élt, és az őslénykutatók úgy vélik, hogy mohákat, páfrányokat, zsurlókat, cikászokat, tűlevelűeket és gyümölcsöket fogyasztott, de rágóképessége nem lévén zúzóköveket is nyelt hozzá az emésztése megkönnyítésére.
A dinoszauruszok igazi "kozmopoliták". A Pangea minden részébe eljutottak. Húsz családjuk majdnem minden kontinensről előkerült. A dinoszauruszoknak, a repülő hüllőknek és a krokodiloknak közös őse volt. Nézzük a legzsarnokabb gyíkot, a Tyranoszauruszt!
Már a nevének jelentése is sokatmondó: Triceratops - ´három szarv arc´. Körülbelül 68–65 millió évvel ezelőtt élt Észak-Amerika területén. A nagy nyakfodorral és szarvakkal rendelkező, négy lábon mozgó, a modern orrszarvúéhoz hasonló testű Triceratops az egyik legkönnyebben felismerhető dinoszaurusz. Sok elképzelés született a Triceratops fejdíszeinek céljait illetően és jelenleg az udvarlás tűnik legvalószínűbbnek. Gondoljunk csak a XVI-XVII. század nyakfodort viselő hős szerelmeseire! Lássuk, mit tudunk még róla!
Az őshüllő olyan, többféle kategóriába tartozó állatok csoportját jelenti, amely segít a dinoszauruszok más korai hüllőktől való megkülönböztetésében. A levegőt meghódító első szárnyas lények a dinoszauruszokkal csak távoli rokonságban álltak. A magasból csaptak le zsákmányukra, de a negyedik ujjuk végétől a hátsó láb tövéig feszülő repülőhártyájukkal kilométereket tudtak siklani is...
A három hónapos kutya még elég fiatal, és gyanítom, az oltásait sem kapta meg. Ha van rá mód, ne vigye az utcára, inkább az udvarban (természetes környezetben, ha van) mozgassa, ott viszont minél sűrűbben, de alkalmanként csak rövid ideig. Napközben sokat labdázzon, húzogasson rongyot, vagy játsszon bármi mással, amihez kedve van a kutyának (lehetőleg fa- vagy szövetanyaggal). A sétához is fokozatosan szoktassa hozzá, lehetőleg itt is játékkal összekötve.
Alapos tisztogatás és fertőtlenítés (pl. Betadine oldattal) után érdemes kenőccsel is bekenni (állatpatikában kapható Panaveyxal kenőcs vagy Novugén gél pl.), majd bekötözni (átkötés naponta - kétnaponta), illetve ha ez nehezen megoldható, akkor gallért is lehet tenni a nyuszira. Lényeg, hogy amíg begyógyul a terület, addíg ne nyalja magának! Még így is hosszadalmas lehet a gyógyulás (akár hetekig is eltarthat).
A tejfogak még ki fognak esni és a maradó fogak már ellenállóbbak. Ne aggódjon, de azért kerülje a kutyusnál, hogy túl sokat rágcsáljon.
A probléma háttérében pszichés zavarok állhatnak. A megváltozott környezet váltotta ki. Esetleg természetes anyagokból készült nyugtató hatású táplálékkiegészítők adagolhatók. Ha van lehetőségük Franciaországból vagy Belgiumból beszerezni bizonyos feromon tartalmú macskanyugtató szereket, ezek 100%-os megoldást nyújthatnak (Feliway, gyártó: CEVA Animal Health Fro.).
Októbertől nemzeti helyett uniós szabályozás a kisállatok utaztatásában. A kutyák, macskák és vadászgörények országok tagállamok közötti szállítására kidolgozott uniós irányelv bevezetése 2004. október 1-jén esedékes. Addig a nemzeti szabályozás marad érvényben minden uniós országban, amelynek célszerű utazás előtt utánanézni.